Ant Group ‘un Çin’deki Halka Arz’ı Tarihinin En Büyük Halka Arzları Arasında Olabilir

Geçtiğimiz birkaç yılda Asya’nın PayPal’ına dönüşen Alibaba’nın bir iştiraki olan Çinli fintech devi The Ant Group, yakında halka arzını gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Ant Group IPO, önceki Çinli teknoloji devlerinin halka arzlarından farklı olarak, ABD-Çin ticaret gerilimlerinin artmasıyla birlikte dünyanın finans merkezindeki bir listeyi atlayacak.

ant-group-uygulaması

Bunun yerine, Ant Group hem Hong Kong’da hem de Şangay’da bu türden bir Çinli teknoloji şirketi için bir ilk olarak ikili listeleme yapacak.

Çin Fintech Devi (Asya’nın PayPal’ı) Ant Grubun Halka Arza hazırlanıyor.
Ant Group, aslında Asya’nın PayPal’ı olan dünyanın en büyük fintech şirketidir.

ANT-GROUP

Şirket, Çin’de neredeyse her yerde bulunan bir dijital ödeme platformu haline gelen Alipay çevrimiçi ve mobil ödeme hizmeti etrafında kurulmuştur. 2019’un sonlarında Alipay’in 1,2 milyar kullanıcısı vardı, bunların yaklaşık 900 milyonu Çin’den, diğer 300 milyonu ise diğer Asya pazarlarından.

Bu çok büyük bir sayı tabikide. Kıyaslama açısından, PayPal’ın yalnızca 325 milyon aktif hesabı olduğuna dikkatinizi çekerim.

Nakitsiz ödeme devriminin asyada bu kadar etkli olmasının ilk neden elbette Asya’yı kasıp kavuran ve tüm işlemler dijital hale geldiğindne oluyor. Alipay, önümüzdeki birkaç yıl içinde büyük büyüme beklentilerine sahip. Ayrıca, Alipay, hızlıca her yıl trilyonlarca dolarlık işlemi gerçekleştirecek her yerde bulunan bir ödeme platformuna dönüşüyor. Artı, Alipay coğrafi olarak Avrupa’ya ve hatta potansiyel olarak Kuzey ve Güney Amerika’ya genişleyebilir.

Ant Group, Alipay’den Çok Daha Fazlasıdır.
PayPal ve Square gibi ABD ödeme platformlarının yaptığı gibi, Ant Group, temel ödeme platformunu çevreleyen sağlam bir fintech hizmetleri ekosistemi oluşturdu.

Bu hizmetler, ödemelere ek olarak varlık yönetimi, mikro finansman, sigorta ve kredi puanlamasını içerir. Şirketin müşterilerinin yaklaşık 10’da 8’i bu hizmetlerden en az üçünü kullanıyor. Yaklaşık 10 kişiden 5’i hizmetlerin beşini de kullanıyor.

Alipay QR kod ile ödeme

Başka bir deyişle, The Ant Group giderek uçtan uca hepsi bir arada bir fintech ekosistemine dönüşüyor.

Bu ekosistemin geçen yıl, bir önceki yıla göre yaklaşık% 40 artışla 20 milyar dolarlık gelir bildirdiği tahmin ediliyor. Ödemeler ve finans dünyası giderek dijital hale geldikçe, çok açık bir şekilde görünüyor ki bu 20 milyar doların her yıl katlanarak artacak.
Ve Ant Group’un söylentilere göre halka arz değerlemesi – yaklaşık 200 milyar dolarlık değerleme, PayPal ile aynı seviyede görülecek.

Girişimcilik ve yatırımcılık hakkında diğer yazılarımızı okumak için buraya tıklayınız

Benzer İçerikler