Online İşletmeniz İçin 13 Dijital Pazarlama Stratejisi

Pazarlama stratejisi, iş planınızın, müşterileri veya müşterileri işletmenizle nasıl bulacağınız ve nasıl çekeceğiniz konusunda genel reklam planınızı özetleyen bir bölümüdür. 

Bu bölümde işletmemizin kaderini belirleyecek olan an’a geldik, yani insanlara mağazamızı tanıtmak ve nihayetinde mağazamıza götürüp alışveriş yaptıracağımız adımı öğrenmeye geldik. 

Shopify Private Label için pazarlama olmazsa olmaz diyebileceğimiz ilk adımlardan bir tanesidir, yabancıların deyimi ile marketing is everything, Türkçesi pazarlama stratejin yoksa bir hiçsin. Her gün birilerinden mesaj alıyorum “Ne yapsam trafik çekemiyorum, satış yapamıyorum, bilmiyorum ne yapacağımı!” Diyen, onlarca çabalayan genç ve orta yaşlı insanla tanıştım, çoğu farklı alanlarda satış yapan insanlar olmasına rağmen hepsinde ortak bir nokta vardı; pazarlamaya dair tek bildikleri Facebook reklamlarında (onda da çoğunlukla hedef kitle belirlemek ve bütçe belirlemekten öteye gitmiyordu bilgileri) veyahut dijital pazarlamaya dair başka hiçbir şey bilmiyor olmalarıydı. 

İnternette online bir mağaza açmak, çölün tam ortasında mağaza açmaya benzer, eğer siz insanların online mağazanıza gelmelerini istiyorsanız onlara bir yol bir harita ve bir de bir neden sunmalısınız. Mağazına giden yolu onlara tarif etmelisiniz, neden mağazanıza gitmeleri gerektiğini onlara anlatmalısınız, onları ikna etmelisiniz, yapacağınız her türlü dijital reklamla onların ilgisini çekmelisiniz ki kişi “Dur hele birde şu mağaza uğrayım nedir ne değildir” diyebilsin.  Mağazınıza trafik (insanları) çekmek için bir dijital pazarlama stratejiniz yok ise  milyon yıl da geçse yine de senden başka kimse o  mağazana uğramayacak. 

Emeğinizi, zamanınızı, paranızı vermeden etkili bir dijital pazarlama sonuçları beklemek maalesef sizleri üzecektir. 

Önce tohumları ekin ki zamanı geldiğinde meyveleri toplayın. 

Size bir güzel bir de kötü bir haberim var. Önce kötü haberden başlamak istiyorum.

Kötü haber

Sürdürülebilir bir marka için kesinlikle çok etkili bir web siteniz olmalı ve daha da önemlisi web sitenize trafik çekme işi tamamen sizin becerilerinize kalacak. Çünkü siz rekabetin Allahuekber Dağlarında olan bir platformda satmayacaksınız, markanızı kuracağınız ve büyüteceğiniz sistem tamamen Shopify Platformu olacak. Ürününüz dünyanın en iyi ürünü de olsa, Shopify web sitenize trafik çekmezseniz satışta olmayacaktır. Bu başta maliyetli olacaktır, etkili bir pazarlama süreci geçirirseniz sonucu da çok güzel olacaktır. Sadece çok çalışın ve sakın ilk haftadan “ne yapsam satış gelmiyor” deyip pes etmeyin, büyük başarılar her zaman yavaş yavaş gelir. Bu kuralı hep ama hep aklınızın bir ucunda tutun.

İyi haber

Sizler markalaşmak isteyen bir Private Label ürün satıcısısınız, yani, rakipleriniz gibi, Amazon, eBay, Etsy, Trendyol, n11, Gittigidiyor… gibi rekabetin uçsuz bucaksız olduğu, doymuş pazarlardan geçilmeyen platformlarda, markasız, rekabetten herkesin birbirinin fiyatını düşürdüğü, ucuz ürün satan mağaza sahipleri değilsiniz. Çok daha kolay bir şekilde marka olabilirsiniz (Tabii, olması gerektiği gibi davranırsanız.).

Elbette e-ticaret platformlarında da kendi mağazalarınızı açıp başarılı olabilirsiniz, başarılı olan binlerce insanda oldu şimdiye kadar, kendim bizzat Amazon’da uzun süredir satan birisi olarak söyleyebilirim ki  Amazon’da marka olabilmek hiç de sanıldığı kadar malesef kolay değil, Amazon’un müşterisi Amazon’u tanır, markanızı değil. Amazon’daki marka sahipleri her ne kadar markalarına yatırım yapsalar da maalesef verdikleri eforun karşılığını göremiyorlar, bunun en büyük nedeni ise yapısı gereği Amazon tüccarları kapıştıran ve en iyisini sunan bir platformdur, müşterinin her zaman başka alternatifleri vardır, müşterinin çoğunluğu Amazon’dan alışveriş yaptığını sanır sizden değil.  Hâl böyle iken markalaşmak dahada zorlaşıyor Amazon’da.

Dijital pazarlama uzmanlarının klasik Facebook ve Google reklamları tavsiyelerin ötesine bakarsanız, Shopify Private Label markanızın ilk ürününü pazarlamak için hem marka bilinirliğini hem de ürün satışlarını artırma da etkili olan birçok alternatif yol olduğunu göreceksiniz. 

Elbette Google Ads ve Facebook Ads tavsiye ediyorum ama zaten olmazsa olmazlar olduğu için bu iki dijital pazarlama taktiğini derinlemesine konuyu başka zaman başka bir e-kitapta bahsediyor olacağım 

Haydi gelin, satış adımına gelmeden ilk markamızın ilk Private Label ürününüzü pazarlamak için sizler için aşağıda  hazırladığım en etkili yolları öğrenelim.

Shopify Private Label Ürününüzü pazarlamak için etkili 13 pazarlama taktiği

#1. Lansman öncesi hazırlık ve giveaway dağıtımı

Ürün Lansmanı demek ürünü ilk defa kitlenizin satın almasına sunmak ve ön satışlara başlamak demek. 

Private Label bir ürün piyasaya sürülmeden önce, lansmanda ve lansmandan sonrası büyük bir ilgi ve önemlisi satış yakalaması için haftalar hatta aylar öncesinden marka  ve ürünle ilgili pazarlık ve tanıtım  çalışmalarına başlanmalıdır, bir beklenti ve heyecan hissi yaratmanız gerekir. Daha henüz elinizde ürünler olmadığı için mockup ve infografik postlar ve blog yazıları ile hemen hemen 3-4 günde bir en az 1 paylaşım yapmalısınız, hatta ve hatta gerekirse marka bilinirliği için düşük bütçelerle reklamlar verilebilir. Sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin e-maillerini toplayabilir “Ürün çıkınca sizlere mail atalım.” gibi mesajlar ile öncü kitlenizi oluşturabilirsiniz.

Ürünler hazır hâle geldikten sonra hemen satışa başlamayın, biraz bekleyin, marka bilinirliği için ürününüzü seçkin kişilerle (Tam influencer olmamış kişiler), ayrıca yine güçlü bir mesajla insanlara dokunun. Bu ise sadece ticari yönden bakmadığınızı kanıtlayacak güçlü bir hedefinizin ve mesajınızın olduğunu gösterin.

Daha etkili taktiklerde kullanabilirsiniz. En popüler tekniklerden biri lansman öncesi hediye ve yarışmalardır. Daha öncesinden etkileşimde bulunduğunuz özel kişilere (yukarıda bahsettiğim,daha henüz tam influencer olmamış ve ayrıca sizin kitlenizden biri olan) yardımcı olmaları karşılığında ürününüzü hediye edin ve onlardan hem şık resimler hem de deneyimlerinin paylaşmalarını isteyin, eğer dilerseniz daha etkili olması için minik bir de hediye yollayın.

Bu şekilde onlarca farklı yöntem bulabilirsiniz lansman öncesi marka bilinirliği için. 

#2. Hedef kitlenizin olduğu yerlerde görünün.

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, mümkün olduğunca görünürlüğünü viral bir şekilde artıracak yöntemler bulmaya çalışın. Örneğin ürününüzün basit ama akılda kalıcı bir hashtag ve marka isminizi etiketleyerek ilk kullanıcılardan ürününüzü paylaşmalarını rica edin. Markanız için seçeceğiniz slogan hastagınızı sosyal medyadaki profilinizde bulundurun.

İlham almak için Triangl Swimwear markasının marka bilinirliğini artırmak için kullandığı 

#trianglgirls hashtag’i gibi. 

Hangi platformu kullanırsanız kullanın platformdaki kitlenizin nerelerde olduğunu tespit edin ve o kitleye sahip mini influencerları bulmaya çalışın. Eğer güçlü bir mesajınız var ise büyük hesaplarada samimi bir template mesaj atınız. Onlardan hem yardım isteyin, hem ürününüzü hediye edin, hemde onların bir takipçisi olduğunuz için ek mini bir hediye gönderin (ki bu herhangi bir şey olabilir)

Dikkat; İletişime geçtiğiniz her kişi size “tamam” demeyecektir, pes etmeyin ve sakın o kişileri bulana kadar es geçmeyin bu adımı.

#3. Organik görünürlüğünüzü artırın

Ya da başka bir deyişle, SEO çalışmalarınızı her şeyden önce halledin, eğer SEO çalışmasını nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız YouTube üzerinde ücretsiz videolardan yararlanın, Udemy’deki ücretsiz ve düşük ücretli kurslardan yararlanmaya çalışın. Ne yapın edin, web sitenizin SEO’su güçlü olsun arama motorlarında iyi konumlandırılmış bir web sitesine sahip olmak, yeni olan web sitenize ücretsiz bir “temel” trafik sağlar. Bu adımda uzman bir kişiden yardım alırsanız işinizi çok daha kolaylaştırırsınız.

Arama motoru optimizasyonunun çalışması için, kullanıcılara gerçekten yararlı olacak bilgiler vermeniz gerekir. Özellikle üç alanı optimize etmeye odaklanın:

  1. Anahtar kelimeler: Sizin bu ürünü bulmak içine ne arayacağınızı veyahut sizin ürününüzü nasıl tanımladığınız değil, yeni bir kullanıcının ürünü nasıl arayacağının cevabını arayın. Bunun için SEO araçlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizden de öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken rakiplerinizi analiz etmek.
  2. Meta Açıklamalar: Kullanıcılar, meta açıklamaları web sitenizin arama motorlarındaki özeti olarak görür, bu nedenle kısa ve çekici olur. Ama dikkat et! Google, bazen bu açıklamayı göz ardı eder ve sayfanızdaki ilk metin satırlarını gösterir, bu nedenle de Google’nin mini robotları sizi nasıl algıladığından emin olun.
  3. Metnin ilk paragrafları: Amaç, ürününüzün mümkün olan en az okuma süresinde ne olduğunu bilmesini sağlamaktır. Lafı çok gevelemeden en kısa sürede müşteriye mesajınızı verin (İlk 7 saniyede mesajı en etkili şekilde verin.).

Daha çok SEO bilgisi için 618 media sitesini ziyaret edebilirsiniz; 618Media

#4. İçi dolu paylaşılabilir içerikler oluşturun

Sürekli olarak yazılı ve görsel içerik oluşturmak, özellikle orta ve uzun vadede en güvenilir dijital pazarlama stratejisi olmasada en iyilerinden diyebiliriz.

Tüketicilerin okumak isteyeceği ilgili konular hakkında kısa ama faydalı bilgiler veren yüksek kaliteli bir blog oluşturmak için zaman ayırın. Amaç, kullanıcıların web sitenize düzenli olarak trafik getirerek içeriğinizi paylaşmalarını sağlamaktır. 

İnsanlar, çoğu zaman hiç bilmediği web siteleri, keywordleri optimize edilmiş bloglardaki konular nedeniyle ziyaret eder, sonrasında siteyi gezer ve yüksek ihtimalle artık akıllarında kalacaksınızdır.

Eğer içerik hakkında bloglar yazamıyorsanız Bionluk & İngilizce için Fiverr gibi platformlarda çok uygun fiyatlara metin yazarlarını bulabilirsiniz. Bu kişiler işleri bu olduğu için sizlere harika bloglar verebilirler. Blog başına 10 tl’den fazla vermeyin, İngilizce için Hint Frelancerar’ı bulunuz, onlar sizin için interneti altını üstüne getirir ve size harika içerikler oluşturacaklardır. 

