İnstragram İnfluencer Nasıl Bulunur? (Ücretsiz Yöntemler)

Uzun süredir İnstragram İnfluencer pazarlamayı çok duydunuz ve artık projeniz denemek istiyorsunuz. İnfluencer pazarlamanın satışlarınıza ve marka bilinirliğinize fayda sağlayıp sağlayamayacağını görmek istiyorsunuz. Ama başlar başlamaz iki sorunun olduğunu görüyorsunz. Birincisi, daha başlangıçta olduğunuz için sosyal medya danışmanlarına verecek tonlarca paranız malesef ki henüz yok. İki, İnstagram influencerlarını nasıl aramaya ve nereden başlayacağınız hakkında hiçbir fikriniz yok.

Hazırladığımız bu kısa rehber sayesinde tek bir kuruş harcamadan influencer pazarlama stratejiniz için doğru influencerları nasıl bulabileceğinizi öğrenceksiniz

İnstagram İnfluencerlarını ücretsiz olarak nasıl bulabiliriz?

İşte tek bir kuruş harcamadan instagram influencer’larını bulmak için yapabileceğiniz en etkili yöntemleri sizler için sıraladık.

İnstagram’da ücretsiz arama yapın

İnstagram influencer’ları bulmanın en ucuz, ancak potansiyel olarak en çok zaman alan yollarından biri, Instagram’da arama yapmaktır. Sonuçta, sosyal platformda milyonlarca kullanıcı var. Doğru insanı bir yerlerde muhakkak bir kişiyi bulacaksınız.

Buradaki zor olan şey ise, bu milyonlarca kullanıcıyı sıralamaktır. Açıkçası, herkes markanız için çalışmayacaktır. İnstagram hesabı olan her kişi düzenli olarak markalarla çalışmaz veya bir İnfluencer olmak istemez.

Potansiyel influencerları geri kalan milyonlarca insandan hızlı bir şekilde ayırmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Markanızın takipçilerine bir göz atın.

Markanızı İnstagram’da takip eden kişilerin büyük olasılıkla sizin kanalınıza ilgisi var. Takipçilerinize göz atın ve sizi takip edenler arasında çok etkileyici birileri olabilir ki emin olun birileri muhakkak vardır. Belki de düzenli olarak yayınlarınıza yorum yapan veya sık sık koyduğunuz şeyleri “seven” birileri vardır.

Markanızı Instagram’da takip eden kişilerin büyük olasılıkla buna ilgi duyuyorlar.Size yakın bu kişilerin instagram profillerine bir göz atın. İyi sayıda takipçileri var mı (1000’den fazla)? Takip ettikleri hesaplardan daha fazla takipçileri var mı? Ne hakkında yayınlıyorlar ve ne sıklıkla yayınlıyorlar? Markanızla ilgili şeyler hakkında (veya belki de markanızla ilgili yayın yapan birini arıyorsunuz!).

Her potansiyel kişiyi iyice analiz edin ve sizin markanızla uyuşan kişiyi bir kenara yazın daha sonra diğer potansiyeli olanlarla kıyaslamak için.

İnstragram İnfluencer bulmak için hashtag’leri arayın veya İnstagram Keşfet aracını kullanın.

Markanızı takip edenler arasında umut verici birileri yoksa, biraz daha derine inmenin zamanı geldi demektir. Arama simgesine (büyüteç) dokunun, ardından ”Ara” metin kutusuna dokunun. Size hashtag, kişi veya yere göre arama seçeneği verecektir.

Markanızla alakalı en çok kullanılan keywordları(kelimeleri) hashtag yazın veya uygulamanın önerdiği kişiler listesinde ilerleyin. Hashtag’in sonuçlarında ortaya çıkan yayınlara bakın, ardından yüksek kalitede görünen veya size çekici görünen potansiyel kişileri tespit edin ve şimdi bunlarıda analiz edin. En mantıklı görünenleri ayırın, bunları da bir listeye yazın tekrardan daha detaylı incelemek için.

Potansiyel İnfluencer’ların bir listesini yapın.

İnstagram’da gezinirken markanızın yüzü olabilecek, sizin kullanıcı profilinize en en uygun gördüğünüz potansiyel kişileri zamanla kaydedin. İnstagram’da bulduğunuz influencerların bir listesini yapın. Bazı influencerlar, örneğin bıo’larında e-posta adreslerini veya iletişim bilgilerini içerir. Bazılarında bu olmayabilir, bu da onlarla doğrudan bir mesaj yoluyla bağlantı kurmanız veya uygulama dışı biraz daha çaba gösermeniz gerektiği anlamına geliyor. (İletişime geçmeden önce bu kişileride potansiyeli olanlar listesine ekleyin.)

Bir İnstagram Influencer platformuna göz atın (Ücretsiz versiyonlarına)

İnstagram’da arama yapararak İnstragram İnfluencer bulmak bazen gerçekten çok zaman alan bir durum olabiliyor. Ayrıca her bulduğunuz kişi sizinle çalışmak istemeyebilir. hal böyle olunca doğru kişiyi bulmak bazen günlerce hatta zaman oluyorki aylarca bile sürebiliyor.

İnstagram etkileyicilerini ücretsiz bulmanın bir başka yolu da bir İnfluencer bulma ağına göz atmaktır. Influencer pazarlama ağları ve yazılımları genellikle ücretsiz sürümlerinde bir dizi yazılım özelliklerini ücretsiz bir şekilde belli bir süreliğine kullanmanıza olanak sağlar.

Bir İnstragram İnfluencer ağının ücretsiz bir sürümünü kullandığınızda, tüm bir ınfluencer kampanyasını yazılım aracılığıyla yönetemeyebilirsiniz. Ancak, potansiyel olarak markanızla çalışmak isteyen influencerları çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

İnstagram’da arama yaparken, ortak olmanız için uzun bir potansiyel etkileyiciler listesi verebilir, ancak mutlaka kimin ortaklıklar aradığını veya aslında bir etkileyicinin kim olduğunu söylemez.

İnstagram etkileyicilerini ücretsiz bulmanın bir başka yolu da bir etki unsuru ağına göz atmaktır. Influencer pazarlama ağları ve yazılım genellikle sürümleri bir dizi gelir, çeşitli özelliklere sahip. Bazıları size sınırlı bir özellik seti sağlayan ücretsiz sürümlere sahiptir.

Bir ınfluencer ağının ücretsiz bir sürümünü kullandığınızda, tüm bir ınfluencer kampanyasını yazılım aracılığıyla yönetemeyebilirsiniz. Ancak, potansiyel olarak markanızla çalışmak isteyen etkileyicileri bulabileceksiniz.

İnstragram İnfluencer ‘ları ücretsiz olarak değerlendirin

İnfluencer pazarlama, her şeyde olduğu gibi, sahte ve dolandırıcılık boldur. Takipçileri satın alarak takipçilerini Sayan “İnfluencer” var (Bu arada, Bu İnstagram’daki kurallara aykırıdır). Bazı durumlarda sahte etkileyiciler de vardır. Sahte etkileyenler gerçek insanlar bile olmayabilir. Bunun yerine, bir grup stok fotoğraf ve satın alınan takipçi kullanılarak oluşturulan hesaplardır

Sahte İnstragram İnfluencer hesapların yaygınlığı can sıkıcı olsa da, onları tespit etmek genellikle oldukça kolay olabilir. Bir etkileyicinin takipçisinin nasıl büyüdüğü hakkında bir fikir edinmek istiyorsanız, izlemek için SocialBlade gibi bir araç kullanabilirsiniz.

SocialBlade size bir İnstagram etkileyicisi veya kullanıcının sahip olduğu takipçi sayısını söyler. Ayrıca bu kişilerin günlük olarak nasıl büyüdüklerini çok rahat bir şekilde görebilirsiniz.Ani bir şekilde büyeyen bu hesapların çoğu genelde düzenbaz kişilerdir onları sadece bloklayın, sistemi hacklemeye çalıştıklarını düşünürler ama yaptıkları tekşey kendilerini kandırmaktır.

Örneğin, İnstagram’ın en iyi kullanıcısı Selena Gomez’in şu anda 133 milyondan fazla takipçisi var. Pop şarkıcısı, günde 20 ila 40 bin takipçi kazanıyor. Takipçilerinin büyüklüğü göz önüne alındığında, bu inandırıcı bir figür.

Ancak, belki 100.000 takipçisi olan bir influencerla karşılaşırsanız ve bu takipçilerden 20.000’i bir günde kazanılırsa, bu” etkileyicinin ” takipçileri satın aldığının bir işareti olabilir. Eğer takipçileri hızlı bir şekilde düşüş yaşıyorsa takipçilerin satın alındığı anlamına geliyor.

Bazen, bir etkileyicinin profiline ve yayınlarına doğrudan bakarak, onların erçek olup olmadığına dair bir fikir edinebilirsiniz. Genellikle, spam takipçileri veya “botlar” gönderileri “beğenmez” veya yorum yapmaz. Yüzbinlerce takipçiye sahip olmasına rağmen beğenileri ve yorumları az ise bu güçlü bir işarettir.

Son olarak yorumlara bakarak daha net görebilirisiniz, yorumları genellikle “resimleriniz harika”, “harika”, gibi içerikle bağımsız yorumlar ise yine bir işaret daha olarak düşünebilirsiniz.

İnstagram İnfluencer’ları ile ücretsiz iletişim kurun

Markanız için harika bir eşleşme olacak gibi görünen birkaç İnstagram influencer’ları buldunuz. Onların profillerinde gezdiniz, takipçileri ile olan bağlarını incelediniz, içeriklerini değerlendirdiniz ve nihayetinde bu influencer’ın ideal bir partner olabileceğine karar verdiniz. Bir sonraki adım onlarla iletişim kurmaktır.

İletişim kurmak (ve bir yanıt almak) İnstagram İnfluencer’ları bulmanın en zor kısmı olabilir. İdeal olarak, eİnfluenecr kişi profillerinde bazı iletişim bilgileri vermiş olacaktır. Değilse bile, her zaman doğrudan DM üzerinden mesajla iletişime geçebilirsiniz. Acele etmeyin, güzel bir giriş yapın ve bekleyin bir kaç saat.

Influencer pazarlamanın heyecan verici dünyasınını henüz keşfetmediyseniz işte bilmeniz gerekenleri sizler için yazdık.

İnstragram İnfluencer ile iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca profesyonel olun.

Tıpkı bir sürü sahte influencer olduğu gibi, aynı zamanda “sahte marka” dolandırıcıları da var. Uyanık influencerlar sizin kim olduğunu neci oldupğunu ilk mesajda anlayacaktır çünkü bu onun işi, onun için ilk mesajınız da gerçekten hem güvenilir hem olun, hem ciddi olun, hem de profesyonel bir giriş yapın.

Bu nedenle, instagram influencer’lara markanız hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi verin. Teklifinizi ve fikrinizi açıkça belirtin. Sınırlı bir bütçeniz varsa, ilk mesajda bunu netleştirebilirsiniz.(Eğer etkileyebilirseniz çoğu influencer sizi kaçırmak istemeyecektir, sizi seçmezlerse başkasına gideceğinizi bilirler, ama dediğim gibi markanız ve vizyonunuz hakkında profesyonel olun)

İnstagram aracılığıyla etkileyicilerle iletişime geçtiyseniz, birkaç kişiden fazlası size geri dönmezse şaşırmayın. İnfluencera yakın birileri tarafından influencerlara ulaşırsanız çok daha iyi bir yanıt oranına sahip olabilirsiniz. (Biz fransadaki influencer’larla tanıdık vasıtasıyla iletişime geçtik ve beklediğimizden çok daha hızlı şekilde sonuca vardık)

İnstagram etkileyicilerini ücretsiz bulmak için en iyi seçeneğiniz geniş bir network ağı oluşturmaktır. Bir pazarlama kampanyası için ihtiyacınız olacağını düşündüğünüzden daha fazla influencerla iletişim kurun ve markanız için iyi bir eşleşme olacak birinden yanıt alma olasılığınız daha yüksek olacak her zaman.

İpucu: Potansiyel influencerlar ile aylar öncesinden iletişime geçin, her postuna yorum yapın, ayrıca her story’lere hoş sözler söyleyin, sizlere cevap vermeseler dahi onları marka reklmaı için değil de gerçekten iyi oldukları için takip ettiğinizi onlara hissettirin.

SON SÖZ

Gerçek şu ki, Instagram üzerinde İnfluencerlar ile çalışmıyorsanız, büyük bir fırsatı kaçırıyorsunuz. Tüketiciler markalara daha az güvendiğinden, kulllanıclar artık sponsorlu reklamlar görmemek için zaman zaman ücretli servisler dahi kulanıyor. İnternet dünyası reklamlarla doldu taştı, bundan dolayı alternatif bir dijital pazarlama yöntemi olarak influencer pazarlama inanılmaz bir şekilde hızlıca arttı.

Eğer bir girişiminiz var ise hemen bir an önce harekete geçme zamanı demektir. İnanın bana satışlarınız hiç olmadığı kadar artacak marka bilinirliğiniz her zamankinden daha çok bilinecek.

Bir sonraki influencer pazarlama yazımız çıkana kadar İnfluencer Pazarlama Stratejisi Ile Milyonlara Ulaşın adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir