Sermaye Olmadan İnternetten Para Kazanma Yolları 2020 (Bölüm 1)

hem-gez-hem-para-kazan

Sermaye olmadan İnternetten Para Kazanma Yollarının sınırsız olduğunu biliyormuydunuz?Hemde o kadar çok yol var ki insanların çoğu bunun farkında değil. İnternette para kazanmanın zor olduğunu düşündüğümüz zamanlar geride kaldı. Daha dün kurulumuş bir instagram hesabı dahi şuan aylık binlerce dolar para kazanabiliyor, basit oyunlarınızı youtube’a yükleyerek dahi internetten para kazanabileciğiniz bir dönemde olduğunuzu sakın unutmayın.

Girişimcilik 101 instagram kanalımız üzerinden her gün birileri “param yok sizce internetten para kazanabileceğim bir alan var mı?” diye soruyor. Ama ilginçtir ki para kazanmak isteyen insanların çoğunun yetenek olmadan para kazanmak gibi bir derdi var. Sizde de böyle bir dert varsa, yanlış yolda olduğunuza dair yemin edebilirim, çünkü öyle bir yol asla ama asla sürdürülebilir bir gelir kaynağı yaratmayacak sizlere.Yetenek diyince hemen de “iyide bende yetenek yok ki” diye cevap veriyor insanlar, özellikle gençler. Sanki yetenek sahibi insanlar masterlarını annelerinin karnında yapmışlar gibi bir dünyada olduklarını düşünürler. Özellikle E-Ticaretin yükselmesiyle umut tacirlerinin hayal satmasının da bunda büyük payı olduğu söyleyebilirim.

online-para-kazanma

Eğer sizinde yeteneğiniz yoksa hiç merak etmeyin, bir alanda yetenek sahibi olmak için tek ihtiyacınız birkaç kurs ve bir kaç ay ve güzel bir çalışma programı. inanın bana sermayesiz para kazanmak ne demek olduğunu dibine kadar anlayacaksınız.

Uzun lafın kısası, sermayeniz yoksa yeteneğinizi satacaksınız ve bu sizleri milyoner dahi yapabilir yeter ki gerçekten odaklanın. Sermaye olmadan veyahut çok az bir sermaye ile kendi işinizi nasıl kuracağınıza, büyüteceğinize ve ilk müşterinizi nasıl bulacağınıza dair bir rehber kitap arıyorsanız sizlere Chris Guillebeau’ın 100 $’lık Başlangıç adlı kitabı tavsiye ederim.

Hadi gelin İnternetten Para Kazanma Yolları adlı yazılarımızın bölüm-1’den okumaya başlayalım

1. Sosyal Medya Yöneticisi

Sosyal medya platformlarında kampanya yürütme konusunda deneyiminiz varsa, işletmelerin ürünlerini Instagram, Facebook, Twitter vb. Aracılığıyla tanıtmasına yardımcı olmak için mini bir ajans kurabilirsiniz.

Şirketler, her zamanilgi çekmek, kitlelerini büyütmek, viral paylaşımda bulunmak ve sosyal medyalarını geliştirmek için yardıma ihtiyaç duyar. Satışlarını artıracak paylaşımlar ile videolar oluşturarak veya başka hesaplarda olan ve viral olmuş içerikleri kendinize uyarlayarak şirkete kendi stilinizi koyarak paylaşımlarda bulunursanız inanın size hayır diyecek şirket yoktur.

Yapmanız gereken ilk iş bir an önce sosyal medya hesapları kötü olan şirketleri tespit etmek ve onlarla görüşmek.

2. Online Eğitmenlik

Matematik, fizik veya yabancı dilde uzman mısınız? Öyleyse, Türkiyenin dört bir yanında yaşayan öğrencilere çevrimiçi kanallar üzerinden ulaşabilirsiniz. En başarılı olduğunuz konuları bir kurs müfredatı içerisinde şık bir şekilde hazırlayıp bunu teachable, udemy gibi kanallar üzerinden öğrencilerinize sunabilirsiniz. Pazarlama için youtube’da ücretsiz içerik üretmeyide ihmal etmeyin.

İstersenizde saatlik olarak zoom gibi kanallar üzerinden öğrencilere dersler verebilirsiniz, ders özetinide pdf’ler şeklinde öğrencilerinize gönderirseniz inanın bana öğrenci sizden defalarca eğitim alacaktır. Ayrıca saatlik fiyatınızı da kendiniz belirleyeceksiniz.

3. İnternetten Para Kazanma Yolları; Sanal Asistanlık

Temel becerilere sahip biriyseniz ve sizin için çevrimiçi işler olup olmadığını merak ettiyseniz, sanal asistan (Virtual Asistant) olmak sizin için iyi bir seçenek olabilir. Arama yapmak ve e-postaları yanıtlamak gibi basit ofis görevlerini yöneterek iyi paralar kazanabilirsiniz. Sanal Asistanlık işleri hakkında en iyi şey, istediğiniz kadar az veya çok çalışabilmenizdir, bu da sizlere özgürlüğün verdiği keatifliği verecektir, eğer işverenizi gerçekten memnun ederseniz sizden başkasını seçeceğini düşünmeyin, dünyada çok yoğun olduğu için zaman alan ama basit olan işlerini başkalarına yaptıran milyonlarca insan var. Yakın zamanda benimde yaptığım bir iş ve gerçekten ekstra olarak güzel paralar kazandığımı söyleyebilirim, eğer ingilzice diliniz var ise saatlik olarak euro ve dolar cinsinden çalışabilirsiniz.

Bionluk üzerinden Sanal Asistanlık fikirlerine bakabilirsiniz

4.İnstagram&TikTok&Twitter İnfluencer

Sosyal medyada iyi bir takipçi kitlesine sahipseniz ve kendi paranızı kazanmak istiyorsanız, sosyal medya hesaplarınız üzerinden gerçekten inanılmaz paralar kazanabilirsiniz.

İnfluencer’lık son yıllarda giderek popülerliği artan bir pazarlama kanalıdır, günümüzde şirketler yavaş yavaş influencer pazarlamanın farkına varıyor, farkına vardıkçada influencerlara olan talepte artıyor, eğer gerçekten iyi bir sosyal medya hesabına sahipseniz giderek büyüyeceğinize emin olabilirsiniz. Sizin hesabınız büyüdükçe sizin üzerinizden reklam yapmak isteyen şirketlerinde sizlerle iletişime geçmek istediğini göreceksiniz. Harika Instagram Hikayeleri oluşturma yeteneğiniz varsa, hangi hashtagleri kullanacağınızı biliyorsanız, şaşırtıcı ve ilgi çekici postlar oluşturabiliyorsanız hem dünyayı gezebilirsiniz hemde para kazanabilirsiniz.

Eğer bir hesabınız yoksa bir konu hakkında bir hesap açıp giderek büyüyüp ilerde sizde influencer olabilirsiniz. İllaki yüzünü göstermeniz gerekmez, yüzlerini görmeyipte milyonlarca kişiye ulaşan milyonlarca instgram ve tiktok hesabı var. Onları analiz edin, sizde kendinize bir niş belirleyip o niş için kaliteli içerikler üretmeye başlayabilirsiniz.

5.İnternetten Para Kazanma Yolları; SEO Uzmanı

Türkiye’de ve dünyada Arama motorlarındaki sıralamalarını artırmak için seo uzmanı ile çalışmak isteyen milyonlarca şirket var. Bir SEO uzmanı olarak çalışmak için, backlink oluşturma ve bir web sitesinin mevcut içeriğini optimize etme konusunda iyi olmalısınız. Şirketler bunu için sizden muazzam yetenekler istemiyor sadece seo konusunda hem onları eğitme hemde var olan sitelerini belli noktaya getirmeniz onlar için yeterli olacaktır.

Eğer başarılı olursanız, o site başarılı kaldıkça sizde o işten para kazanacaksınız. Seo uzmanlığı için kendinizi eğitmelisin,z, alan ile ilgili kurslar aldıktan sonra çalışmalara başlayabilirsiniz, kendinize şık bir wordpress teması ile bir site kurduktan sonra şirketlerle iletişim kurmaya çalışınız. İnanın sizi denemek isteyecek yüzlerce şirket şuan ne yapacağını bilmeden öylece bekliyorlar. Gidin kendinizi eğitin ve şirketleri ön sıralara çıkarmak için elinizden geleni yapın o zaman bakın para nasıl geliyor sizlere, memnun ettiğiniz her müşteri sizlere yeni müşteriler getirecektir.

6.E Posta Pazarlama Uzmanı

Başka hiç kimsenin sahip olmadığı belirli bir yeteneğiniz var mı? Yoksada sorun değil çünkü tüm yetenekler eğitimle gelir, eğer kendinizi bir konuda gerçekten eğitirseniz para kazanmak sadece biraz kendinizi pazarlamaya bakar. Sizin için listenin 5nci sırasına harika bir para kazandıran pek kimsenin ilgilenmediği ama şirketlerin ihtiyacı olduğu bir alan biliyorum. Alan’ın adı “E-posta Pazarlama”. E-Posta Pazarlama her ne kadar eskiden beri olsada ne yazık ki şirketlerin çoğu doğru düzgün nasıl bir e posta sistemi kuracaklarının farkında değiller. Sizin rolünüz onlara e postanın ne kadar kıymetli olduğunu anlatmak ve işletmeleri için bu sistemi kurmak. Ayrıca, şirketlerin E-Posta kampanyalarını yöneterek işletmelerle iletişim kurabilir ve çevrimiçi para kazanabilirsiniz. E-posta pazarlamanın işletmeler için ne kadar kıymetli olduğunu onlara doğru aktarırsanız karşınızdaki kişi iyi bir girişimci ise sizlere hemen işi vereceğinize adım gibi eminim. Yeterki dersinize iyi çalışın, e-posta hizmeti ile ilgili tüm süreçleri ve kritik adımları öğrenin.

7.İçerik ve Metin Yazarlığı

İnternetten Para Kazanma Yolları Kaleminiz mi güçlü? Konulara farklı şekilde yorumlama yeteneğiniz mi var? veyahut araştırmak, bilgileri okumak,derlemek ve toplamak ve yeni bir yazı yazmak size zevkli bir iş mi geliyor? öyleyse bu iş tam sizlik. çünkü bugün en küçüğünden en büyüğüne kadar tüm girişimcilerin,kurumun,servisin,komünitenin veyahut işletmenin olmazsa olmaz bir ihtiyacı var, Metin Yazarlığı.

Metin Yazarlığı, talep doğrultusunda gelen herhangi bir konu hakkında araştırma yaptıktan sonra SEO uyumlu içerik veyahut metin hazırlamaktır. Metni hazırlayan kişilere de Metin yazarı denir.

Günümüzde iletişimin son derece güçlü bir araçtır, insanlar eskiye oranla çok daha hızlı bir şekilde hem bilgiye hemde kaynağa ulaşabilmektedir, hal böyle olunca şirketler platformlarına olabildiğince çok ziyaretçi çekmek için seo uyumlu metinleri bir araç olarak kullanırlar, ama gelin görün ki onların profesyonellik alanı yazı yazmak değil, haliyle çoğu işlerini ve yazılarını profesyonellerin ellerine bırakmayı tercih ederler, iyide yapıyorlar, bu sayede binlerce insan bu sayede çok güzel paralar kazanmaktadır tabikide hak ettikleri için. Uzun lafın kısası; eğer kaleminiz iyiyse sıfır maliyetle harika bir evden yapabileceğiniz bir “metin yazarlığı ajansı” kurabilirsiniz.

Not: Eğer bu yazıdan sonra metin yazarlığına ilgi duyup, bu işi yapmaya başlarsanız, sırf sizleri desteklemek için ilk müşteriniz ben olacağıma söz veriyorum ve fiyatınız ne olursa olsun sizlerden Girişimcilik 101 için yani bu site için en az 5 adet içerik satın alacağım. Ayrıca bir ay boyunca instagram hesabımızdan sizin reklamınızı yapacağım. Bence başlamak için güzel bir teklif, ben olsam kaçırmazdım 🙂

8.Facebook Reklamları Yönetimi ve Danışmanlığı

Facebook reklamları yayınlamak satışları artırmanın etkili bir yoludur, ancak çoğu işletme facebookta reklam vermek için uzmanlığa veya zamana sahip değildir. Bu nedenle Facebook reklam uzmanlarına talep bir hayli yüksek. Etkileyici reklamları nasıl oluşturacağınızı ve kampanyaları belirli kitle segmentlerine göre nasıl özelleştireceğinizi bildiğiniz sürece, randevu formunuz her zaman dolu olacaktır. Farklı olun, hızlı olun, bilgili olun, birde yaptığınız işi gerçekten etkileyici bir şekilde yapın. Tabikide yeteniğinizi de profesonel bir şekilde pazarlamayı öğrenin. Bilgisayarın önünde tek bir kişi olabilirsiniz, ama ekranlarım içinde profesyonel bir takım gibi göründüğünüze emin olun.

9.E-Ticaret Ürün ve Pazar araştırma Uzmanı

Aslında böyle bir uzmanlık hizmetinin tam anlamda olmadığını söyleyebilirim. Var olanların da sayıları gerçekten çok az. Olan danışmanlık şirketleri oldukça geleneksel stratejilere sahip. Bugün, ticaret tamamen e-ticarete dönüşmüş durumda, her gün sektöre binlerce yeni oyuncu girip binlerce yeni oyuncu da başarısız oluyor. Neden mi? Tabikide yeterince Ürün ve Pazar Araştırması yapmadıkları gibi pazara balıklama bir şekilde kendilerini attıkları için başarısız olurlar.

İşte bu durumda sizler e-ticarete girmek isteyen ama ne satacaklarını, nerede satacaklarını bilmeyenler için bir danışmanlık hizmeti satabilirsiniz, isterseniz bir kurs veyahut bir kitap dahi satabilirsiniz.

Böyle bir hizmeti profesyonel bir şekilde veren çok az kişi var, onlardan biri de siz olabilirsiniz, bu hizmet giderek talep görecek, siz şimdiden öncü olabilirsiniz. Kendinizi öncelikle gerçek manada eğitmelisiniz, hatta gerekirse pazar araştırması yapan şirketlerde belli bir süre part time veyahut tam zamanlı da çalışabilirsiniz.

Upwork, fiverr, bionluk gibi platformlarda bir çok pazar araştırması yapan uzman görebilirsiniz. O uzmanları bulup, onlarla iletişime geçerek bir yakınlık kurabilirsiniz sırf işi daha iyi kapmak için. Zamanla bilgileriniz ve tecrübeniz arttıkça, insanlara ücrUpwork, fiverr, bionluk gibi platformlarda bir çok pazar araştırması yapan uzman görebilirsiniz. O uzmanları bulup, onlarla iletişime geçerek bir yakınlık kurabilirsiniz sırf işi daha iyi kapmak için. Zamanla bilgileriniz ve tecrübeniz arttıkça, insanlara ücretsiz fikirler verdikçe, insanlar sizin ücretsiz bir şekilde youtube’da sunduğunuz bilgileri izledikçe sizlere daha çok ilgi göstereceklerdir, işte o zaman hizmetinizi satma zamanı gelmiştir demektir.

10.Çinden Ürün Tedariği Uzmanlığı

İş kurmak ve yeni bir ürün çıkarmanın bu kadar kolay bir zamanda yapılacak en isabetli işlerden bir tanesi de fikrini gerçeğe dönüştürmek isteyen girişimcilere rehberlik etmek. Bugün harika fikirlere sahip ama bu fikirlerini nerede üreteceklerini bilmeyen binlerce girişimci var dünyada. Ürün ürettirmek her ne kadar kulağa zor gibi gelsede aslında düzgünce ve dikkatli yapıldığında gerçekten zor olmadığı görülür. Bu noktada yabancı diliniz var ise çok çok daha işini kolay olur, ayrıca sadece türkiye’ye değil dünyanın her yerine bu hizmeti verebilirsiniz.

Özellikle kendi markasını sıfırdan kurmak isteyen girişimcilere yardım ederek bu işe başlayabilirsiniz, uzmanlığınız arttıkça büyük şirketlerin tedarik zincirlerine teklifler verebilirsiniz, hatta öyle ki sizleri fuarlara dahi gönderebilirler yurtdışına. Bunun yurtdışında örneği bir hayli fazla, merter’e giderseniz sayısız yabancı görebilirsiniz, çoğunun işi tedarikçilik. Tabikide sizlere gidin başka şirkette çalışın demiyorum sadece pazarın güçlü bir şekilde var olduğunu göstermek istiyorum.

Eğerki bir gün Ürün tedariği uzmanlığı ile ilgili ciddi iseniz Goodlife Worrior kurucusu, Çinli Yuping Wang’ın muhteşem kursunu alabilirsiniz. Ben kursu 1 yıl önce almıştım, gerçekten internette bulabileceğiniz en iyi kurslardan bir tanesidir. Kursu satın almadan önce Goodlife Worrior’ın youtube kanalını incelemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Bu yazı İnternetten Para Kazanma yolları adlı serimizin birinci bölümüdür. Diğer serileride zamanla yüklenecektir. Eğer yazılarımız hoşunuza gidiyorsa lütfen yorum yapmayı ve arkadaşlarınızla veyahut sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı unutmayın. Şimdiden çok teşekkür ederiz. Sağlıacakla kalın.

Benzer İçerikler

4 Comments

  • Harika bir içerik olmuş gerçekten. Harika gidiyorsunuz. Bunun devamını merakla bekliyorum

  • Mükemmel olmuş, devamı geliyor mu?

    • Merhaba samet, kesinlikle gelecek. Bu seri toplamında 4 seri olacak, arada sırada ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir