İnfluencer Pazarlama Stratejisi ile Milyonlara Ulaşın

İnfluencer pazarlama ile Facebook, Instagram, Tiktok, Youtube, Twitter ve benzeri diğer sosyal medya platformlarında hedef kitlenize ulaşmanın en kolay ve odaklanıldığında en etkili dijital pazarlama yöntemlerinden biri olduğunu biliyormuydunuz?

İnfluencerlar, dijital pazarlama stratejilerinin yeni kralları ve kraliçeleridir artık bunu kimse inkar dahi etmiyor ve görünen o ki daha iyi bir yöntem çıkana kadar en iyi dijital pazarlama yöntemi “influencer pazarlama” olarak bileceğiz.

İnfluencerları bu kadar çekici ve etkili kılan etken, İnfluencerların belirli bir alandaki veya sektördeki uzmanlar olarak, önerilerini takip etmeye istekli, sadık organik kitlelere sahip olmalarıdır. İnfluencerlar, istedikleri yönde takipçilerini harekete geçirme gücüne sahipler (Elbette hepsi değil).

İnfluencer Pazarlama Geleceğin Dijital Pazarlama Vazgeçilmezidir

Bu da siz satıcılar için Facebook Ads ve Google Ads’dan daha kıymetli bir fırsat, ürünlerinizi veyahut markalarınızı en kısa yoldan ve çok etkili bir şekilde hedef kitlenize güvenilir ve daha etkili yollardan sunabilirsiniz anlamına geliyor.

İnfluencer kişiler ile iletişime geçmeden önce influencer marketing ile ilgili detaylı bir şekilde hazırlık ve araştırma yapmanızı güçlü bir şekilde tavsiye ederiz. Örneğin; seçtiğiniz İnlfuencerların doğru kitleye sahip olup olmadıkları, zaman ve paylaşım bilgileri, içerik ve hedefleriniz gibi bir çok konuda bir strateji planı oluşturmalısınız

Bir de, ülkemizde pek geçerli olmasa da yine de çoğu başarılı İnfluencerlar kitlelerine de sadık olmaları ve ne düşündükleri konusunda dürüst olmaları gerektiğinden, görüşlerini veya önerilerini “satın alamayacağınızı” unutmayın. Tüm riskleri minimize etmek için influencer marketing stratejisinde her bakımdan net olun.

İyi bir influencerin karakteristik özellikleri

Genel olarak, bir influencer, çevrimiçi ortamda varlığı ve etkisi saygı gören ve bir markalaşma rolü oynayabilecek bir kişi olarak tanımlanır. İnfluencerlerin ortak özelliklerinin neler olduğuna  daha yakından bakalım;

Belirli bir boyutta kitleleri var

Genel olarak sosyal medyada herhangi, sistematize edilmiş bir sınıflandırma çalışması olmadığı için influencerları da “kesin olarak şu şekildedir.” veyahut “şu sınıftadır.” diyemiyoruz. Ancak yine de pazarlamacılar arasında aşağıdaki gruplandırma çok yaygındır.

  • Mikro influencer grubu (1000 ila 100.000 takipçi)
  • Orta influencer grubu (100.000 – 500.000 arası)
  • Makro influencer grubu (500.000 ila bir milyon)
  • Ünlüler grubu (bir milyondan fazla takipçi)

Dinleyicileri üzerinde yetki sahibidirler

Takipçileri önerilerine dikkat ediyor, bu da marka sonuçlarının iyileştirilmesine doğrudan katkıda bulunabilecekleri anlamına geliyor. Bu yetkinlik, istekli bir karaktere sahip olmaktan (takipçileri yaşam tarzı açısından kendileri gibi olmak isterler ve bu nedenle kullandıkları ürünleri satın alma eğilimi gösterirler) veya belirli bir konu etrafında uzman olarak konumlandırıldığı için (takipçileri, bilgilerine güvenir ve bu nedenle tavsiye ettikleri ürünleri satın alma eğilimindedirler.)

Takipçileri ile iyi ilişkileri sahipler

Takipçi sayısından öte, markaların gözünde bir influenceri önemli kılan şey influencerin paylaştığı gönderilerin etkileşim oranıdır. En iyi influencerlar, kitleleriyle olan ilişkisini sürekli olarak besler, geri bildirimlerine proaktif olarak yanıt verir ve onlara en çok ilgi duydukları içeriği sunar. Onlarla arkadaş olmuşlar, onların fikirlerine önem verir. 

Markalarla iyi ilişkileri var

İyi influencerlar kafalarına göre her markanın teklifini kabul edip, ürünü hiç kullanmamasına rağmen takipçilerine yedirmeye çalışmaz. Tam aksine önlerine gelen her markayı tanıtmazlar, yalnızca gerçekte kullandıkları ve güvendikleri ürünleri tavsiye ederler ve tanıtılan yayınlar için kaliteli içerik oluştururlar çünkü bu markalarla çalışmaktan gerçekten zevk alırlar.

Etkili Bir İnfluencer Pazarlama İçin Doğru İnfluencer Nasıl bulunur? Onlarla nasıl çalışılır?

1. Kendi takipçilerinizle başlayın

Hayallerinizin influencerini bulmak istiyorsanız, tavsiyem; İnlunecerları, markanızı zaten takip eden kullanıcılar arasında arama yapmaya başlamanızdır. Bu şekilde, markanıza olan ilgilerinin gerçek olduğunu ve iletişimin çok daha özgün olacağını göreceksiniz. Buda hem anlaşmanızı kolaylaştırır hem de sizleri iyi temsil edeceklerdir.

2. Hashtagler ile araştırın

Markanıza en yakın İnfluencerleri bulmak için için nişinizle alakalı hashtagleri aramak ve bu hashtagleri ne tür kullanıcıların kullandığını görmek iyi bir fikir verecektir sizlere, her gördüğünüz potansiyel influencerleri kaydedin ki daha sonrasında detaylı araştırmak ve incelerken işiniz kolaylaşsın. Ayrıca, nişleri ve hatta mikronları aramayı deneyin, bulduğunuz influencerlerin kullanıcı profillerinin ideal müşterilerinize uygun olup olmadığını görün.

3. Sayıları saplantı hâline getirmeyin

Bazen dijital pazarlamacılar takipçi sayılarını her şeyin üstünde değerlendirme hatasına düşüyorlar, ancak influencer pazarlamasında bu çok tehlikeli bir hatadır. Her zaman takipçi sayılarının ötesine geçin ve influencerlerin oluşturduğu etkileşim oranına ve bunları izleyen takipçilerin ne gruptaki insanlar olduklarına bakın. Bazen 10 bin takipçisi olan bir influencer ile 100 bin takipçisi olan birinden daha çok satışlara etkisi olur, her zaman mütevazı görünen ve yorumlarda olumlu yorumlara sahip influencerları seçiniz.

4. Daima nişinize ve markanızın saygınlığına yakın influencerları seçin

Markanızın özünü, misyonunu, değerlerini ve estetiğini düşünün ve influencer profilinin gerçekten uygun olup olmadığını görmek için iyi bir analiz yapın. Ancak o zaman hedef kitleniz sizleri de ciddiye alacaktır. Topluma saygısı olmayan, bilinçsiz hareket eden, sonrasında markanıza zarar verecek potansiyele sahip kişilerden uzak durun.

5. Kısa vadeli değil, reklam yüzünüz olacak kişilerle uzun vadeli ilişki kurmaya odaklanın

İnfluencer pazarlama, hızlı sonuçlar için geçici taktiklerden ibaret olmamalı. Seçtiğiniz İnfluencerları orta/uzun vadeli bir yatırım olarak görülmelidir. İdeal olarak, yıllar boyunca güvenebileceğiniz ve tüm taraflar için faydalı bir ilişki oluşturabileceğiniz markanıza sadık bir topluluk oluşturun ve bunun için güçlü iletişim esastır.

6. İnfluencerlerin stiline ve güçlü yönlerine saygı gösterin

Her influencerin tercih edilen bir tarzı ve anlamı vardır. Örneğin, İnstagram’da hikayelerinin kralı olanlar var, bir de kendilerini standart postlarla ifade etmeyi tercih edenler var. Bu yüzden, çalışacağınız influencerleri belirli bir format almaya zorlamak yerine, en iyi olduklarını yaparak kendilerini ifade etmelerine izin verin.

7. Promosyon içeriğini açıkça belirtin

Son olarak, şeffaflığın kitlenizin kalbini kazanmanın anahtarı olduğunu unutmayın. Aldatırlarsa, bu itibarınızı ve influencer itibarını olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle, tüm tanıtım yayınlarının açık bir şekilde detaylandırıldığından emin olun. Son olarak, marka ile influencer arasındaki ilişkiyi olabildiğince netleştirin.

Doğru İnfluenerlar ile Markanızı Bir Üst Levele Çıkarabilirsiniz

Markalar, çok uzun zamandır influencer pazarlama stratejilerin de yanlış influencerlara odaklanmıştır. Bugünün en büyük tüketici grubu olan – Millennials (Y Kuşağı) ve Gen Z (Z Kuşağı)- hangi markaları desteklediklerini seçerken orijinalliğe her şeyden önce öncelik veriyor ve onlar alternatiflere ve bilgi doğruluğuna çok kolay bir şekilde ulaşabilir. Onun için infleuncarların her paylaştıklarına onay vermezler. Oldukça seçicidirler.

Akıllı telefonlar ve sosyal ağlar, markanızın savunucularını (İnfluencerları) dünyanın gördüğü en büyük içerik oluşturucuları haline getirdi. 2020 planlarının bir parçası olarak organik bir influencer pazarlamastratejisi benimseyen markalar sadık topluluklar kurabilecek ve aynı zamanda gerçek bir yatırım getirisi sağlayan ölçeklenebilir, otantik içerik deneyimleri oluşturabilecek.

Diğer pazarlama yazılarımızı okumak için burayı ziyaret edin.

Benzer İçerikler