Private Label Marka Nedir? Nasıl Yapılır?

Private Label Marka

Private Label Marka A’dan Z’ye aklınıza gelebilecek neredeyse her ürünü kendi markanızla ve  hiçbir üretim bilgisi dahi olmadan, fabrika kurmadan, çok az bir başlangıç sermayesiyle ortaya çıkarılan markalara denir. Private label’in türkçe anlamı ise Özel Etiket demektir. Private Label marka üzerine daha çok bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Başlamadan önce, Private Label Kategorisi içerisinde diğer yazılarımızıda okuyarak bu konuya dair daha çok bilgi bulabileceğinizi belirtmek isterim.

Bir girişimci için Private label muazzam bir başarı fırsatıdır, tüm yapılması gerekenler doğru ürünü doğru bir marka adı altında doğru kitleye duyurmak ve satışları beklemektir.

E-Ticaretin Büyümesiyle Private label Markalı Ürünlerde Yükselişte

İnsanoğlu sadece 20 yıldır interneti ve faydalarını etkili bir şekilde kullanmaya başladı, internetin hızlı bir şekilde tüm dünyayı her açıdan bağlaması tüm yaşam şeklimizi değiştirdi ve görünen o ki tümden dün bildiklerimizi bize unutturacak. İnternet henüz emekleme döneminde olmasına rağmen insanların alışveriş dedikleri eylemi a’dan z’ye değiştirmeye ant içmiş gibi her saniye binlerce yeni E-Mağaza, yeni markalar, yeni pazar yerleri, yeni ödeme yöntemleri, yeni kargo şirketleri, yeni üreticiler, yeni pazarlama stratejileri, yeni akımlar vb. yüzlerce yeni alan doğuyor. Şimdiden devasa bir sektöre dönüştü. 

Online ticaret şimdiden geleceğin ticaretinin bir alametifarikasıdır. Yakın bir tarihte tüm ülkeler -Çin Halk Cumhuriyeti gibi- para ve kredi kartlara olan gerekliliği ortadan kaldıracak, her şeyimizi app’lar yoluyla satın alacağız veyahut e-cüzdanlarımızdan saniyeler içerisinde tek tıkla tüm platformlar için ödemelerimizi tek bir yolla gerçekleştireceğiz.

Yemeğimizden ayakkabımıza kadar milyonlarca çeşitlilikte aklınıza gelebilecek her ihtiyacımızı internet markalarından satın alacağız. Şimdiden tüm büyük markalar fiziksel mağazalarının yanında online kanallara geçse de görünen o ki pazarı artık istedikleri gibi domine edemeyecekler. Çünkü her ne kadar üretimde güçleri yeni başlayan online satıcılara göre daha fazla olsa da yine de daha geçen yıl kurulan private label markaların pazardaki pastanın önemli bir kısmını tabaklarından almalarına engel olamayacaklar. 

Tüketici Artık Daha uyanık

Çünkü tüketici gördü ki yıllardan beri büyük markalardan aldığı ürünü aslında başka mağazada daha aşağı fiyattan alabiliyor. Tüketici “Madem kalite aynı, işlev aynı neden tasarımı daha iyi olan markayı seçmiyorum?” demeye başladı…

Daha dün kurulan Private Label markalar devlerin karşısında meydan okuyabiliyor ve pazardaki pastadan önemli bir payı alabiliyor dedik. Çünkü Dijital dünyadaki Private Label markası istediği zaman istediği kitleye çok kolay bir şekilde doğrudan ürününü sunabiliyor. Hatta tek ürüne sahip olduğu için büyük markalara/devlere göre çok kolay bir şekilde yüksek bir konsantrasyonla hedef kitleye ulaşabiliyor ve dikkatini çekebiliyor.

Peki Bu Private Label markalar nelerdir? Nasıl Private Label markası olunur? Private Label’a Nereden başlanır? Büyük markalara göre avantajları ve dezavantajları neler? Haydi gelin detaylara inelim.

Private label marka

Private Label Nedir?

Bir diğer adı ile özel markalı bir ürün, üreticilerin her yıl büyük markalara ürün ürettiği fabrikalarında üzerinde hiçbir etiket veyahut bir tasarım olmadan, başkalarının tasarımı ve etiketinin basılması için sitelerinde veyahut kataloglarında sunduğu ürünlerdir. 

Kısacası için Wikipedia’dan basit bir tanıma bakalım:

Basitçe söylemek gerekirse, private label bir ürününün üzerinde sizin marka adınız vardır, ancak başka bir üretici tarafından üretilmiştir. Özel markalı ürünler, gıdadan kozmetik ürünlere kadar çok çeşitli endüstrilerde mevcuttur. Aklınıza gelebilecek her türlü ürünü kendi markamızla çıkarabiliriz.

Vikipedi,Private Label

Private Label’deki en büyük avantaj; İstediğiniz ürün için dünyanın herhangi bir yerinde fason bir üretici bulabiliyor olmanızdır, yeter ki doğru pazarı bulunuz. Üreticiler zaten a’dan z’ye tüm adımları bildikleri için size aslında pek bir şey kalmıyor, ama bu demek değildir ki “üreticiye gidin ve ilk fiyatı sorunuz”. Bilakis, tasarım aşamasından ürünün sizin deponuza varana kadar ürün, tasarım, numune, etiketleme, paketleme, üretim, lojistik gibi birçok konuyu bilmenizde büyük fayda vardır. Bir defa bu adımları yaptıktan sonra aslında özel bir ürün üretmenin  sadece büyüklerin yapabildiği bir iş olmadığını göreceksiniz 

Evet, elbette ilk başta hemen her şey adım adım kendiliğinden olmayacak. Siz bu süreç içerisinde yeni bir marka üretmeye ne kadar çok odaklanıp emek verirseniz o kadar çok bilgi sahibi olursunuz.

Private Label Örnek Markalar Nelerdir?

Amazon, eBay ve diğer popüler pazarlarda gördüğünüz ürünlerin çoğu özel markalı ürünlerdir. Aslında Amazon’un iki özel etiketli ürün hattı var: Pinzon; yatak ve banyo ürünleri , AmazonBasics — iş ve ev için ürünler

Örneğin; Amazon milyonlarca satıcıya ev sahipliği yapıyor iken aynı zamanda AmazonBasics adı altında kendi Private Label markasını (özgün markasıyla) satıyor. Kumanda pilinden tutun çocuk bezine kadar Amazon binlerce çeşitte ürün satıyor AmazonBasics PRİVATE LABEL markası ile. Amazon, bu yöntemle on yıllardır piyasada olan binlerce markaya rakip olmuş durumda. Aslında Amazon’un yaptığı şey muazzam bir Private Label örneği, çünkü tek yaptığı şey dünyaca ünlü markaların çok satılan ürünlerini kendi logosu ve etiketiyle  milyonlarca adette Çin gibi ülkelerde ürettirip kendi platformunda çok uygun fiyata satıyor olmasıdır. 

Türkiyede bunu Trendyolmilla woman,  Trendyolmilla man,  Trendyolmilla cosmetic,  Trendyolmilla  beachwear,  Trendyolmilla kadın testili,  Trendyolmilla party isimleri ile Trendyolmilla adı altında çok satan ürünleri private label yapan bilin bakalım hangi çılgın internet pazar yeri yapıyor? 🙂

“T R E N D Y O L M İ L L A”  

Bence muazzam bir taktik ve başarı.

Private Label Markayı Herkes Oluşturabilir

Private Label uygulamasını türkiyede yapan diğer markalardan birkaçı ise Bim, A101, Migros, HepsiBurada… Avrupa’da ve Amerika’da kuaför salonları genellikle müşterilerinin satın alması ve eve götürmesi için kendi özel markalı şampuan, saç kremi ve şekillendirme ürünleri serisini kuaför salonlarının en güzel köşesinde muazzam bir sunumla sergiler ve gelen her müşterisine tanıtırlar. Devamlı gelen müşteriyi memnun ederse ve bu iş üzerinde durursa artık bir kozmetik ve bakım markası olacaktır. Tek yapması gereken iyi bir üretici ile ortaya iyi bir birkaç ürün çıkarmak.

E tabikide marketing olmazsa olmaz. Ayrıca yeni nesil restoranlar dahi genellikle sadık müşterileri tarafından popüler hâle gelen çeşnileri veya karışımları Private Label yaparak şık paketler içerisinde müşterilerine sunar. 

Bir petshop mağazası da kediler ve köpekler için kendi özel ürünlerini ürettirip müşterilerine sunar. Ayrıca bu markasını tüm dünyaya internet üzerinde çok kolay bir şekilde de satabilir. 

Private Label Marka oluşturmak için Kategoriler Nelerdir?

İnsanların satın aldığı hemen hemen her üründe özel etiketli markanızı oluşturabilirsiniz ama tabii ki de başarılı bir marka olmak için müşteri sadakati oluşturacak ürünler üzerinde durmanın avantajı bambaşkadır. 

Private Label Marka oluşturabileceğiniz ve ürün için kolay bir şekilde sadık müşteri bulabileceğiniz en iyi E-Ticaret kategorilerden birkaçı şunlardır

 1. Kozmetik ürünler,
 2. Basit elektronik
 3. Telefon aksesuarları
 4. Mutfak eşyaları
 5. Giyim
 6. Çocuk oyuncakları
 7. Ev tekstili
 8. Baharat ve salata sosları
 9. Süt ürünleri
 10. Dondurulmuş gıdalar
Private Label Marka örnek ürün

Private Label Marka Avantajları Nelerdir?

Private Label’in son yıllarda bu kadar fazla ilgi görmesinin altında birçok neden var. Aşağıdakiler, sadece benim aklıma gelen temel avantajlarıdır.

 1. Üretim üzerinde kontrol:  Parasını verdikten sonra dünyanın istediğiniz yerinde ürününüzü fason veyahut daha da büyük üreticilere yaptırabilirsiniz, üreticiyi doğru seçtikten sonra ürünün üretimi konusunda hiçbir baş ağrıtıcı detaylarla uğraşmazsınız. İşin üretim kısmındaki zor ve maliyetli adımlarını, birileri sizin paranız karşılığında sizin için üstlenecektir. 
 2. Fiyatlandırma üzerinde kontrol: Ürününüzü istediğiniz kalitede, istediğiniz fiyata satabilirsiniz. Unutmayın ne kadar farklı olursanız o kadar ilgi çekip o kadar ürününüzü kârla satabilirsiniz.
 3. Uyarlanabilirlik: Daha küçük satıcılar, yeni bir özellik için artan pazar talebine yanıt olarak üretimde özel bir etiket ürünü elde etmek için hızlı hareket etme yeteneğine sahipken, daha büyük şirketler niş bir ürünle ilgilenmeyebilir. Çünkü zaten hâlihazırda yüzlerce üründen milyonlarca kazanıyorlar ama sizin için küçücük bir niş pazar milyoner edebilir.
 4. Marka kontrolü: Özel markalı ürünler, istedikleri gibi ürünlerinin ambalajını ve sunumunu farklılaştırabilir.
 5. Kârlılık üzerinde kontrol: Private Label uygulaması ile satıcılar, üretim maliyetleri ve fiyatlandırma üzerinde kontrol sayesinde ürünlerinin sağladığı kârlılık seviyesini kontrol altında tutabilir.
 6. Tasarım kontrolü: Ürünleri dilediğiniz gibi farklılaştırma ve özelleştirme kontrolü için belki de Private Label marka satıcısı olmak başlı başına bir nedendir.
Bu Bir Örnektir

Private Label Marka Dezavantajları

Özel logolu bir ürün yani Private Label bir ürünü geliştirmeye yatırım yapacak finansal kaynaklarınız olduğu sürece Private Label iş modelinin dezavantajları gerçekten çok azdır. Ama yine de her iş modelinde dezavantajlar olduğu gibi “Private Label ürün” üretim iş alternatifinde belli başlı birkaç dezavantajlar vardır.

Bunlardan bir kaç tanesi aşapıdaki gibidir.

 1. Üretimin yanı sıra kalite açısından da üreticinize güveniyorsunuz.
 2. Eğer yeterince farklı olmazsanız özel etiketli ürünler, benzersiz kimliğe çok az yer bırakan markasız ürünlerin kopyaları gibi görünecektir. Onun için özelleştirme adımında yeterince zaman ve sermaye yatırdığınızdan emin olunuz. Farklı olun, dikkat çekin.
 3. Daha yeni bir marka olduğunuz için satış kanallarına trafik çekmelisiniz. Daha da önemlisi varlığınızı göstermelisiniz. Profesyonel ve benzersiz görünün.
 4. Başlarda maliyet fazla olacaktır (Hangi işte böyle değil ki zaten, ama burda kendi reklamınıza harcayacaksınız.).

Son birkaç yıl içinde, özel etiketleme yani Private Label yaygın olarak popüler hâle geldi. Private Label her ne kadar zincir mağazalara sahip markalar tarafından domine edilmiş olsa da kesinlikle bu demek değildir, hiçbir mağazaya veyahut online bir varlığı, tecrübesi olmayan kişiler başarısız olacaktır.

Evet, Private Label kesinlikle kolay bir iş modeli değildir ama girişimci kişi kendini gerçekten modern dünyanın verdiği imkanları kullanıp, yetiştirip Private Label iş modelini denerse başarmaması için hiçbir neden yoktur. Ancak gerçek şu ki, özel bir etiket işletmesi kurmak; bilgi, zaman, sabır ve emek gerektiriyor.

Özel markalı ürünler satmak istiyorsanız, kontrolünüz dışındaki birçok şeyi göz önünde bulundurmanız gerekir. Ürün araştırma ve geliştirme, üretim süreçleri, pazarlama stratejileri, lojistik operasyonlar ve  listeleme gibi bir çok konuda kendinizi bilgilendirmeli ve eğitmelisiniz böylece risklerinizi minimize edip bu yolda başarı şansınızı dahada artırabilirsiniz.

UYARI: Sizinde okuduğunuz gini Private Label Hızlı bir şekilde zengin olmak istiyenler için bir yöntem değildir. Ancak emekle, çok çalışmakla, çabayla, gecenizi gündüzünüze katarak, tırnaklarınızla kazıya kazıya sürdürülebilir bir online markası kurmak istiyorsanız, hiç olmadığı kadar doğru bir yerde olduğunuzu belirtmek isterim. Private Label ile ilgili detaylar için diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Benzer İçerikler