Jack Ma – Alibaba’nın İlham Verici Hikayesi

Jack Ma, 1964 yılında Çin’in Hangzhou eyaletinde doğdu ve çok zor bir çocukluk geçirdi. En büyük hayallerinden biri İngilizce konuşmaktı. 9 yaşından itibaren sabah beşte kalktı, bisikletine atladı ve şehir merkezine turistlerin yoğun olduğu bir otele gitti. Sadece İngilizce pratik yapabilmek için para almadan şehri onlara gezdirdi. Üniversiteye gitmek istiyordu. Sınavlara girdi, fakat sınavlarda üç kez başarısız oldu. Son denemesinde Çin’in en kötü üniversitelerinden birisi olan Hangzhou Öğretim Enstitüsü’ne girmeye hak kazandı. 1988’de buradan mezun oldu. Liseden arkadaşıyla evlendi ve beş yıl boyunca ayda 15 dolara öğretmenlik yaptı. Başka işler de kovalamaya devam etti. Şehre gelen global bir fast food firmasına iş başvurusunda bulundu mesela. Onun anlattığına göre 24 kişiden 23’ü alınmış. İşe tek alınmayan ise kendisiymiş.

1995’te bir vesileyle ABD’ye gitti ve orada internetle tanıştı. Arkadaşı “Bak, bu internet” dediğinde ilk başta neden bahsettiğini anlamadı. Bunun üzerine arkadaşı “Gel, buradan ne istiyorsan ara” dedi. İlk başta bozarım korkusuyla klavyeye dokunmak dahi istemedi.

“Bilgisayar, Çin’de çok pahalıydı, dokunup bozarsam onu ödeyemem.” Diye düşündü. Arkadaşı ısrar edince, bir ürün aradı. Karşısına bir çok ülkeden ürün çıktı; ama Çin’den çıkmadı. Sonra “Çin” diye arattı, hiçbir şey çıkmadı. Çin’e döndükten sonra bir site kurdu ve daha sonra bu siteyi hükümete sattı.

Buradan yola çıkan Jack Ma, sonrasında 17 arkadaşıyla birlikte internet satış sitesi Alibaba’yı kurdu. Birlikte hareket etmenin faydasını gördü. 

Jack Ma Eğitim Sistemi’nin Değişmesi Gerektiğini Söylüyor.

“Çocuklarımız, ancak eğitimi değiştirirsek makinelerle rekabet edebilirler” diyor Alibaba’nın kurucusu Jack Ma. Eski bir eğitimci olan Jack Ma’ya göre eğitim insanlık için artık büyük bir mesele. 2030 yılında robotlar 800 milyon kişinin yerini alabilir. Eğer öğretme ve eğitme şeklimizi değiştiremezsek, 30 yıl sonra başımız büyük bir belada demektir. Çünkü öğretme şeklimiz ve çocuklara öğrettiklerimiz, 200 yıl öncesinden kalma bilgi tabanlı şeyler. Çocuklarımıza makinelerle rekabet etmeyi öğretemeyiz. Çünkü onlar daha akıllılar. Öğretmenler bilgi öğretmeyi bırakmalılar, çocuklara özgün şeyler öğretmeye çalışmalılar. Böylece hiçbir makine bizi yakalayamaz.

“Asla vazgeçme! Bugün zor, yarın çok daha zor olacak ama öbür gün mutlaka güneşi göreceksin.”

Jack Ma’nın ilham verici sözleri

  • “Herkes benim fikirlerime katılsaydı zaten şansım olmazdı.”
  • ‘‘Zeki insanlar kendilerini yönetecek bir aptala ihtiyaç duyarlar. Tüm takım bilim adamından oluşuyorsa, en iyisi onları bir köylünün yönetmesidir. Çünkü onun düşünce tarzı değişiktir. Kazanmak, elinde olayları farklı açılardan görebilen insanlar varsa daha kolaydır.’’
  • ‘‘E-ticareti yürütmenin en önemli şartı şu an yaptığınız işi şevkle yapmaya devam etmektir.’’
  • “Asla vazgeçme! Bugün zor, yarın çok daha zor olacak ama öbür gün mutlaka güneşi göreceksin.”
  • Farklı zihniyetiniz varsa, farklı bir sonucunuz olacaktır.

Benzer İçerikler