Tek Ürün Girişimciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

mutfak ürünleri fikirleir

En iyi Shopify mağazaları genellikle yüzlerce hatta binlerce ürün sunuyor. Ancak başarılı olmak için bu kadar çok ürün seçimine ihtiyacınız yok. Çoğu büyük marka tek bir fikirle yola çıktılar şu an envanterlerinde yüzlerce ürün var. Mağazanızda yalnızca tek bir ürün sunar, tanıtır ve detaylı bir şekilde pazarlarsınız. 

Hem yönetmesi çok kolay hemde hedef kitlenize çok daha hızlı ulaşırsınız. Çoğu zaman rakiplerinizden daha başarılı olabilirsiniz. Çünkü siz tek bir ürün hakkında çok daha fazla bilgiye sahipsinizdir.

Tek ürün satarak dikkatinizi dağıtmadan, tüm kaynaklarınızı markalaşma ve dijital pazarlamaya ayırarak amiral gemisi olacak ürününüzü rakiplerinizden daha iyi satmaya odaklanacaksınız.

BASİTTEN BAŞLAYIN, SONRA BÜYÜTÜN

Bir ürün mağazası başlarda yalnızca tek ürün sunsa da, müşterilerinize yenilikler sunmanın ve yeni bir şeyler sunmanın yollarını bulacaksınız. Ürünün malzeme, renkler ve boyutları gibi varyasyonlar sunabilir veya amiral gemisi ürününüzün işlevlerini veya özelliklerini geliştiren tamamlayıcı ürünler de zamnala envanterinize yükleyeceksiniz. Hedef kitleniz sizi tanıdıkça, size güvendikçe onlara onların dahi bilmediği ürünler satabilirsiniz. 

Başlarda tek ürünle başlayan Crocs ve Casper gibi markalar şimdilerde ise envanterlerine birden fazla ilk ürünlerine yakın ürünler de satıyor. Bu işletmeler ürün yelpazesini genişletmiş olsa da, ilk müşteriler hâlâ popüler, hâlâ bu markaları ilk ürünleri ile hatırlıyor.

Aşağıda tek ürüne sahip 8 markanın mağazalarını ve ürünleri inceleyebilirsiniz, ne satabilirim diyenler için harika örnek rehber markalar olduğunu kesinlikle söyleyebilirim

Eğer tek ürünlü bir Private Label markası kurma hedefiniz var ise aşağıdaki markaları adım adım takip edin ve mercek altına alın. Ne satıyorlar, tasarımları nasıl, benzer ürünler nasıl, rakipleri kimler, rakiplerinden farkları ne, sosyal medya varlıkları nasıl, görsellendirmeleri nasıl, web sayfa tasarımları nasıl, paketleri nasıl, about sayfasındaki hikâyeleri nasıl, reklam stratejileri nasıl, influencer marketing durumları nasıl… gibi bir çok benzer soruları sorarak bunlar hakkında tüm verilere ulaşmaya çalışın. İnanın bana sizler bu markaları takip ettikçe ve araştırdıkça ufkunuzun açıldığını, onlardan ilham adlıkça girişimcilik ruhunuzun coştuğunu hissedeceksiniz.

Tek Ürün Girişimciliği için Girişimcilik 101 Tavsiyeleri

Farklı Olmaktan Korkmayın; Farklı olmaktan korkmayın, başkalarının yapmamasının gerçekten anlaşılabilir mantıksal bir nedenleri yoksa öyleyse siz farklı olun, farklılık rekabetteki en büyük avantajınız olacaktır. Websiteniz farklı olsun, ürününüz farklı olsun,kullanacağınız görselleriniz ve kısa videolarınız farklı olsun, oluşturacağınız “nasıl başladık” hikayeniz farklı olsun, reklamlarınız farklı olsun. Yaklaşım tarzınız farklı olsun. Çalışacağnız influerlarınız farklı olsun…Farklılıktan korkmayın, göreceksiniz ki gücün farklılıkta gizli olduğunu.

Basit Tutun ve Sabırlı Olun; Karmaşıklıktaki kaos moralizi bozacak, herleki başlangıçta iseniz kesinlikle olabildiğince basit tutun herşeyi, tek bir Siteye,Tek bir ürüne, Tek bir Stratejiye,Tek bir yaklışıma odaklanın. Diğerleri aynı anda yüzlerce ürün için reklam vermeye çalışıp hiç bir şey elde etmezken siz ise tüm gücünüzü ve zamanınızı sadece tek bir ürüne vereceksiniz. E-Ticaretin altın kuralıdır viral zamanlar hariç genellikle herşey zaman alır, bir gecede 100’lerce dolar kazanmayı hayal etmeyin, öncelikle tek ürün girişimciliği yaptığınız için yoğun bir odaklanmaya ihtiyacınız olacak. Zamanla insanlar sizleri gördükçe sizlercen alışveriş yapanlar olacak, optimizasyonlar yapacaksınız, gelen verilere göre yeni hamleler yapacaksınız, işte tüm bunlar sizlere inanılmaz bir tecrübe kazandıracak, sonrasında satışlarınız dahada iyi hale gelecek, satışlar düzeldikçe sizinde keyfiniz yerine gelecek. Daha çok hırslanacaksınız,markanız büyüdükçe sizde büyüyeceksin ekonomik olarak.

Doğru Ürünü Seçin; İşte bu madde belkide en önemli maddedir başarılı olup olmayacağınıza dair. Çoğu insanın daha önce görmediği ve iyi bir pazarlama için elinizi güçlendirecek bir ürün seçin. Özellikle yeni başlıyorsanız işlerinizi kolaylaştırmak için dikkat çekici ve kesinlikle gerekli olan bir ürünü satın, gerçekten sıkıcı bir ürünle başlamak istemezsiniz değil mi. Eğlenceli veyahut faydalı bir ürün seçtiğinizden emin olun öyle yola devam edin.

Büyük başlamayın; Az ürünle başlayın (100-200 adet arası kadar), öncelşikle potnasiyel pazarın tepkisini ölçmelisiniz, başlarda satışlarınız az olacağı için stok konusunda endişelenmize gerek yok. Hele bir satın gerekirae tekrar-lansman yaparsınız. Bu adımdaki asıl amaç pazarı nabzını ölçmek. Öncelikle az ürünle facebook reklamları ile etkileşime sokun sonrada ikincil reklamlarla ürünün satışını test edin.

Shopify üzerinden satın;Shopify muadilleri arasına işinizi en çok kolaylaştıracak olan sistemdir, öğrenmesi ve kullanması gerçekten çok kolay, bir günde profesyonel bir hesaba kavuşabilirsiniz.Tek ürün girişimciliği için shopify muazzam bir seçenek, kimseye ihtiyacınız yok, yeni bir site kurma altyapısıyla uğraşmanıza hiç gerek yok, sizin için shopify hepsini zaten üstlenmiş, siz sadece satışlarınıza ve ürününüze odaklanın

Pazarlama Herşeydir; Bu söz pazarlama dünyasında en anlamlı sözdür, ürününüzü pazarlama konusuna ne kadr çok vakit ayırırsanız o kadar daha hızlı başaracaksınız. Çoğu girişimcinin başarısızlığına sebep olan ve atlatılan adım işte burasıdır. Dijital Pazarlamaya dair tabiri caizse tüm bilgileri yalayıp yutmanız lazım, neyseki olağanüstü işler yapmanıza gerek kalmayacak eğerki doğru ürünü seçerseniz. Tek ürün girişimciliğinde en çok önem vermeniz gereken 3 pazarlama yöntemi var

  • Facebook&İnstagram Ads (Olmazsa olmaz)
  • İnfluencer Pazarlama(İnstagram&Tiktok&Twitter) (Olmazsa Olmaz)
  • Gerilla Pazarlama (Olursa çok iyi Olur)
  • Affiliate Pazarlama&Eposta Pazarlama (Olursa iyi Olur)

Tek ürün girişimcilik örnekleri

Aşağıdaki örnekler benim sadece yakından incelediğim birkaç örnek, bazı ürünler teknik bilgi gerektiren ileri seviye ürünler olabilir ama lütfen unutmayın ki aşağıdaki ürünler de dahil olmak üzere isteyipte üreticisini bulamayacağınız bir ürün yoktur dünyada. Her nasıl bir ürün çıkarıyorsanız çıkarın yeteri kadar pazar araştrıması yaptığınızdan emin olun, ürününüzü ne kadar farklılaştırırsanız o kadar başarı şansınızı artırırsınız, sakın ola farklılaştırmayı da gereksiz yere yapmayın, daha iyisini yapabilecekseniz farklılaştırın aksi halde minimal değişiklikler de makbuldur.

Aşağıdaki bu örnekler sizlere sadece örnek olsun diye gösterdik, eğer dikkat ederseniz rastgele seçtiğim bu örneklerin hemen hemen hepsi shopify tabanlı sitelere sahip, buradan bile anlayabilirsiniz hangi e ticaret platformunu seçmeniz gerektiğini.

Son olarak dikkatinizi çekmek istediğim yer ürünlerin görselleri; Görsellerin ne kadar profesyonelce çekildiğine dikkat ediniz, ayrıca her markanın instagram hesabınıda kontrol etmeyi ihmal etmeyin, bu markaların ve benzeri yüzlerce tek ürün girişimciliği yapan şirketlerin bir bildiği var, onuda sizler için yukarıda özetledim zatem, daha çok detay için girişimcilik 101 sitemizi arada sırada takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

GET SNOOZ

DRYROBE

TRUFF HOT SOUCE

SKINNY ME TEA

PALMPRESS

WURKINSTIFFS

NEOS

SEATTLE CIDER COMPANY

Benzer İçerikler