Online İşletmeniz İçin Karlı Bir Niş Pazar Nasıl Seçilir?

Çevrimiçi bir iş kurmaya karar verdiğinizde, atmanız gereken ilk adımlardan biri online işletmeniz için karlı bir niş pazar nasıl seçilir? sorusunu cevaplama zamanı. Talebi olan bir nişe sahip olmak, kitlenizi daha kolay büyütmenize, sponsorlar ve reklamverenlerle daha hızlı ve zahmetsizce bağlantı kurmanıza, pazarlama ve içerik oluşturma konusunda elinizin çok daha güçlü olmasına çok güçlü olanaklar tanır.

Her türden kitleleri hedeflemek mi daha kolay yoksa sadece tek bir kitleye odaklanmak mı ?

İster bir blog oluşturmayı, profesyonel bir sosyal medya işletme hesabı açmayı, bir e-ticaret platformu başlatmayı, istersede kişisel bir marka kurmayı veya başka bir çevrimiçi işletme türü oluşturmayı planlıyor olun, yaptığınız iş ne olursa olsun bir niş pazar seçmeniz gerek eğer gerçekten hızlıca başarmak ve para kazanmak istiyorsanız.

Niş pazarın önemini üzerine girişimizi yaptıktan sonra şimdi gelin öncelikle Niş Pazar nedir kısaca öğrenelim.

Niş Pazar Nedir?

Niş pazar çok dar bir tüketici grubunun istek ve gereksinmelerine göre bölümlenmiş pazarlardır. Büyük işletmelerin girmek istemediği ya da göremediği özel pazar bölümleri, sınırlı tüketicisi olan bir yapıya sahiptir. Ortopedik ürünler, çok büyük numarada giysi, ayakkabı, özel turizm etkinlikleri gibi. Bu pazarlar mikro pazarlara yaklaşır.

Örneğin dağcılık malzemeleri, bilgisayar oyunları, motor parçaları belli darlıkta ve derinlikte pazarlardır. Niş pazar tüketicileri satın alacakları ürünler hakkında derin bilgiye sahip olabilirler.

Online İşletmeler İçin Bir Niş Pazar Nedir?

Bir niş pazar, uzmanlaşacağınız uzmanlık alanıdır. Bu, odaklanacağınız ürünlerin türünü, kabul edeceğiniz ortaklıkları, üreteceğiniz içeriği ve çekmeye çalışacağınız müşterileri yönlendirir. Çoğu çevrimiçi işletme geniş bir niş seçer ve daha sonra içinde daha uzmanlaşmış tek bir şeye odaklanır. İşte bu şey niş pazarı hedeflemek için en temel nedendir.

Niş ürün fiziksel bir ürün olabilir, dijital bir ürün olabilir veyahut bir serviste olabilir. İşletmenizin sahip olduğu niş ürünün kullanıcısı için belli ve tanımlayabildiğiniz kitleye de niş kitle denir.

Düşümdüğünüzden çok ama çok daha fazla niş pazar var, hemen hemen her insan birden fazla niş pazarın üyesi olabilir ve birden fazla niş tarafından hedef kitle olarak görülebilir. Size düşen görev yukarıdaki tabloya benzer kendinize bir google sheet dosyası oluşturmak ve bu dosyayı bizim yaptığımız gibi doldurmaktır. Sonrasında ise bu pazarları eleyin ve size en yakın niş pazarı seçip o pazarda ilerleyin.

Online işletmeler Neden ticari nişlere ihtiyaç duyar?

İşletmeniz için bir niş seçmek, aşağıdakileri yaparak bir iş kurmayı daha kolay ve daha hızlı hale getirir:

 • Çabalarınızı tek bir uzmanlık alanına konsantre etmenizi sağlar.
 • Sadık bir müşteri kitlesi oluşturma imkanınızı artırır.
 • İşletmenizi İnternet’te daha aranabilir hale getirir.
 • Reklamverenler, sponsorlar veya diğer işletmelerle bağlantı kurmanıza yardımcı olur.
 • İşletmenize içerik geliştirmek veya satılacak ürünleri seçmek için net bir yön verir.
 • Amaç ve faydalar hakkında net bir mesaj vererek pazarlamanızı kolaylaştırır
 • Conversion Rate’ı (Satış oranını) artırır.
 • Hedef pazarda uzmanlığınız yıl ve yıl artacağı için belli bir yerden sonra işletmenizi bir üst seviyeye çıkarmanıza olanak tanır.
 • Ve daha onlarca faydaları var Niş Pazar seçmenim

Tek bir nişe odaklandığınızda, ideal müşterinizi daha kolay tanımlayabilir ve hedeflenen pazarlama ile onlara daha doğru ve hızlı bir şekilde yaklaşabilirsiniz. Aynı zamanda, kitlenizin, sizi tanımaya, beğenmeye ve güvenmeye devam etme beklentilerinizin sürecini hızlandıran uzman statüsü oluşturursunuz. Potansiyel müşterileri ücretli müşterilere dönüştürmek için bu çok ama çok önemlidir.

Buna karşılık, çok çeşitli konuları veya ürünleri kapsayan bir web sitesi oluşturmaya çalışmak veya düzinelerce farklı ürün sunmak daha büyük bir başlangıç bütçesi gerektirir. Pazarlama ve SEO ile birbirinden çok farklı statü ve demografiğe sahip kitleler ile ilişkiler kurmak için daha fazla çalışma ve sermaye gerektirir. Örneğin bir wesbitesi kurdunuz diyellim eğerki odaklanmış, hedeflenmiş bir kitleniz olmazsa şirketlerin ve reklam verenlerin sizinle çalışmasına veya sponsor olmasına daha az yatkın olduğunu göreceksiniz çünkü hangi müşterilere ulaşmalarına yardımcı olabileceğinizi bilmezler.

ÖNEMLİ ; Bir niş üzerine odaklanmak, işletmenizin büyümesini engellemez. Kanıtlanmış bir pazarlama stratejiniz olduğunda, alakalı ürünler ve servisleri de sunarak alanınızı genişletebilirsiniz. Ayrıca örendiklerinizi diğer nişlere de uygulayıp aynı işleme tekrar başlayabilirsiniz.


Online işiniz için bir niş pazar nasıl seçilir?

Hem ilginizi çeken hem de potansiyel bir müşteri tabanına sahip kârlı bir niş pazar nasıl seçersiniz?

İşiniz için olası nişlerin bir listesini yaparak başlayın. Halihazırda sahip olduğunuz yetenekleriniz, artılarınızı, iyi olduğunuz konuların, yükske bir şekilde merak ettiğiniz, takip ettiğiniz, izlemekten zevk aldığınız, okumaktan keyif aldığınız, doğrudan içinde bulunduğunuz, dolaylı yoldan içinde bulunduğunuz, geleceği olduğuna inandığınız alanların, işlerin, kategorilerin, hobilerinizin ve benzeri alanların bir listesinisi yapın. Listenizi yukarıdaki bir google sheet veyahut excell ile oluşturunuz.

Ardından, bir işletmeye dönüştürmekle en çok ilgilendiğiniz ilk beş fikri seçin. Bir işletme yürütmek çok zaman ve bağlılık gerektirir, bu nedenle tutkulu olduğunuz bir konu seçmek işinizi çok daha kolaylaştırı ve zevkli hale getirir. Nişin tadını çıkarmalısınız, aksi halde başarılı olmak için çok çalışmak için motive olmanız zor olacaktır.

Fikirlerinizin kısa bir listesini netleştirdikten sonra, hangisinin karlı bir çevrimiçi işletmeye dönüşmek için ve hangisinin en iyi potansiyele sahip olduğunu görmek için daha detaylı bir şekilde araştırmalısınız.

1. Google aramaları

Her bir fikrin popülerlik potansiyelini araştırın. Çevrimiçi yeterince popüler bir konu aramak ve arama motorlarında bol müşteri sizi bulacağını bilmelisiniz. Nişinizle ilgili Google anahtar kelimeleri araması yapın. Sağlam bir şekilde arama sonuçları sayfalarını taratın ve en az 15 sayfa giderek tüm siteleri ziyaret edin: konuya adanmış web siteleri, konu hakkında yazılmış makaleler, bloglar, ürünler ve bu niş içindeki diğer çevrimiçi işletmeler. Rekabet iyi bir şeydir: talebin olduğu ve hazır bir pazar olduğu anlamına gelir. Konunuz için çok fazla sonuç bulamazsanız, muhtemelen çevrimiçi olarak çok fazla potansiyel müşteri yoktur demektir.

2. Anahtar kelime araması

Önceden aradığınız anahtar kelimeleri aramak için Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı veya Answer the Public gibi bir anahtar kelime kaynağı kullanın. Her bir niş için bir google sheet safyası açmalısınız ve birçok kişinin zaten aradığı popüler arama terimlerini bulup not almalısınız, “Ana” anahtar kelimeniz için ayda 10.000’den fazla arama ve diğer ilgili ancak daha belirgin anahtar kelimeler için ise toplamında 50.000’lik arama demek talebi olan bir niş anlamına gelir, Bu, çevrimiçi işletmenizde satış yapabileceğinize dair güçlü bir işaret.

Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı’yı Nasıl Kullanılır?

 • Oturum aç.
 • Anahtar kelime planlayıcı aracı sayfasına gidin.
 • “Yeni anahtar kelimeler ara” seçeneğini kullanın.
 • Her biri farklı bir satıra istediğiniz anahtar kelimeleri yazın. Ayrıca yeni bir liste de yükleyebilirsiniz.
 • Belirli, alakalı bir anahtar kelimeyi veyahut grubu hedeflemek için arama hacmi sonuçlarını görüntüleyin.
 • Hedeflenecek yeni ve alakalı anahtar kelimeler bulmak için ek anahtar kelime önerilerine göz atın.

Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcının en sevdiğim avantajlarından bazıları:

 • En yüksek rekabet hacmine sahip arama hacmi en yüksek anahtar kelimeleri keşfetmek.
 • Önerilen veya alakalı ek anahtar kelimelere göz atarak hedefleyebileceğiniz yepyeni bir terim grubu bulabilmek
 • Aklınıza gelmeyecek binbir çeşitteki farklı terimleri bulabilmek.

3. Sosyal medya üzerinden niş pazar kitleleri takip edin

Niş pazar araştırması yaparken Sosyal medyayı kullanarak pazar ürünlerine veyahut nişe olan ilginin ne derecede konuşulduğu ve bahsedildiğini görebilirsiniz.

Sosyal medya aynı zamanda hedef pazarınızdaki rakiplerinizi analiz etmenize, hedef kitlenizin kimler olduğunu bilmenize, kitlenin en çok neyden hoşlandığına dair bir çok veriyi ücretsiz bir şekilde sunacaktır.

Sosyal medya kanallarını inceleyerek potansiyel müşterilerin ürününüz veya endüstriniz hakkında bir bütün olarak nasıl konuştuklarını göreceksiniz. Potansiyel rakiplerinizin hesaplarımdak, geçmişi kontrol ederek hangi ürünlerini daha çok öne çıkardıklarını, sitelerini kontrol ederek hangi ürünlerde best seller olduklarını görebilirsiniz.

Bu, hedef müşteri tabanınızın dilini öğrenmenize yardımcı olacaktır. Ek yarar? Daha sonra ürün açıklamalarınız, blog gönderileriniz, reklamlarınız, sosyal medyalarınız ve tanıtımlarınızla kullanabilirsiniz.

Yorumlara bakarak potansiyel müşterilerinizin ürün hakkında gerçek fikirlerine ve yaklaşımlarını inceleyebilirsiniz

Önde gelen sosyal medya platformlarında neleri arayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Hashtaglere ve genel olarak nelerin trend olduğuna bakın.
 • Instagram’ın arama çubuğunu, Google Arama Trendleri’nde kullandığınız gibi kullanın.
 • İnfluencerların neler paylaştığını ve hangi gönderilerin başarılı olduğunu araştırın. angi potansiyel rakipler influencer pazarlamayı kullandığını gözlemleyin
 • İlgili hashtagleri detaylı bir şekilde excel dosyanıza arama hacimleri ile yazın.

Zaten pazarlama stratejileriniz, sosyal medya hesaplarınız ve web sitenizde benzer anahtar kelimeler ve resimler kullanacağınız için sosyal medya analiz araştırması sizlere muazzam bir bilgi verecektir.

4. Çevrimdışı Gözlem yapın

Yerel kitapçınızı veya dergi standınızı ziyaret edin. Nişinizi kapsayan yayınlar varsa, muhtemelen bu pazarda kar potansiyeli vardır. Ayrıca, uzmanlığınızı oluşturabileceğiniz ve işinizi pazarlayabileceğiniz bu niş pazarın yüksek potansiyele sahip olup olmadığını tespit etmek için bu niş veya endüstri ile ilgili dijital yayınları da okuyabilirsimniz. Kısacası niş pazarınız durumu ve geleceği üzerine ne kadar kaynak varsa okumanızı tavsiye ediyoruz.

5. Pazaryerleri sitelerini gözlemleyin

Niş pazarınız ile ilgili ürünler için bulunduğunuz ülkenin veyahut satış yapacağınız ülkenin en iyi pazaryerleri sitelerini similarweb chrome extension gibi araçlardan tespit edin. Eğer pazaryerlerinde mevcut birçok ürün varsa, bu durum hazır bir pazarın olduğu anlamına gelir. Ayrıca niş pazar ürünlerini satan satıcıların başka ne tür ürünler sattığını, pazaryerlerindeki en iyi satıcıların kimler olduğunu, bu satıcıların sosyal medyadai varlıkları googledaki varlıklarını nasıl olduğunu tespit ediniz,bunların satış durumlarının nasıl olduğunu, yorumlarda nasıl tepkiler olduğunu tespit edin ve hatta her bir satıcı için notlarınızı bol bol detaylıca alın.

Not; Araştırmanızı yaparken, bu nişin daha spesifik yönlerinin yanı sıra geniş bir konu arayın. Örneğin, yoga arıyorsanız, yeni başlayanlar için yoga videolarına, yoga ekipmanlarına, yoga kurslarına veya yoga siteleri ve topluluklarada bakabilirsiniz. Bu, nişinizi uzmanlık alanını daraltmanıza yardımcı olur.

Evcil hayvanlar çok büyük bir niş

Son söz

Araştırmanızı bitirdikten sonra, çevrim içi işiniz için hangi nişin en karlı olacağı konusunda iyi bir fikriniz olacaktır. Ve bonus olarak, satabileceğiniz ürünler, nişinizle ne tür müşterilerin ilgilendiği, arama motoru optimizasyonu için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler ve sosyal medya varlığınızı nasıl büyütmeye başlayacağınız konusunda fikir sahibi olacaksınız.

Bu bilgiler ile çevrimiçi işletmeniz için şimdiden harika bir yatırım yapmış olacaksınız, her gün yüzlerce işletme pazarlarda başarız olmaktadır çünkü tam olarak bir niş pazar hedefleri olmadıkları için tüm bütçelerini ve zamanlarını yanlış kişileri ürünlerini almaları için tüketirler, ama sizleri tebrik ederiz, bu yazının sonuna kadar gelen sizler ise artık niş ürün nedir? Nasıl seçilir ve nasıl başarılı olunur? ile ilgili daha çok bilgiye sahipsiniz. Niş pazar ‘da başırısız olmanız artık çok daha düşük bir ihtimal.

Eğer artık bir niş pazar seçme aşamasına hakimseniz artık bir sonraki aşama olan Yeni Bir Ürün İçin Pazar Analizi Nasıl Yapılır? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Benzer İçerikler

1 Comment

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir