Okumanız Gereken En İyi 8 Satış ve Pazarlama Kitabı

Okumanız Gereken En İyi 10 Satış ve Pazarlama Kitabı adlı bu yazımız her ne kadar pazarlama alnındakileri daha çok doğrudan ilgilendirse de yine de her türlü girişimciye şiddetle önerdiğimiz kitaplar olduğunu belirtmek isteriz.

Satış, belirli bir zaman diliminde satılan satış veya mal veya hizmet sayısı ile ilgili faaliyetlerdir.

Satış sadece kelime anlamından ibaret değildir, hayatımızın bir çok alanında etkili bir şekilde baş rol oynaktadır. Ve biz girişimcilerin temel yapı taşlarından biridir satış. Bunun için sizleri bu alanda ileriye taşıyacak etkili 8 Adet Satış ve Pazarlama Kitabı derledik

Öğrenmeyi bıraktığınızda ölmeye başlarsınız.

Albert Einstein

Beyinden daha çok paranız varsa, dışa yönelik pazarlamaya odaklanmalısınız. Paradan daha fazla beyniniz varsa, içe yönelik pazarlamaya odaklanmalısınız.

Guy Kawasaki

Sosyal Patlama – Jeffrey Gitomer

Siz hala soğuk aramalar mı yapıyorsunuz? Müşterileriniz hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Google’da kendi isminizi arattığınızda ne durumdasınız?

Satışın kuralları gün geçtikçe değişiyor. Değişen standartlara ayak uydurabilmek ve satışlarınızı arttırabilmek için Gitomer, ‘Sosyal Patlama’da Facebook, Linkedln, Twitter ve YouTube gibi mecraların avantajlarını nasıl kullanmanız gerektiğini anlatıyor.

Satışın Kutsal Kitabı – Jeffrey Gitomer

“İnsanlar kendilerine bir şey satılmasını sevmezler ama satın almaya bayılırlar.” -Gitomer

Birileri satıştan söz ediyorsa mutlaka Jeffrey Gitomer’den de söz eder. Kırk yılı aşkın satış tecrübesi ve çok satan kitaplarıyla mutlaka okumanız gereken bir yazardan bahsediyorum. Satışın Kutsal Kitabı’nda satıcıya A’dan Z’ye satışı öğretiyor. İster mesleğe yeni başlıyor ister kariyeriniz ileriki aşamalarında olun Gitomer, sizi müşterileriniz ile temaslarınızdan, kartvizitlerinize, broşürlerinize ve sorduğunuz sorulara kadar kendinizi geliştirmeniz için motive ediyor.

Gitomer ile tanıştıktan sonra kendisinin size diğer kitaplarını da satacağından hiç kuşkunuz olmasın.

Satış 101 – Zig Ziglar

Satış kavramına sadece ürün satmaya odaklı değil psikolojik, sosyal, ekonomik etkiler ışığında yaklaşan Ziglar’ın bu kitabıyla işe yeni başlayanlar bile hızlı bir satış eğitiminden geçmiş gibi olacak.

Satış 101 satışın esas 101 kuralının sırrını açıkladığı için bu adı taşıyor. Müşterilere daha çok soru sormanın, onları dinlemenin, doğru kelimeleri en iyi üslupla birleştirerek müşteriye yaklaşmanın püf noktalarını içeren kitap, her şeyden evvel çok bilgiyi özet cümleler ve eğlenceli bir üslupla aktardığı için kendini sattırıyor zaten.

Öyleyse siz de satmak için bir tane bu kitaptan satın alın! Satış ve pazarlama alanının duayenlerinden Zig Ziglar’ın satışın temel motivasyonlarını anlattığı bu kitap, içeriğiyle büyük bir başvuru, şekliyle küçük bir başucu kitabı.

Dünyadaki En Büyük Satıcı – Og Mandino

Tüm dünyada 36 milyondan fazla satmış ve 18 dile çevrilmiş dev bir eser!

Satış üzerine öğreneceğiniz her şeyin ötesinde Og Mandino size müthiş bir hayat bilgeliği katacak. Üstelik ilk bakışta, bir solukta okuyabileceğinizi sandığınız bu kitabı bitirmek o kadar kolay değil. Mandino okuyucusuna katkı sağladığından emin olmak için kitap içerisinde size birçok görev veriyor. Deve çobanı Hafid’in hayatını değiştiren ve çok eski bir miras olarak devraldığı on parşömeni sizden sabah, öğle ve akşam yatmadan önce okumanızı istiyor. Her alışkanlığın tekrar ile kazanıldığını söyleyen Mandino’nun kitabını bitirdiğinizde birçok yeni alışkanlık edinmiş olacaksınız. Ve kim bilir belki de‘Dünyadaki En Büyük Satıcı’ siz olacaksınız.

Gönlünü İşe Vermek – Howard Schultz

Howard Schultz kahve barı fikri ile Starbucks’u bambaşka bir noktaya taşımış, onu küçük bir kasabada kahve çekirdekleri satan 3-5 dükkandan çıkarıp uluslararası bir zincir haline getirmiştir. (Dünyada hala her gün yeni bir Starbucks şubesi açılıyor)

İşçi bir ailenin oğlu olan Howard Schultz kitabında mütevazi kökenlerin girişimcilik ruhuna etkisini, tutkunun başarıdaki önemini ve Strabucks’ın sürükleyeceği hikayesine yer veriyor.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen R.Covey

İyi bir satıcı olmanın özünde bilgiden ya da deneyimden ziyade ilk önce sahip olunan ilkeler geliyor. Stephen Covey hayatta bazı yöntem ve tecrübelerin zamanla geçerliliğini kaybedebileceğini yalnızca ilkelerin kalıcı olduğunu vurguluyor. Kişisel, mesleki ve ailevi sorunların çözümünde ilke merkezli bir yaklaşım benimsemeniz gerektiğini öğütlüyor. Günlük hayattan örnek ve açıklamalara yer veren kitap kendi üzerinizde çalışmanız için tam bir başyapıt.

İş hayatındaki kişilerin düşünce ve davranış biçimlerini değiştiren ve birçok uluslararası çok satan eserin yazarından pazarlama mesleğine farklı gözlerle bakmamızı sağlayacak özgün bir eser…

Bütün Pazarlamacılar Yalancıdır
Hikaye Anlatırlar – Seth godin

Rekabetin oldukça yoğun olduğu günümüz iş hayatında, klasik pazarlama yöntem ve taktiklerinin iflas ettiği söylenebilir. Böyle bir dünyada tanıtım ya da reklam yapmak, promosyon ya da hediyeler sunmak gibi eskiden cazip sayılan taktikler, bilinçli tüketiciler üzerinde eskisi kadar etki uyandırmıyor. Günümüz pazarlamacısının en işler taktiği ise, Godin’e göre, satmak istediği ürünün kimliğine yakışır bir hikâye bulmak, bu hikâyeyi çok iyi kurgulayıp giydirip kuşatmak ve uygun tüketici kitleyi bulup, hikâyeyi onların anlayacağı dilden anlatmaktır. Anlatılan hikâyedeki mesaj doğru bir frekanstan doğru hedef kitleye ulaşırsa, o kitlenin bireyleri bu hikâyeye gönülden inanacak ve bu hikâyeyi adeta benimseyeceklerdir. Hatta benimsemekle kalmayıp bu hikâyeyi arkadaşlarına, dostlarına da aktaracaklardır.

İster pazarlama mesleği ile ilgilenin, ister tüketici olun, pazarlamacılığa farklı bir boyuttan ve esprili bir şekilde yaklaşan bu kitabın her sayfasında bir parça kendinizi ve pazarlama sürecinde yaşadıklarınızı bulacak ve tatlı tatlı tebessüm etmekten kendinizi alamayacaksınız.

Baştan sona büyük bir keyifle bir solukta okunabilecek olan bu kitabı okurken, bir de hatırlatma yapmadan geçmeyelim. Godin bu kitabını pazarlarken siz okuyuculara acaba nasıl bir hikâye anlatıyor? Ve siz bu hikâyeye ne kadar inanacaksınız?

Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız? – Gary Vaynerchuk

“Keşke bütün günümü ayırabilseydim” dediğiniz bir hobiniz ya da sabaha kadar uğraşmaktan bıkmayacağınız bir saplantınız mı var? Artık bu tutkunuzdan para kazanmanızın ve sevdiğiniz şeyi yaparak yaşamanızın zamanı geldi. Siz de bir markaya dönüşebilirsiniz, ama interneti doğru kullanmalısınız.

İş hayatına şarap satışıyla başlayan ve internetin nimetlerinden faydalanıp bugün “YouTube çağının ilk şarap gurusu” olarak da tanınan Gary Vaynerchuk’ın bu renkli kitabı, hem New York Times hem de Wall Street Journal listelerinde bestseller oldu. İlk yayımlandığı hafta Amazon’a 1 numara, New York Times listesine 2 numara ve Wall Street listesine de 7 numaradan giren Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız? şu anda da kendi kategorisinde Amazon.com’un en çok satan ve okunan kitaplarından biri.

Gary Vaynerchuk ilk ödülünü 2003’te Market Watch dergisinden aldı ve bu ödülü alan en genç kişi oldu. Yazar ilerleyen yıllarda da ödülleri toplamaya devam etti ve Amerikan televizyon şovlarının önemli konuklarından biri oldu.

Vaynerchuk, özel ilgi alanlarımızı iş hayatımızın ta kendisi haline getirmek için internetin gücünden nasıl yararlanabileceğimizi gösteriyor. Bu kitap hayallerimize adım adım kavuşmamızı sağlayacak vazgeçilmez bir rehber ve modern iş hayatı için mükemmel bir yol haritası.

Artık yapmayı en çok sevdiğiniz şeyi kazanca dönüştürebilir ve kişisel markanızı yaratabilirsiniz. Vaynerchuk’un dediği gibi, “herkes ama Herkes kendini bir marka olarak düşünmeye başlamak durumunda. Bu artık bir seçenek değil, bir mecburiyet.”

Hazır Satış ve Pazarlama Kitabı demişken. Girişimciler için Kitap Önerileri kategorimizdeki diğer kitap listelerimizi de okumanızı tavsiye ederiz

Okuyup beğendiğiniz ve listede görmek istediğiniz başka kitaplar varsa yoruma yazarak bizimle paylaşmayı unutmayın.

Benzer İçerikler