Türkiye’de E-Ticaret İstatistikleri

Türkiyede e-ticaret istatistikleri

Türkiye’de E-Ticaret İstatistikleri yazımızda da okuyacağınız gibi dünyanın en hızlı gelişen sektörlerin başında e-ticaret gelmektedir. Alışveriş yapmaktaki amaç gezmek (arkadaşlarla ya da aileyle birlikte zaman geçirmek için) değil de sadece ihtiyaç karşılamak için ise kimse az olan vaktini alışverişle harcamak istemiyor.

“Çok Yorgunum, Ayağıma” gelsin diyenlerin sayısı günden güne hızlıca artıyor.

Türkiye’de E-Ticaret Yükselişte

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ve Deloitte Türkiye iş birliğiyle yayımlanan “Türkiye E-Ticaret Pazar Büyüklüğü” raporunda, 2018 yılı içerisinde gerçekleşen ziyaret sayısı, alışverişe dönme oranları ve ortalama sepet büyüklük verileri incelendiğinde geçtiğimiz yıl e-ticaret
ekosistemi TL bazında %42’lik bir büyüme oranı yakalamıştır. Bu büyüme ABD doları bazında ise %7 düzeyinde kalmıştır.
Grafik 1 – Türkiye’de e-ticaret pazar büyüklüğü değerleri*

Farklı kategorilerde, faaliyet durumundaki site sayıları ayrı ayrı ve karşılaştırmalı olarak incelendiğinde ise online yasal bahis haricinde kalan diğer üç kategoride (tatil ve seyahat, çok kanallı perakende, sadece online perakende) faaliyet halinde bulunan site sayısında geçen yıla
göre azalma gözlemlenmektedir. Diğer yandan site sayısındaki azalmanın gelir üzerinde negatif bir etkiye sebep olmadığı görülmektedir. 2017 yılında tüm kategoriler için 799 site ve 42,2 milyar TL gelir elde edilirken, bu rakamlar 2018 yılı için ise 728 site ve 59,9 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.

Kategori payları ve site sayısı bazında Türkiye’de E-Ticaret pazar büyüklüğü değerleri

Online perakendenin iki alt başlığından biri olan çok kanallı online perakendenin 10,7 milyar TL’lik bir getiri sağladığı görülmektedir. Alt kategoriler incelendiğinde dağılım aşağıdaki şekilde gerçekleşmiştir:
• 3,4 milyar TL elektronik kategorisi
• 2,6 milyar TL giyim ve ayakkabı kategorisi
• 1,3 milyar TL ev ve dekorasyon kategorisi
• 0,5 milyar TL eğlence ve kültür kategorisi
• 2,8 milyar TL diğer sektörler
Diğer başlık olan sadece online perakendenin katkısı ise 20,8 milyar TL’dir. Bu sayının oluşmasında online pazar yerlerinin katkısı ise %50
düzeyinde olmuştur. Pazaryeri platformlarının tüketiciler tarafından benimsenmiş olması ve pazaryeri iş modelinin, tedarikçilerin iyileştirme
alanları olmak ile beraber geçtiğimiz 2 yıl içerisinde kaydettiği ilerlemelerin olumlu bir geri dönüşü olduğu söylenebilir.

Lüks eşyaların %55’ini, elektronik eşyaların da %72’sini alan erkekler, bu ürünlerde internet alışverişinde kadınları geçiyor. Erkekler her bir işlemde ortalama 220 dolar harcarken kadınlar yaklaşık 151 dolar harcamış.

Online perakendenin toplam perakendeye oranı istenilen sıçramayı yapabilmiş değildir

Ülkeler bazında e-ticaret karşılaştırması yapıldığında gelişmiş ülkelerin toplam perakende karşısında online perakende oranı ortalaması
%11,1 iken, gelişmekte olan ülkeler için bu oran %5,9’dur. Türkiye’de ise 2017 yılında %4,1 olan online perakendenin toplam perakendeye
oranı, 2018 yılında %5,3’e yükselmiştir. Bu oranla Türkiye gelişmekte olan ülkelerin ortalamasını yakından takip etmektedir.

Geçtiğimiz son iki yıl içerisinde tüketici davranışlarında pazar eğilimlerinin de etkisi ile aşağıdaki ana başlıklarda değişimler öne çıkmaktadır.

 • Mobil cihazların kullanımı: Özellikle online perakende alanında pek çok lider marka için tüketici ziyaretlerinin %70’ten fazlası mobil kanallar üzerinden gelirken, cironun da %60’tan fazlası yine mobil üzerinden gelmektedir. Bazı kategorilerde görülen sezonsallık etkisi de (örneğin yaz döneminde satın almaların azaldığı kategoriler) mobil kullanımın artışı ile azalmaya başlamıştır. Mobil kanalı tercih eden tüketicilerin de ziyaret sıklığı diğer kanallara göre önde görülmektedir.
 • Teslimat beklentisi: Raporun lojistik hizmetler ile ilgili bölümlerinde de aktarıldığı üzere, aynı gün teslimat ve ertesi gün teslimat gibi hizmetler artık tüketiciler için önemli bir beklenti haline gelmiştir. Yine benzer şekilde ücretsiz kargo hizmeti sunulması, alışverişi tetikleyen önemli bir müşteri beklentisi olarak öne çıkmaktadır.
 • Kategorisel değişimler: Rapor kapsamında yapılan görüşmelerde öne çıkan bir diğer değişim ise geçtiğimiz yıllarda elektronik ürün odaklı online alışverişlerin diğer kategorilere yayılmaya başladığı yönündedir.
 • Özel gün ve dönemler: Yine son yıllarda dünyada eğilim olan bazı etkinlik günlerinin ülkemizde de uygulanmaya başlaması ile tüketicilerinyıl içerisindeki alışveriş dinamikleri, harcama alışkanlıkları da bu yönde değişim göstermiştir. Raporda konu incelemesi başlıklarından biri de bu değişim üzerine odaklanmaktadır.
 • Sosyal medya üzerinden ürün keşfi: Dünya üzerinde sosyal medya kullanımında önde gelen Instagram gibi platformların da gelişimi ile, Türkiye’deki tüketicilerin özellikle sosyal medyadan daha çok ürün inceleme ve satın almaya yönelimi gözlemlenen bir diğer değişimdir. Y ve Z kuşaklarının bu değişimde önemli bir etkisi olmaktadır

Türkiye’de e-ticaret kullanıcıları en çok giyim, elektronik, yemek siparişi, seyahat/konaklama ve kitap kategorilerinde işlem gerçekleştirmektedir

Türkiye’deki Kullanıcıların Online Alışveriş Davranışlarına Dair Diğer İstatistikler

Rakamsal olarak incelediğinde, Türkiye’de 2085 tüketicinin katılımıyla gerçekleştirilen bir çalışmaya göre tüketicilerin online dünyada en çok işlem yaptığı kategoriler; giyim, elektronik, yemek siparişi, seyahat/konaklama ve kitap şeklinde sıralanmaktadır.

 • Son 6 ay içinde alışveriş gerçekleştirilmiş satın alma alt kategorilerine bakıldığında elektronik kategorisinde birinci sırada %51,97 ile telefon aksesuarları, ikinci sırada %50,28 ile telefonlar, üçüncü sırada %44,64 ile bilgisayar/tabletler; Anne/bebek/oyuncak kategorisinde birinci sırada %53,27 ile bebek bezi, ikinci sırada %51,92 ile bebek giyim ürünleri, üçüncü sırada %46,50 ile ıslak mendiller; hızlı tüketim kategorisinde ise birinci sırada %74,1 ile deterjan ve temizlik, ikinci sırada %55,4 ile gıda ve şekerleme ürünleri bulunmaktadır.
 • ABD, Endonezya ve Türkiye’de internet alışverişinde aksesuar ürünleri öne çıkıyor.
 • Alışverişlerin %40’ı yabancı merkezli marka/satıcı/ internet sitesinden yapılmış.
 • Türk tüketiciler yılda ortalama 15 kere internet alışverişi yapıyor. Bu oran Amerika ve Batı Avrupa’nın biraz altında olmasına rağmen Doğu Avrupa, Ortadoğu, Latin Amerika ve Afrika’nın üzerinde.
 • Tüketicilerin %66’sı alacakları ürün için maksimum 1 saat araştırma yaptı.
 • Tüketicilerin %45’i güven duyduğu, %25’i ise en iyi fiyatı veren kanaldan ürününü aldı.
 • İnternet alışverişlerinin yüzde 93’ü kredi kartlarıyla yapılıyor.
 • Tüketicilerin %75’i mağazadayken, akıllı telefonundan aradığı ürünün diğer kanallardaki fiyatını kontrol ediyor.
 • Araştırmaya katılanların %67’si ‘7/24 alışveriş imkanı’, %60’ı fiyatları karşılaştırabildiği, %50’si ise zamandan tasarruf ettiği için mağazaya gitmek yerine internetten alışveriş yapıyor.
 • İnternet tüketicilerinin %61’i internet perakendecilerinin müşteri bilgilerini korumaya (kişisel veriler), odaklanmasını istiyor.
 • İnternet alışverişlerinde, tüketicilerin yüzde 56’sı laptoplarını, yüzde 13’ü akıllı telefonlarını, yüzde 5’i tabletlerini tercih etti.

Benzer İçerikler