Yeni Bir Ürün İçin Pazar Analizi Nasıl Yapılır?

Bazı insanlar, pazar analizi veyahut pazarın söylediklerine bakılmaksızın, insanların sevdiği ürünler geliştirmek için ustalıklarından gelen bir öngörü gücüne sahiptir. Henry Ford’un ve daha hızlı atlar hakkındaki ünlü sözünü hatırlayın.

“İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden at üretirdim.”

Henry Ford
Henry Ford‘un hızlı atı şuan dünyanın en en büyük sektörü haline gelmiş durumda

Steve Jobs’a Apple’da inanılmaz başarılı olan yeni ürünler için ne kadar süre pazar araştırması yapıldığı sorusuna verdiği cevapla yine evrende bir iz bıraktı; “Hiçbir zaman. Ne istediklerini bilmek tüketicinin işi değil.”

‘İnsanlar çoğunlukla siz onlara gösterene kadar ne istediklerini bilmiyorlar.’

Steve Jobs

Bu tür başarılı ve girişimci öngürülüleri hala var ancak neredeyse yok denecek kadar az. Günümüz pazarları yeni ürün yenilikleri ile dolup taşmaktadır. Başarılı olmanın ilk sırrı yeni ürünün piyasa ihtiyacını veya boşluğunu gidermesi gerekir aksi halde ürün başarısız oalcktır buda hem size heme şirketinize binlerce hatta çapınız büyükse yüzbinlerce dolara mal oalcaktır.

Markalar veyahut girişimciler, rekabet ortamından uzaklaşıp mavi okyanuslarda olan ürün fırsatlarını açığa çıkaran sağlam pazar analizleri yapmalıdır.

Bunu yapmak için ise var olan araçları çok etkili bir şekilde değerlendirip gelecekte binlerce dolar kaybının önüne geçmelisiniz. Pazar araştırması başta korkutucu gibi görünsede aslında birkaç araştırmadan sonrada hiçte zor olmadığını göreceksiniz, sizlere tavsiyem eğer yeni iseniz pazar araştrımasını kesinlikle kendiniz yapın ki sektör hakkında bilmediğiniz bir çok detaya hakim olun.

‘Farklı olun, farklı düşünün: Sıradan işler yapmaktansa aykırı işler ortaya koymak size farklılığı getirecektir.’

Steve Jobs

Geleneksel Pazar analizi

Pazar Analizi birçok faktöre bağlı olmakla beraber sektörden sektörede değişiklik gösterebilir. Biz ise bu yazı’da daha çok online ticaret yaparak markalaştırdığımız ürün için market analizini ve hangi yöntemlerle yapıldığına değineceğiz.

İşletmeniz veyahut yeni e ticaret girişiminiz için zaten çevrimiçi pazar araştırması yapıyor olabilirsiniz; ancak burada anlatacaklarımızı bilmiyor olabilirsiniz, onun için lütfen notlarınızı aldığınızdan emin olun.

Pazar Analizi Hayati Bir Öneme Sahiptir

E-ticaret iş fikirleriniz için pazar araştırması yapmak sadece akıllıca değil, işiniz için hayati bir öneme sahip bir adımdır.

Bu süreci başarıyla tamamlamak için zaman ayırmak, ürün veyahut iş fikrinize sağlıklı bir talep olup olmadığını ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Fikrinizi ne kadar mükemmel olursa olsun, 1000 adet sipariş vermeneden önce veya herhangi bir sözleşme imzalamadan önce pazar talebini değerlendirmek ve somut gerçekler toplamak için biraz zaman harcamalısınız.


Bu bölümde, fikrinizin yatırım yapmaya değer olup olmadığını ve diğer bir risklerin neler olduğunu veyahut olabileceğini görmenize yardımcı olacak bilgiler göreceksiniz.

1.Keyword (Anahtar kelime) araştırması yapın.

Ürün veya iş fikrinizin gerçekten işe yarayıp yaramayacağını önceden görmek için süper kolay, hızlı ve ücretsiz bir yol mu arıyorsunuz?

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, ( Google Keyword Planner ) belirli bir süre içinde ürün fikrinizi kaç kişinin aradığını görmenize yardımcı olur.

Ek olarak, bu araç size hangi kelimelerin kullanacağınız konusunda fikir üretmenize yardımcı olabilecek çeşitli alakalı anahtar kelimeler sunacaktır:

 • Ürün diğer kelimeleri (ürünü arayanların nasıl aradığı)
 • Açıklamalar,
 • Blog gönderileri ve
 • Bir bütün olarak web sitesi.
 • Anahtar kelime araştırması yapmak, tüketicilerin tüm dünyada neler aradığını size söyleyecektir.

Anahtar kelime araştırması yapmak, hem türkiyedeki tüketicilerin hemde tüm dünyadaki tüketicilerin neler aradığını size söyleyecektir.

Satmak istediğiniz ürünü kimse aramıyorsa, bu iyi bir işaret değildir.

Öte yandan, ürününüzle yakından alakalı anahtar kelimeler için binlerce arama yapılıyorsa, bilinki talebi olan satışı olacak bir ürün fikrine sahipsiniz.

Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı’yı Nasıl Kullanılır?

 • Oturum aç.
 • Anahtar kelime planlayıcı aracı sayfasına gidin.
 • “Yeni anahtar kelimeler ara” seçeneğini kullanın.
 • Her biri farklı bir satıra istediğiniz anahtar kelimeleri yazın. Ayrıca yeni bir liste de yükleyebilirsiniz.
 • Belirli, alakalı bir anahtar kelimeyi veyahut grubu hedeflemek için arama hacmi sonuçlarını görüntüleyin.
 • Hedeflenecek yeni ve alakalı anahtar kelimeler bulmak için ek anahtar kelime önerilerine göz atın.

Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcının en sevdiğim avantajlarından bazıları:

 • En yüksek rekabet hacmine sahip arama hacmi en yüksek anahtar kelimeleri keşfetmek.
 • Önerilen veya alakalı ek anahtar kelimelere göz atarak hedefleyebileceğiniz yepyeni bir terim grubu bulabilmek
 • Aklınıza gelmeyecek binbir çeşitteki farklı terimleri bulabilmek.

2.Ürünün Geçmişi ve Geleceği İle İlgili Trend Analizini Kolayca Yapabilirsiniz

Google Arama Trendleri, pazar araştırması ve pazar analizi için kullanabileceğiniz başka bir harika Google aracıdır.

Google Arama Trendleri ile bir ürün vehayut herhangi bir konunun yıllar içerisindeki trend durumunu, aramaların hangi ülkelerden, hangi şehirlerden yapıldığını, aramaların ne zaman zirve yaptığı ile ilgili sizlere detaylı bir şekilde analiz edebilirsiniz

Ayrıca, birkaç terim arasındaki aramaların hacmini coğrafi yerel ayarlara ve hatta belirli olayların arama popülerliğini nasıl etkilediğine göre de karşılaştırabilirsiniz.

Bu araç, özellikle yeni bir niş’teki talebin ne yönde olduğu ile ilgili sizlere gerçekten muazzam bir görme yetisi verecektir. Ürün nişinizin geçici bir heces ürünü mü yoksa artan bir trendin başlangıcı olup olmadığını gösterecektir.

Diğer birçok google aracı gibi bu araçta ücretsiz, milyarlık şirketler de dahil olmak üzere milyonlarca işletme pazar araştırmalarını google trends üzerinde yapıyor. Saadece bu bilgiyle ticaret yapanlar bile bulabilirsiniz.

İlginçtir ama birçok potansiyel girişimci fikirleri veyahut yeni ürün fikirleri hakkında bu verilere ulaşabileceğini bilmez. Siz bu verilere sahip olarak binlere rakibin önğne geçebilirsiniz.

Birkaç hızlı aramayı tamamlayarak, fikriniz için pazar fırsatının canlı bir resmini elde edebilirsiniz, bu da ürün fikrinizin yatırım yapmaya değer olup olmadığını öğrenmenin en kestirme yoludur

3. Sosyal Medyayı Kullanın

Pazar Analizi yaparken Sosyal medyayı kullanarak iş fikrinize veyahut ürün fikrinize olan ilginin ne derecede konuşulduğu ve bahsedildiğini görebilirsiniz.

Sosyal medya aynı zamanda hedef pazarınızdaki rakiplerinizi analiz etmenize, hedef kitlenizin kimler olduğunu bilmenize, kitlenin en çok neyden hoşlandığına dair bir çok veriyi ücretsiz bir şekilde sunacaktır.

Sosyal medya kanallarını inceleyerek potansiyel müşterilerin ürününüz veya endüstriniz hakkında bir bütün olarak nasıl konuştuklarını göreceksiniz. Potansiyel rakiplerinizin hesaplarımdak, geçmişi kontrol ederek hangi ürünlerini daha çok öne çıkardıklarını, sitelerini kontrol ederek hangi ürünlerde best seller olduklarını görebilirsiniz.

Bu, hedef müşteri tabanınızın dilini öğrenmenize yardımcı olacaktır. Ek yarar? Daha sonra ürün açıklamalarınız, blog gönderileriniz, reklamlarınız, sosyal medyalarınız ve tanıtımlarınızla kullanabilirsiniz.

Yorumlara bakarak potansiyel müşterilerinizin ürün hakkında gerçek fikirlerine ve yaklaşımlarını inceleyebilirsiniz

Önde gelen sosyal medya platformlarında neleri arayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Hashtaglere ve genel olarak nelerin trend olduğuna bakın.
 • Instagram’ın arama çubuğunu, Google Arama Trendleri’nde kullandığınız gibi kullanın.
 • İnfluencerların neler paylaştığını ve hangi gönderilerin başarılı olduğunu araştırın. angi potansiyel rakipler influencer pazarlamayı kullandığını gözlemleyin
 • İlgili hashtagleri detaylı bir şekilde excel dosyanıza arama hacimleri ile yazın.

Zaten pazarlama stratejileriniz, sosyal medya hesaplarınız ve web sitenizde benzer anahtar kelimeler ve resimler kullanacağınız için sosyal medya analiz araştırması sizlere muazzam bir bilgi verecektir.

4. Fikrinizi Test Edin

Binlerce dolarlık yatırıma girmeden önce gerçekten fikrinize bir talep olmadığını test etmelisiniz.

Tıpkı elos musk’ın pazar analizi için cybertruck’ta yaptığı gibi sizde ürünüzü ürettirmeden önce dünyanın ürününüze olan tepkisini ölçmeliniz.

CyberTruck toplamında 450.000 ön sipariş aldı, inanabiliyormusunuz 450.000 araç siparişi.

Popüler inanışın aksine, ürün veya hizmetiniz trafik çekmeye başlamak veya hatta bazı ön siparişleri toplamak için geliştirilmeden çok önce yapabilirsiniz.

Bu taktik, hedef tüketicinizden anında geri bildirim almanıza veya envanter üretmeden veya satın almadan önce ürününüze olan talebi ölçmenize yardımcı olabilir.

Web sitenizin oluşturulmasına ek olarak, mağazanıza trafik çekmek istersiniz. Google ve Facebook’ta 1-2 reklam kampanyası başlatarak ve elbette word of marketting yaparak ürününüzün haberlerini kulaktan kulağa yayabilisiniz. Bu şekilde yüzlerce “üretim öncesi” tepki ölçme strajilerine denk gelebilirsiniz.

Bu sayede geri bildirimde bulunabilecek, posta listenize kaydolabilecek veya ürün lansmanından önce bildirim almak için bir bekleme listesine katılabilecek potansiyel müşterileri çekmeye başlayabileceksiniz.

Profesyonel ipucu: Eğer ki ürününüz için çok az sermayeniz varsa ve sermaye ihtiyacınız varsa, yatırım alabileceğiniz kişilere giderek onlara kitlenizden ön siparişler aldığınızı gösterip yatırım alma şansınızı artırabilirsiniz, yatırımcılar akıllı kişilerdir, kanıtlanmış verilerle onlara planınızı sunarsanız, kanıtlanmış pazar talebi olduğunu kanıtlarsanız göreceksiniz ki girişimcilik aslında sermaye olmadan da yapılabiliyormuş.

5. Ürün Olmadan Kitle Oluşturma Yolları

Bu zor ama yapılabilir.

Mevcut bir kitleye değer katan yeni ürünler satmak üzere kullanmak, yeni online işletmenizi hızlı bir şekilde ölçeklendirmenin harika bir yoludur ve bunu yapmanın çeşitli yolları vardır.

A. Hikayesi Olan Bir Marka kurun

Yeni çıkmasına rağmen internette çok başarılı olan birçok şirket var, hepsinin ortak noktası kitleleri ile duygusal bir bağ kurmalarıdır.

Hikayesi olan bir bir marka kurmak ne demek? İçerik yoluyla kullanıcı, marka ve ürün arasında kurulan duygusal görünmez bağ gücü demek.

Hikayesi olan markanın başarısı, organik bir şekilde çekilen trafikten ve sosyal medya platformlarında izleyici kitlesinin dikkatini çekmek için kullanılan ve duyguları harekete geçiren içeriğin doğru seçilmesinden gelir.

Burrow, hikayesi olan markaların harika bir örneğidir.

Burrow

“Gerçekten müşteriyle nasıl etkileşime geçtiğimiz ve onları ilgilendirdiğimizle başlıyor tüm başarımız. Bizi biz yapan en önemli şeylerden bir tanesi, gerçekten güçlü bir kanal ve taktik karışımına sahip olduğumuzdan emin olmak. ”

mark Simmons, Burrow Pazarlama Departmanı Genel Müdür Yardımcısı

Ancak, Sıfırdan kurulan ve inşa edilen işletmeler için biraz daha gerçekçi bir örneğe bakalım.


Spearmint Love
, herhangi bir ürün satmadan çok önce hikayesiyle piyasaya giren başka bir markadır.

Shari Lott, 2009 yılında ilk çocuğunun doğumundan sonra Spearmint Baby Blog‘u kurdu, başlarda sadece içinden geldiği gibi yazmaya başladı.

Blog, aradan geçen süre ieçrisinde bebek ürünlerini incelmeye başladı ve sürekli çeşitli ürünler hakkında tavsiyelerde bulunmaya başladı, sonunda binlerce Facebook ve Instagram takipçisini kazandı – birçoğu ona malları nereden satın alabileceklerini soruyordu. Ayrıca bir çok marka ürünlerini tanırması için teklifler vermeye başladı.

Üç yıl içinde, Shari en sevdiği eşyaları satarak kendi mağazasını açmaya karar verdi.

Bugün, Spearmint Love’ın yüz binlerce takipçisi var ve müşterilerini uzun vadede eğitmeye ve ve etkileşimde bulunmaya devam etmek için içerik odaklı bir strateji kullanmaya devam ediyor.

B. Kitle Fonlaması Platformlarını Keşfedin

Kickstarter ve IndieGoGo gibi kitele fonlaması platformları müşteri tabanı ve e-posta listesi oluşturmak için kitle fonlaması ve markanızın sadık müşterileri olacak kitlelere ulaşmanızı sağlar.

Bu sitelerde edindiğiniz destek, size yeni müşterilerle iletişim kurmanın ve nihayetinde ağızdan ağıza pazarlamanızı yapacak kişilere ulaşmanın benzersiz bir yolunu sunar.

Birçok işletme fikirlerinin veyahut yeni markalarını duyurmanın en sağlıklı ve güveilir yolun burası olduğunu düşünüyor, hatta öyle ki seri girişimcileri burayı ilk çıkış noktası olarak görüyor. Fikirlerini ardı ardına bu platfromlarda duyuruyorlar.

Passion Planner tam da bunu yapıyor. BigCommerce mağazalarıyla satış ve marka bilinirliği kazanırken, yeni ürünler sunmak için Kickstarter’dan yararlanmaya devam ediyorlar.

Zaten hali hazırda olan bir ürün için crowdfunding platformlarına katılmak pek mantıklı olmayabilir. Ancak yeni ürün fikirleriniz için kitle fonlaması platformlarını başvurmanın sayısız avantajı vardır.

 • Yeni bir ürün piyasaya sürmenize ve pazarda ne kadar iyi olacağına dair bir gösterge sunmanıza yardımcı olabilir,
 • Müşterilerinize, bir ürünü pazara sunana kadar landing page’ın arka sahnesinde neler olduğunu görme fırsatı verir, müşterilerin çoğu ile bu şekilde çok güçlü bağlar kurmaya başlarsınız, onlarla inanılmaz bir güven bağı kurarsınız.
 • Markanızı herkese anlatacaklarına hiç şüpheniz olmasın, zaten sizleri gönüllü bir şekilde destekledir.
 • Daha üretime başlamadan satışlarınızın çoğunu yapmış olacaksınız.

6. Hali Hazırda Var Olan Ağınızla Bağları Güçlendirin & Onları heyecanlandırın

Twitter, Facebook ve Instagram gibi dijital ağlarınızdan yararlanı, takipçileriniz de dahil olmak üzere dijitalden ne kadar yakından uzak tanıdığınız var ise onlarla gerekirse teker teker iletişime geçin ve onlardan destek alın, sizin ne iş yaptığınızı görmelerini sağlayın. Paylaştığınız her postunuza gönüllğ bir şekilde destek vereceklerinden şüpheniz olmasın.

Bu kişiler, strajilerinizin durumunu ölçmek için yardımcı olabilecek, bazı test siparişlerini yerine getirebilecek ve yolculuğun her adımında değerli geri bildirimler sunabilecek potansiyel müşterilerinizdir aynı zamanda.

Hiçbir amaca hizmet etmeyen yorumlarıı değil, gerçek, dürüst geri bildirim istediğinizi bildirdiğinizden emin olun.

Dürüst geri bildirim almak için çok yakın arkadaşlarınızdan öte daha çok profesyonel bilgisi olanlardan tavsiye almaya çalışın.

7.Rekabetin Kapsam Alanını Ölçün

Bu noktada, mekanın sahibi kim olduğunu görmenizde çok büyük fayda vardır, en güçlü rakibinizi bilmek öğrenmek onların izlediği yolu öğrenmek size rekabetin ve gidilmesi gereken yönün ne olduğunu gösterecektir.

Girdiğiniz alanın rekabetin ne durumda olduğunu daha net görmek için aşağıdaki soruları cevapladığınızdan emin olun

 • Pazarın kimin elinde, bu pazarda yeni girenlere yer var mı?
 • Pazar kızıl bir okyanus mu, Yoksa mavi bir okyanus mu?
 • Farlı yapabileceğiniz bir açık var mı?
 • Müşteriler alternatiflere yöneiliyor mu?
 • Sizin sunacağınız ürüne “evet alırım” diyebilen kitle var mı?
 • Müşteri sadakati ne durumda
 • Pazarda şikayetler var mı?
 • Fiyat rekabetinden öte bir marka kurabilir mi bu üründen ?
 • Bu ürünü satan başka ürünlerdede başaralı şekilde satışlar yapıyor mu?

Pazar ilk bakışta doluysa cesaretiniz kırılmasın. Pazardaki diğer detaylara bakın, inanın bana pazarlar doymaz, doyan şey tıpatıp aynı olan ürünlerdir, yenilikçi olursanız hemen göze çarparsınız.

Bu, her bir sitenin gerçekten iyi performans gösterip göstermediğini veya iyileştirme fırsatı olup olmadığını görmek için daha derinlemesine bakmak isteyeceğiniz anlamına gelir.

 8. Pazar Analizi Yaparken Mevsimselliğe Dikkat Edin

Pazar Analizi yaparken Mevsimsellik, yıl boyunca bir ürün için farklı talep seviyeleri olduğu anlamına gelir.

Kışın güneş kremi alıyor musunuz?

Yaz aylarında pamuk atkılara ne dersiniz?

Elbette, hedef müşterilerinizin nerede olduğu da dahil olmak üzere dikkate alınması gereken farklı yönler vardır (uluslararası satış yapıyorsanız – kışın ve yazların aynı anda sizin pazarınızda olabileceğini unutmayın).

Bazı ürünler vardır eğer yukarıda bahsettiğimiz adımların ilk ikisini bilmiyorsanız inanın bana o ürünlerin yılın sadece son çeyreğinde satılabildiğini anlamız çok zor. Mevsimsel ürün satmak elbette kazandırmaz diyemem ama sürdürülebilir ve yılın 365 gününde size satış getirebilecek ürünleri satmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Eğer gerçekten 4’nci çeyrek satışlarından faydalanmak istiyorsanız sırf onun için envanterlerinizi önceden doldurabilirisiniz, özellikle amerika, canada ve avrupa ülkelerinde satışlar normalin neredeyse çıktığını belirtmek isterim

Girişimcilik 101 ekibi olarak odak noktamiz sıfırdan bir marka kurmak isteyen girişimcilere yol rehberi olacak a’dan z’ye bir private label makra kurma kaynağı ve içerikleri oluşturmaktır. Pazar araştırması bir marka kurmanın olmazsa olmaz ilk adımını tecrübelerimizden bildiğimiz için sizlere bol bol pazar araştırması ve ürün pazar analiz yazıları yazacağız, yazılarımız zamanla çoğalacağından emin olabilirsiniz…

Diğer Pazar ve ürün araştırması üzerine diğer yazılarımızı okumak için buraya tıklayın.

Benzer İçerikler