Steve Jobs Kimdir? Kısaca Apple Hikayesi Nedir?

steve-jobs-ve-apple

Apple Inc’in kurucu ortağı, başkanı ve genel müdürü olarak bilinen Amerikalı işadamı ve teknoloji vizyoneri Steve Jobs, 24 Şubat 1955’te doğdu. her iki ebeveynleri Wisconsin Üniversitesi lisansüstü öğrencisi olan Joanne Carole Schieble ve Suriye doğumlu Abdulfattah Jandali. Steve doğduğunda İkisi o zamanlar evli değildi. Steve doğduğunda Wisconsin’de ders veren Jandali, kız arkadaşının ailesi ilişkilerine itiraz ettiği için bebeği evlatlık edinmekten başka çaresi olmadığını söylemişti.

Steve Jobs, evlatlık Olarak Jobs Ailesine verildi.

steve jobs

Steve Jobs, 24 Şubat 1955’te dünyaya geldi ve Kaliforniya’lı bir çift tarafından evlatlık olarak alındı. Daha sonraları ebevenleri ile ilgili sorular sorulduğunda jobs ailesinin %1000 öz ailesi olduğu söyledi hep.

Üvey babası sayesinde elektronik aletlere ilgi duymaya başladı

Jobs ailesi, Steve beş yaşındayken San Francisco’dan California, Mountain View’a taşındı. Ebeveynler daha sonra bir kız, Patti’yi evlat edindiler. Paul, lazer yapan bir şirket için makinistlik yapardı ve oğlunun ilkel elektronik aletlerin nasıl çalışacağını öğretti. Baba Steve’e, aile garajında elektronik üzerinde nasıl çalışacağını, oğluna radyo ve televizyon gibi elektronik parçaların nasıl ayrılacağını ve yeniden yapılacağını gösterdi. Sonuç olarak, Steve teknik bir hobiyle ilgilenmeye başladı ve bir hobi geliştirdi. Clara bir muhsabeciydi steve ile özel olarak ilgilenirdi, steve okula başlamadan önce okuma yazmayı üvey annesi Clara sayesinde öğrendi.

Üniversitedeyken çok pahalı bir okul seçtiği ve üvey ailesine yük olmak istemediği için okulu yarıda bıraktı. Bu olaydan sonra sadece kendi istediği derslere gireceğini düşünen Jobs, o zaman ki durumunu şöyle açıklıyor: “Bu aslında hiç de romantik bir durum değildi. Yurt odam olmadığından arkadaşlarımın odalarında yerde yatıyor, kola şişelerinin depozitolarıyla yemek alıyor, her pazar akşamı güzel bir yemek yiyebilmek için 7 mil uzaklıktaki bir yardım kuruluşuna gidiyordum.”

Lise Arkadaşı Steve Wozniak ile Aile Garajında İlk Bilgisayarlarını İcat Etti

Steven-Jobs-ve-Stephen-Wozniak-ile-ilk-apple-ile-fotoğrafları-1976.jpg
Steven Jobs ve Stephen Wozniak ile ilk apple ile – 1976.jpg

Jobs, liseden arkadaşı Steve Wozniak ile birlikte 1976 yılında Apple Computer Co.’yu, Jobs’ın ailesinin garajında kurdular. İlk piyasaya sürdükleri bilgisayarın adı Apple I’dı. İlk bilgisayarın fazla dikkat çekmemişti. O zamanlar yarı emekli bir Intel ürün pazarlama müdürü ve mühendis Mike Markkula’dan fon almayı başardılar.

Apple II ile “Apple İmparatorluğu” Yükselişe Geçti

Apple II – 1976

1977’de piyasaya sürdükleri Apple II, ev piyasasında sağlam bir yer edinmiş ve Apple’ın yerini sağlamlaştırmıştır.

Aradan Geçen Yıllar Sonra Steve Jobs Tüm dünya Tarafından Tanınır Hale geldi

Jobs, kişisel bilgisayar devriminin karizmatik bir öncüsü ve bilgisayar ve tüketici elektroniği alanlarındaki etkili kariyeri ile tüm dünayda bir ikon haline geldi. Jobs aynı zamanda Pixar Animation Studios’un kurucu ortağı ve genel müdürü olarak görev yaptı; 2006 yılında Disney Pixar’ı satın alan Walt Disney Company’nin yönetim kurulu üyesi oldu.

Steve Jobs Pankreas Kanserinden Öldü

Steve Jobs, 5 Ekim 2011’de kaliforniya’daki evinde saat 15 civarında uzun süredir savaştığı pankreas kanserine yenik düştü.

En’ler kategorisinden ünlü girişimcilierin başarı dolu hayat hikayelerini okuyabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir