İnternet Girişimciliği için 10 Altın Kitap

Hayatınızın her alanında, işinizin her anında bu kitaplar sizlere rehberlik edecektir sevgili Girisimcilik101.com sayfasının girişimci ruhlu okuyucuları. Benim şahsen okuduğum bu kitaplarla ilgili size garanti verebilirim ki tek bir tanesi dahi sizleri hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Kitap okumak, internette başarılı bir şekilde para kazanmama yardımcı olan önemli bir alışkanlık oldu. Eğer gerçekten sizde internet çağında farkılık yaratmak ve para kazanmak istiyorsanız ve her şeyi kendi başınıza öğrenmek istemiyorsanız başkalarının tecrübelerini ve deneyimlerini öğrenmelisiniz.

İnternet milyonerlerinin başarılarını ve sırlarını öğrenmek istiyorsanız onların kitaplarını okumalısınız. İnternet Girişimciliği için 10 Altın Kitap adlı bu yazımızı yazarken çok seçici davrandık. Elbette yüzlerce kitap yazabilirdik bu yazıya ama özel olarak seçtiğimiz bu 10 kitabı internette başarılı olmak isteyen ve internet girişimciliğini efsane girişimcilerden öğrenmek isteyenler için özellkle İnternet Girişimciliği adlı bu yazıyı hazırladık.

YALIN STARTUP – ERIC RIES

YALIN STARTUP – ERIC RIES

İnternet Girişimciliği için 10 Altın Kitap adlı yazımızın ilk sırasında yalın Startup var.

Yalın üretim ve yönetim ilkelerini girişimcilik dünyasına uygulayarak, Yalın Startup felsefesini kuran Eric Ries, böylelikle girişimciliğin kitabını da yeniden yazmış oldu.

Ries, startup’ı son derece belirsiz bir ortamda, kendini yeni bir şeylere yaratmaya adamış bir insan grubu veya yapı olarak tanımlıyor.söz konusu odak, bir öğrenci evinde harıl harıl çalışan bir grup genç olabileceği gibi, yıldız bir şirketin yönetim odasındaki deneyimli profesyoneller de olabilir. Bu anlamda girişimcilerin ortak noktaları, belirsizlikten oluşan sis bulutunun içine dalarak, sürdürülebilir bir iş için başarılı bir yol bulmaya çalışmalarıdır.

Kitap, her aşamadaki girişimciye, vizyonlarını sürekli test edecekleri bir yolu iş işten geçmeden benimsemeleri ve buna göre hareket etmelerini öneriyor. Şirketlerin her zamankinden fazla inovasyon yapmaya ihtiyaç duydukları bir dönemde, başarılı girişimlere imza atmak için bilimsel bir yöntem sunuyor.

YENİ DİJİTAL ÇAĞ – ERIC SCHMIDT, JARED COHEN

YENİ DİJİTAL ÇAĞ – ERIC SCHMIDT, JARED COHEN

İnternet Girişimciliği adlı bir kitap koleksiyon oluşturursanız muhakkak bu kitabı o koleksiyonu koyunuz.

İlk aşamada küçük bir startup projesi iken günümüzde saniyede en çok kazanan şirketler arasına giren Google’ın etkili isimlerinden Eric Schmidt ile Google Ideas’ın yöneticisi, aynı zamanda da Hillary Clinton ve Condolezza Rice’nin danışmanlarından olan Jared Cohen, bilgi ve deneyimlerini bu kitapta aktarmayı başarmışlardır. Dünyanın en iyi şirketinin bir parçası olan bu isimler ise kendilerine yöneltilen birbirinden zor soruları, büyük bir samimiyetle anlatmaktadır. Adından da belli olacağı üzere yeni dijital çağı ön planda tutan kitapta birbirinden farklı ve merak uyandırıcı sorular, bilgiler bulunmaktadır.

‘Artık teknolojik inovasyonlar günümüzde insanların kaderini değiştiren, şekillendiren bir fırsat haline gelmiştir. Eric Schmidt ile Jared Cohen’in benzersiz deneyimleri ile anlattığı bu büyüleyici kitap, artan katılımcılığın ve hakiki topluluk duygusunun gelecekteki yansımasını tanımlıyor.’ -Bill Clinton-

‘Jared Cohen ile Eric Schmidt dünya ve teknoloji üzerine birbirinden derin-farklı düşünceleri sunuyorlar. Bu düşüncelere ve sonuçlara katılmasanız bile mutlaka bu kışkırtıcı kitaptan öğreneceğiniz bazı şeyler var.’ –Henry A. Kissinger-

GOOGLE NASIL YÖNETİLİYOR? – ERIC SCHMIDT, JONATHAN ROSENBERG

GOOGLE NASIL YÖNETİLİYOR? – ERIC SCHMIDT, JONATHAN ROSENBERG

Teknoloji çağını zirvede yaşadığımız şu dönemlerde hiç şüphesiz 7’den 70’e en çok bilinenler arasında Google yer almaktadır. İnternet trafiğinin %82’sine hâkim olan, dünya ekonomisine yön veren ve yaptığı cirolar ile adından söz ettiren Google, merkez kampüste bulunan çimleri biçmek için de makine değil, keçi almayı tercih etmektedir. Görüp görebileceğiniz en renkli ofisleri üreten bir yandan da robot teknolojileri ile yakından ilgilenen Google şirketi mobil cihazların önemini de bilmeye devam ediyor. Dünyanın en iyi girişimleri arasında gösterilen Google, hiç şüphesiz birçok girişimci tarafından merak edilmektedir. Google şirketinin nasıl yönetildiğini ise Google’ın en önemli isimlerinden yani İcra Kurulu Başkanı Eric Schmidt ile Ürünlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jonathan Rosenberg’ten öğrenebilirsiniz.

Kitap içerisinde ise Google’ın stratejileri, yetenek yönetimi, karar mekanizmaları, iletişim becerisi gibi detayları yer almakta ve bunun yanı sıra bir şirketi yönetmek için gerekli olan her bilgi de yine kitabın içerisinde yer almaktadır. Kitabı okuyan bir girişimci ise şirketin nasıl kolay ve rahat bir şekilde yönetileceğini bu kitap sayesinde öğrenebilir. Eric Schmidt ve Jonathan Rosenberg tarafından yazılan bu kitap ise dilimize Cem Özdemir tarafından çevrilmiş, satış rekorları kırmayı başarmıştır.

İŞ MODEL ÜRETİMİ – ALEXANDER OSTERWALDER

İŞ MODEL ÜRETİMİ – ALEXANDER OSTERWALDER
İŞ MODEL ÜRETİMİ – ALEXANDER OSTERWALDER

İnovasyon tekniklerinin detaylı bir şekilde anlatıldığı ve dünyanın en gelişmiş şirketlerinden alınan örneklerle uyarlanan İş Modeli Üretimi, hiç şüphesiz girişimcilerin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Kitap sayesinde iş modellerini anlamak, tasarlamak, revize etmek ve hayata geçirmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ayrıca kitap sadece iki kişinin bilgisi ve fikri dahilinde çıkmamakta, kitabın içerisinde 42 ülkeden 470 İş Modeli Tuvali uygulamacısının katkısıyla yazılmıştır. Bu nedenle de hemen hemen her sektörden fikirleri, görselleri ve tecrübeleri bu kitap içerisinde görebilirsiniz.

Levent Göktem tarafından çevrilen ve ülkemizde de bir süredir raflarda yer alan İş Modeli Üretimi, girişimciler için mutlaka okunması gereken kitaplar listesinde yer alır. Ayrıca günlük hayatında ya da iş hayatında başarılı olmak isteyen bireyler de yine bu kitabı inceleyebilir ve geleceğine yönelik yatırımlar yapabilir.

MUTLULUK DAĞITMAK – TONY HSIEH

STEVE JOBS OLSA NE YAPARDI? – Cevher Ceylan

 Girişimciliğin en iyi örnekleri arasında yer alan Tony’nin akıcı ve keyifli bir şekilde anlattığı Mutluluk Dağıtmak kitabı, İclal Büyükdevrim Özçelik’in kaliteli çevirisi ile de ülkemizdeki raflarda yerini almayı başarmıştır. Özel hayatından iş hayatına kadar her detayı ince bir şekilde dokuyan Tony, çocukluğunda solucan çiftliği kurmuştur. Girişimcilik ruhunu çocukluğundan beridir devam ettiren bireyimiz şu anda dünyanın en iyi ayakkabı, giyim ve aksesuar sitesinin sahibi olmuştur. Amerika merkezli olarak faaliyet gösteren Zappos sitesinin en iyisi olduğunu söylememizin nedeni ise şüphesiz siparişlerin en geç 2-3 gün içerisinde gelmesi, 365 gün içerisinde ayakkabı değişim ile iade hakkınızın bulunması ve alıcı ile gönderici olarak iki taraflı şekilde ücretsiz kargo imkanını sunmasıdır. E-ticaret sitelerinden pek sık rastlamadığımız bu durum Amazon sitesinde ilk olarak ayakkabı satan Tony’nin büyük girişimciliği sonucu hayatımıza giriş yapmıştır. Sizler de Tony’nin hayatını, yaptığı hataları ve uyguladığı adımları Mutluluk Dağıtmak kitabından tecrübe edinebilirsiniz.

100 $’lık BAŞLANGIÇ – CHRIS GUILLEBEAU

STEVE JOBS OLSA NE YAPARDI? – Cevher Ceylan

Chris Guillebeau bu kitabında, bütçenizi bitirmeden nasıl başarılı bir girişimci olursunuz çok güzel özetliyor.

Chris Guillebeau, bu değerli rehberde, bir fikri başarılı bir işe dönüştürmenin düşündüğünüzden daha kolay olabileceğini gösteriyor. Bir yandan fikirlerinizin başarılı olup olmayacağını düşünürken diğer yandan mevcut hayatınızı sürdürebilirsiniz. Hangi fikirlerin zaman ayırmaya değer olduğunu elbette siz karar vereceksiniz ama bu kitap, her sabah bir sonraki adımı heyecanla atmak için uyanmanıza yardımcı olabilir.

Geleneksel kariyer kapıları kapandığında paniklemeniz çok normal ama Chris Guillebeau baktığı her yerde yeni fırsatlar görüyor. Tutkularınızdan kariyer yapma fikri bir hayal gibi görünse de bu dolaysız anlatımlı, merak uyandırıcı kitapta, Guillebeau bunu nasıl başaracağınızı adım adım gösteriyor.

STEVE JOBS OLSA NE YAPARDI? – Cevher Ceylan

STEVE JOBS OLSA NE YAPARDI? – Cevher Ceylan

-iPhone, Amazon, Facebook, Dell, Bloomberg, Ford, PayPal, Alibaba, WhatsApp, IKEA gibi dev şirketlerin kurucu ve yöneticilerinden dünyanızı değiştirecek yol haritaları.

Steve Jobs tartışmasız olarak dünyada izini bırakmayı başarmış internet girişimciliği babalarından biri. Özellikle iş dünyasında bir ikon ve rol model olan Jobs’ın hayatı ölümünden sonra da hayatta olduğu zamanlardaki kadar merak ediliyor. Bu merakı gidermek için Steve Jobs’ı yazan Walter Isaacson aynı zamanda günümüzün en bilindik biyografi yazarı. Daha önce Albert Einstein, Benjamin Franklin gibi tarihi kişiliklerin hayatlarını yazan Isaacson, Steve Jobs üzerine yaptığı çalışmasında da kaliteli biyografi yazarlığından ödünç vermiyor. Yazarın Jobs’ın kendisiyle ve yakınlarıyla yaptığı röportajlardan yola çıkarak kaleme aldığı kitap Apple patronunun hayatını her yönüyle anlatıyor. Isaacson’un Steve Jobs’ı, dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı girişimcilerinden birinin hayatını objektif bir gözden okumak isteyenler için b ulunabilecek en iyi kaynak.

SEN BAŞLA GERİSİ GELİR – REID HOFFMAN, BEN CASNOCHA

SEN BAŞLA GERİSİ GELİR – REID HOFFMAN, BEN CASNOCHA
250

LinkedIn şirketi kurucu ortağı ve başkanı Reid Hoffman’ın zihninin derinliklerine dalıp kariyerinizi bir girişimci edasıyla yönetmenin anahtar noktalarına ilişkin daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz?

Diyelim ki iyi bir iş fikriniz var, bu fikri geliştirmek de istiyorsunuz ancak hali hazırdaki işinizi sürdürmeniz şart. Üstlerinize her daim hesap vermek zorunda olduğunuz bir işte çalışırken aynı anda girişim hayatınıza odaklanmanız zor olabilir. Endişelenmeyin, Reid Hoffman sizlere yardımcı olmak için burada.

Hoffman bu kitapta başkalarının emri altında çalışmak zorunda olduğunuz durumlarda dahi girişimci zihniyetinizden ödün vermemenizi sağlayacak bir dizi öğreti sunuyor. Bu kitapta okuyacağınız her bilgi her koşulda bir girişimci gibi düşünmenize yardımcı olacaktır, bu da sizleri ne olursa olsun girişiminize sımsıkı sarılmanız konusunda motive edecektir.

Üstelik süreç içerisinde, işinizi insanları istihdam edecek kadar büyütmeyi başardığınızda nasıl çalışanlara ihtiyaç duyacağınızı da anlayabileceksiniz. Bir taşla iki kuş!

SIFIRDAN BİRE – PETER THIEL

SIFIRDAN BİRE – PETER THIEL

Peter Thial ve Blake Masters tarafından ortak kaleme alınmış olan Sıfırdan Bire, inovasyonun gücünü merkeze alan bir iş ve girişimcilik kitabı. Kitap bulunabilecek her şey bulunmuş gibi hissetmemize sebebiyet verecek derecede gelişmiş ve karmaşıklaşmış dünyada yeniliğin hala mümkün olduğunu ispatlıyor. Zaten kitabın yazarlarından Peter Thial PayPal’in kurucularından ve Facebook’un ilk yatırımcılarından biri. Kendisi dünyada yalnızca bilgisayarların ya da silikon vadisi teknolojilerinin değil; üretilebilen her şeyin gelişiminin süreceği görüşünde. Bu yüzden yeni fikirlerin bulunmaya devam edeceğini ve ilerlemenin durmayacağını savunan Sıfırdan Bire okurunu bu ilerlemenin bir parçası olmaya davet ediyor. Kitap bizleri kendimizi daha yaratıcı ve yenilikçi kılmak konusunda teşvik ediyor.

GİRİŞİMCİNİN EL KİTABI – GUY KAWASAKI

GİRİŞİMCİNİN EL KİTABI – GUY KAWASAKI

Guy Kawasaki tarafından 2013 yılında yayınlanan kitap, girişimciliğin rehberi olarak nitelendiriliyor. Kitabın arka kapağında yazan; “Geleceğin büyük şirketlerini garajlarda yaratan delikanlılarla genç kızlar için” cümlesi, eminim hemen alıp okumanızı sağlayacaktır. Bu cümle ile teknoloji devi Apple markasının temellerini, evinin garajında başlattığı çalışmalarla atan Steve Jobs‘u anmamızı sağlayan eser, en başından bir işin nasıl kurulacağını anlatıyor. Daha ilk bölümlerden sizi heyecanlandıran, eğer aklınızda bir iş fikri varsa hayata geçirmek için sabırsızlanmanızı sağlayan Girişimcinin El Kitabı, yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz bir rehber haline dönüşecek.

Dinç Tayanç tarafından Türkçe’ye tercüme edilen kitap, son dönemde en çok okunanlar arasında yer almayı başarmıştır. İnternet Girişimciliği için 10 Altın Kitap adlı yazımızın belkide en iyi kitabı olabilir.

Benzer İçerikler