Dikkat; loglardaki yazılarınızı başka bir yerden almaya çalışmayın, bu sizin başınızı ağrıtabilir, başka bir blogdan alsanız dahi içeriği bir hayli yeniden düzenlemeye ve muhakkak kendinizden ve ürününüzden bahsetmeye çalışın. 

#5. Yeniden pazarlamayla müşteriyi tekrar çekin

Akıllıca tasarlanmış bir pazarlama stratejisi, yalnızca kullanıcıları körü körüne etkilemekten ibaret değildir, ziyaretleri satışları artırıcak bir dönüşüm hunisine yönlendirilmesini de içerir.

Tüketiciler, satın alma sürecinin farklı anlarındadır ve varlığınızı ilk kez duyduklarında veya sitenizi ilk kez ziyaret ettiklerinde sizden satın almaya hazır olmayabilirler. Ancak bu onları terk etmek için bir sebep değil. Size iletişim bilgilerini vermelerini sağlayın ve onlarla olan ilişkinizi geliştirmeye çalışın. 

Remarketing stratejisini kullanarak gelen her müşteriye başka platformlarda onları çok rahatsız etmeden bir daha görünün, onların aklında kalın (Burası çok önemli, insanları rahatsız edecek kadar her yerde karşılarına zırt pırt çıkmayın, sizi ziyaret eden bir kullanıcı size ilgisi var demektir, artık potansiyel bir müşterimizdir demektir, potansiyel müşterimizin bizden soğumasını istemeyiz değil mi?).

Kitap tavsiyesi; Remarketing gibi online bir çok Pazarlama Stratejisi hakkında daha etkili olmak için çok sevdiğim bir guru olan Scott Stratten’in milyonlarca adet sattığı “Unmarketing” ile “sosyal medyada yapılan vasat işler ve sosyal medyada yapılan müthiş işler” adlı iki kitabı ile Gary Vaynerchuk’ın tüm marketing ile ilgili kitaplarını ve YouTube’de ücretsiz yayınladığı videolarını önemle tavsiye ediyorum.

Eğer daha lansman öncesinde iseniz Shopify sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterinizden bülteninize kayıt olmasını sağlayın, haftada bir veyahut 10 günde bir ürünlerinizi e-mail marketing  yoluyla onlara yollayın (Kayıt karşılığında onlara onların ilgilendiği bir konu hakkında bilgilendirici bir pdf sunun.). Onlara lansmanınızdan bahsetmeyi unutmayın.

#6. Web sitenizin hızını optimize edin

Etkili olduğu kadar basit bir numara, web sitenizin ışık hızında çalıştığından emin olun. Yüklenmesi uzun süren bir web sitesinden daha sinir bozucu bir şey yoktur. Hızlı ve akıcı bir web sitesi ise kullanıcı deneyimini ve marka algısını bir hayli yükseltirsiniz. Eğer Shopify kullanıyorsanız bu konuda pek sorun yaşadığınızı düşünmüyorum ama yine de büyük bannerlar ve yüksek çözünürlüklü şık görselleriniz için hız olmazsa olmazınız olacaktır.

Web sitenizin yükleme sürelerini iyileştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır, bu yüzden bir uzmanla konuştuğunuzdan emin olun. Eğer ki tercihiniz CDN olursa, şimdiye kadar hemen hemen tüm Shopifystore’lere CDN hizmeti verdiğini gördüğüm Cloudfare.com adresini ziyaret edebilirsiniz 

Ağızdan ağıza bir ürün almak için inanılmaz etkili bir yol olmaya devam ediyor. Kullanıcılar doğal olarak arkadaşlarıyla kullandıkları ve önerdikleri ürünler hakkında konuşurlar. Ancak tekerlekleri döndürmek için onları biraz iletebilirsiniz. Nasıl? Öneriler için bir teşvik sistemi oluşturarak.

#7. Bir Word of Mouth (Ağızdan Ağıza Pazarlama Stratejisi) sistemi başlatın

“Word of Mouth” yani ağızdan ağıza Pazarlama Stratejisi, kitlelerin bir ürün ya da olayı birbirlerine aktararak yayması durumunu ifade eder. Bir ürünün ya da kampanyanın bu şekilde duyurulabilir olması pazarlama stratejisinin başarısını belirler. Ağızdan ağıza Pazarlama Stratejisi, bir ürün ya da şirket hakkında potansiyel, gerçek ya da eski müşteriler tarafından yapılan herhangi bir pozitif ya da negatif açıklama olarak tanımlanır. Yani pozitif olarak da negatif olarak da yayılan tüm düşünceler ağızdan ağıza pazarlama kapsamındadır. Bir ürün veya hizmet hakkında insanlara konuşacakları bir neden verip beklersiniz ve yayılmasını sağlarsınız. Bu pazarlama şekli daha fazla alıcıya ulaşmayı amaçlayan marketing (pazarlama) stratejisidir.

Herkes “ücretsiz” değerli bir eşyayı almayı sever, bu yüzden tek yapmanız gereken doğru insanları bulmak ve arkadaşlarına anlatmak için bir indirim kuponu veya ücretsiz gönderim sunmaktır.

#8. İnfluencer Pazarlama Stratejisi ile milyonlara ulaşın

Influencer Pazarlama Stratejisi, Facebook, Instagram ve daha fazlası gibi sosyal medya platformlarında hedef kitlenize ulaşmanın en etkili yollarından biri hâline geldi. İnfluencerlar, dijital pazarlama stratejilerinin yeni kralları ve kraliçeleridir artık, bunu kimse inkar dahi etmiyor ve görünen o ki daha iyi bir yöntem çıkana kadar en iyi Dijital Pazarlama Stratejisi taktiği influencer pazarlama olarak bileceğiz.

İnfluencerları bu kadar çekici ve etkili kılan etken, İnfluencerların belirli bir alandaki veya sektördeki uzmanlar olarak, önerilerini takip etmeye istekli, sadık organik kitlelere sahip olmalarıdır, onlar istedikleri yönde takipçilerini harekete geçirebilme gücüne sahipler (Elbette hepsi değil.).

Bu da siz satıcılar için Facebook Ads ve Google Ads’dan daha kıymetli bir fırsat, ürünlerinizi veyahut markalarınızı en kısa yoldan ve çok etkili bir şekilde hedef kitlenize güvenilir ve daha etkili yollardan sunabilirsiniz anlamına geliyor.

İnfluencerlar kişiler ile iletişime geçmeden önce detaylı bir şekilde bir influencer marketing ile ilgili detaylı bir şekilde bir hazırlık ve araştırma yapmanızı güçlü bir şekilde tavsiye ederim. Örneğin, doğru kitleye sahip olup olmadıkları, zaman ve paylaşım bilgileri, içerik ve hedefleriniz gibi bir çok konuda bir plan yaratmalısınız.

Bir de, ülkemizde pek geçerli olmasa da yine de çoğu başarılı İnfluencerlar kitlelerine de sadık olmaları ve ne düşündükleri konusunda dürüst olmaları gerektiğinden, görüşlerini veya önerilerini “satın alamayacağınızı” unutmayın. Tüm riskleri minimize etmek için influencer marketing stratejisinde her bakımdan net olun.

Not; İnfluencer marketing üzerinden diğer yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

8.1 İyi bir influencerin karakteristik özellikleri

Genel olarak, bir influencer, çevrimiçi ortamda varlığı ve etkisi saygı gören ve bir markalaşma rolü oynayabilecek bir kişi olarak tanımlanır. İnfluencerlerin ortak özelliklerinin neler olduğuna  daha yakından bakalım:

Belirli bir boyutta kitleleri var. Genel olarak sosyal medyada herhangi, sistematize edilmiş bir sınıflandırma çalışması olmadığı için influencerları da “kesin olarak şu şekildedir.” veyahut “şu sınıftadır.” diyemiyoruz. Ancak yine de pazarlamacılar arasında aşağıdaki gruplandırma çok yaygındır.

  • Mikro influencer grubu (1000 ila 100.000 takipçi)
  • Orta influencer grubu (100.000 – 500.000 arası)
  • Makro influencer grubu (500.000 ila bir milyon)
  • Ünlüler grubu (bir milyondan fazla takipçi)

8.1.1 Dinleyicileri üzerinde yetki sahibidirler: Takipçileri önerilerine dikkat ediyor, bu da marka sonuçlarının iyileştirilmesine doğrudan katkıda bulunabilecekleri anlamına geliyor. Bu yetkinlik, istekli bir karaktere sahip olmaktan (takipçileri yaşam tarzı açısından kendileri gibi olmak isterler ve bu nedenle kullandıkları ürünleri satın alma eğilimi gösterirler) veya belirli bir konu etrafında uzman olarak konumlandırıldığı için (takipçileri, bilgilerine güvenir ve bu nedenle tavsiye ettikleri ürünleri satın alma eğilimindedirler.)

8.1.2 Takipçileri ile iyi ilişkileri sahipler: Takipçi sayısından öte, markaların gözünde bir influenceri önemli kılan şey influencerin paylaştığı gönderilerin etkileşim oranıdır. En iyi influencerlar, kitleleriyle olan ilişkisini sürekli olarak besler, geri bildirimlerine proaktif olarak yanıt verir ve onlara en çok ilgi duydukları içeriği sunar. Onlarla arkadaş olmuşlar, onların fikirlerine önem verir. 

8.1.3 Markalarla iyi ilişkileri var: İyi influencerlar kafalarına göre her markanın teklifini kabul edip, ürünü hiç kullanmamasına rağmen takipçilerine yedirmeye çalışmaz. Tam aksine önlerine gelen her markayı tanıtmazlar, yalnızca gerçekte kullandıkları ve güvendikleri ürünleri tavsiye ediyorlar ve tanıtılan yayınlar için kaliteli içerik oluştururlar çünkü bu markalarla çalışmaktan gerçekten zevk alırlar.

8.2 Doğru İnfluencer nasıl bulunur? Onlarla nasıl çalışılır?

8.2. 1 Kendi takipçilerinizle başlayın:

Hayallerinizin influencerini bulmak istiyorsanız, tavsiyem markanızı zaten takip eden kullanıcılar arasında arama yapmaya başlamanızdır. Bu şekilde, markanıza olan ilgilerinin gerçek olduğunu ve iletişimin çok daha özgün olacağını göreceksiniz.

8.2.2 Hashtagler ile araştırın:

Markanıza en yakın İnfluencerleri bulmak için için nişinizle alakalı hashtagleri aramak ve bu hashtagleri ne tür kullanıcıların kullandığını görmek iyi bir fikir verecektir sizlere, her gördüğünüz potansiyel influencerleri kaydedin ki daha sonrasında detaylı araştırmak ve incelemek için. Ayrıca, nişleri ve hatta mikronları aramayı deneyin, bulduğunuz influencerlerin kullanıcı profillerinin ideal müşterilerinize uygun olup olmadığını görün.

8.2.3 Sayıları saplantı hâline getirmeyin:

Bazen dijital pazarlamacılar takipçi sayılarını her şeyin üstünde değerlendirme hatasına düşüyorlar, ancak influencer pazarlamasında bu çok tehlikeli bir hatadır. Her zaman takipçi sayılarının ötesine geçin ve influencerlerin oluşturduğu etkileşim oranına ve bunları izleyen takipçilerin ne gruptaki insanlar olduklarına bakın. Bazen 10 bin takipçisi olan bir influencer ile 100 bin takipçisi olan birinden daha çok satışlara etkisi olur, her zaman mütevazı görünen ve yorumlarda olumlu yorumlara sahip influencerları seçiniz.

8.2.4 Daima nişinize ve markanızın saygınlığına yakın influencerları seçin:

Markanızın özünü, misyonunu, değerlerini ve estetiğini düşünün ve influencer profilinin gerçekten uygun olup olmadığını görmek için iyi bir analiz yapın. Ancak o zaman hedef kitleniz sizleride ciddiye alacaktır. Topluma saygısı olmayan, bilinçsiz hareket eden, sonrasında markanıza zarar verecek potansiyele sahip kişilerden uzak durun.

8.2.5 Kısa vadeli değil, reklam yüzünüz olacak kişilerle uzun vadeli ilişki kurmaya odaklanın:

İnfluencer Pazarlama Stratejisi, hızlı sonuçlar için geçici taktiklerden ibaret olmamalı. Seçtiğiniz İnfluencerları orta/uzun vadeli bir yatırım olarak görülmelidir. İdeal olarak, yıllar boyunca güvenebileceğiniz ve tüm taraflar için faydalı bir ilişki oluşturabileceğiniz markanıza sadık bir topluluk oluşturun ve bunun için güçlü iletişim esastır.

8.2.6 İnfluencerlerin stiline ve güçlü yönlerine saygı gösterin:

Her influencerin tercih edilen bir tarzı ve anlamı vardır. Örneğin, İnstagram’da hikayelerinin kralı olanlar var, bir de kendilerini standart postlarla ifade etmeyi tercih edenler var. Bu yüzden, çalışacağınız influencerleri belirli bir format almaya zorlamak yerine, en iyi olduklarını yaparak kendilerini ifade etmelerine izin verin.

8.2.7 Promosyon içeriğini açıkça belirtin:

Son olarak, şeffaflığın kitlenizin kalbini kazanmanın anahtarı olduğunu unutmayın. Aldatırlarsa, bu itibarınızı ve influencer itibarını olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle, tüm tanıtım yayınlarının açık bir şekilde detaylandırıldığından emin olun. Son olarak, marka ile influencer arasındaki ilişkiyi olabildiğince netleştirin.

#9. İyi Bir Müşteri hizmetleri ile Dijital Pazarlama Stratejisi işinizi kolaylaştırın.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, müşteri ulaştığı şirketlerden günün 7/24 yanıt almaya alışmıştır, bu yüzden onlara elinizden geldiğince yardımcı olmak için çevrimiçi olduğunuzdan emin olun.

Müşteri durduk yere sizleri aramaz, yüksek ihtimalle bir sorunu olduğu için sizlere ulaşmak istemiştir, eğer aman deyip müşteriyi sallarsanız inanın onla beraber birçok olası müşteriyi kaçıracaksınız. Eğer müşterinize iyi davranırsanız onun istediğini verirseniz ve onu tatmin edersiniz bilin ki hem müşteriyi kazanmışsınızdır hem de olası müşterilerinizin sayısını artırmışsınız. Böylece müşteri gidip İnstagram’ınızın, Twitter’ınızın postları altında sizin aleyhinize konuşmasını da engellemiş olursunuz. 

Müşteri herzaman haklıdır. 

Elbette yeni başlayan birisi olarak 7/24 hatta kalamazsınız, çünkü zaten hâlihazırda tek başına onlarca iş yapıyorsunuz, birde teker teker müşterilerle mi uğraşacaksınız, değil mi?

Hayır, elbette bunu yapmanıza gerek yok, tüm yapmanız gereken e-maillerinizden sizlere ulaşmasını sağlamak, ve her günün sonunda bu mailleri cevaplamak.

#10. Ürününüzü başlatmadan önce SSS’nizi hazırlayın

Ürününüzü satışa başlamadan önce SSS’nizi hazırlayın

Piyasaya yeni bir ürün piyasaya sürdüğünüzde, kullanıcıların genellikle nasıl çalıştığı ve bununla ne yapabilecekleri hakkında bir sürü soruları olur. Ürün ne kadar yenilikçi olursa, o kadar açıklamanız gerekir. Önerimiz, eksiksiz ve bulunması kolay bir “Sık Sorulan Sorular” bölümü oluşturarak mümkün olduğunca önceden yapılması ve hazırlanmasıdır. İdeal olarak, sorularıyla size ulaşmadan önce kullanıcıları SSS’yi ziyaret etmeye teşvik edin.

#11. E-mail pazarlamasını unutmayın

E-mail bülteni, modası geçmiş gibi görünen ancak her zamanki gibi etkili olmaya devam eden bir dijital pazarlama stratejisi olarak bilinir. Bundan en iyi şekilde yararlanın! Bırakın işe yaramıyor diyenler konuşmaya devam etsin, siz yine de e-mail marketing için zamanınızı ayırın ki eğer Shopify altyapısını kullanırsanız göreceksiniz ki e-mail marketing aşırı derecede kolay ve otomasyonlu her şey.

Bir e-posta pazarlama stratejisi ‘ni etkili bir şekilde uygulamak için ilk adım, müşterilerinizden oluşan bir veritabanı oluşturmaktır. Her biri hakkında ne kadar fazla bilgi sahibi olursanız o kadar iyidir. Yalnız tutupta müşterinizle ilgili her bilgiyi öğrenmeye çalışmayın bu hem size pek etkili bir veri vermez hem de müşterinizi korkutursunuz. Hatta öyle ki ilk başlarda sadece isminden,  soy isminden ve e-mailden başka bir şey talep etmeyin. Bu bilgiler zaten sizlere yeter de artar satış yapmak ve müşteriye tekrar bir şeyler satmak için. 

Pazar araştırmasından reklamların demografik grafiklerine kadar dijital marketing stratejisine harika bir örnek görmek için Kind Snacks adlı şirketin pazarlama stratejisini nasıl oluşturduğu ile ilgili slayta bu link üzerinden ulaşabilirsiniz. t.ly/Og7AK

#12. Bir hayır Kurumuyla Ortak Olun

Bu, marka çıkarınız dışında, marka ortaklıklarına biraz daha benzer olacaktır. Günümüzde bir çok marka, markalarının saygınlığını artırmak ve sosyal bir soruna dikkat çekmek ve o sosyal soruna bir nebze de olsa yardım etmek için sosyal yardımlaşma projeleri geliştirmiştir. 

Müşterilenizle beraber ticaret ve alışverişin yanında sosyal dayanışma şeklinde hayatlar kurtarabilirsiniz. Eğer böyle bir stratejiye girerseniz bu konu hakkında yapılan çalışmalara göz atabilir ve siz de buna benzer etkili bir sosyal soruna karınca misali çare olabilirsiniz. İnsanlar, böyle projelere sahip markalardan alışveriş yapmaya eğilimlidirler çünkü kendilerini vicdanen daha rahat hissetmek isterler.

#13. Gerilla Pazarlama tekniğini kullanın

Son ve etkili bir strateji daha. 

Gerilla Pazarlama (Guerilla Marketing), ilk defa 1984 yılında Jay Conrad Levinson tarafından kullanılan ve geliştirilen; düşük bütçe yüksek yaratıcılık ile meydana getirilen pazarlama çalışmalarının bütünüdür. Gerilla pazarlamasında iki önemli hedef vardır; bunlardan ilki hiç beklenmedik bir alanda tüketicilerin karşısına çıkması ve ikincisi standartın dışında yaratıcı şekilde hafızada yer edinmesidir.

Gerilla pazarlamanın amacı kendi mallarına, hizmetlerine, tekliflerine olan ilgiyi en yükseğe çıkarırken bu uğraş için harcanılan kaynakları, masrafları en aza indirmektir. Gerilla pazarlama tıpkı bir gerilla savaşçısı gibi dikkati başka bir tarafa çekmeye çalışır. Bunu yaparken de uyguladıkları politikalar “değişik, şaşırtıcı, orijinal, eğlendirici”dir. Her şey küçük bir bütçeyle meydana gelir ve her türlü sektörde kullanılabilir.

Gerilla pazarlamada şirketler pazarlama stratejilerini oluşturmak için mutlaka fiyat politikalarına dikkat etmek zorundadırlar. Sundukları ürünler, teklifler; şaşırtıcı, agresif olmalıdır. Birbirinden yaratıcı gerilla marketing fikirlerini görmek ve ilham almak için Pinterest’te oluşturduğum ve zaman zaman yenilerini eklediğim gerilla marketing örneklerini inceleyebilirsiniz. t.ly/AD198

#Miele’nin Yaratıcılığı

Okumak İsteyebileceğiniz Gerilla Pazarlama Kitapları (Kitap adlarının üzerine tıklayınız.)

Benzer İçerikler

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir