Her Hafta Yeni Bir “PL Ürün” Tavsiyesi – Köpek Tasması

Her Hafta Yeni Bir Ürün Tavsiyesi köşemizden bu hafta “Köpek Tasması” ürünüyle karşınızdayız. “Köpek Gezdirme Tasması” ülkemizde henüz pek rağbet görmeyen ama iyi bir marka algısı kuurlursa kesinlikle çok satacağına inandığım harika bir ürün.

Evcil hayvan sahipleri için tüylü dostları onların hayatlarındaki en güzel şeylerden bir tanesidir. Öyle ki Köpekleri ailesinin bir üyesidir.

Türkiyede Evcil Hayvan Pazar

Köpek Tasması ve Köpek Gezdirme Tasması ürünlerinden bahsetmeden önce hadi gelin türkiyedeki evcil hayvan pazarının verilerini biraz inceleyelim. Ticari Hayat’ın köşe yazarı olan Esra Sarı’nın yazısına göre

Refah seviyesi yüksek olan Avrupa ülkelerinde başlayan evcil hayvan sahiplenme durumu hızlı bir şekilde Türkiye’ye sıçradı. Son yıllarda evcil hayvan sahiplenme Türkiye ve diğer dünya ülkelerinde hızla yayılmaya başladı. Ülkemizde de evcil hayvan sahiplenenlerin sayısı giderek artıyor. İstatistiki araştırmalara göre,  Türkiye’de evcil hayvan sahiplenen kişi sayısında son 7 yılda yüzde 25 artış meydana geldi. 

Türkiye’de 20 milyon evcil hayvan var

Türkiye’de evlerde 12 milyon kuş, 3.5 milyon balık, 3.2 milyon kedi, 1.2 milyon köpek besleniyor. İstatistiki verilere göre,  ülkemizde son yıllarda evlerde beslenen evcil hayvan sayısı artarken, evcil hayvanların ihtiyaçları da ona göre ortaya çıkıyor ve şekilleniyor. Evcil hayvanların; gıda, aksesuar, bakım, sağlık, eğitim gibi zorunlu ve temel ihtiyaçları ortaya çıkıyor. Türkiye’de sayıları 20 milyonu bulan sahiplendirilmiş evcil hayvanların, yiyeceği, içeceği, bakımı, sağlığı ve aksesuarları için yılda 450 milyon Euro harcanıyor. 

Evcil hayvanlara karşı bir tutkunuz varsa, bu tür bir fırsatı kaçırmak zordur, ancak sıfırdan bir iş kurmak bir fırsattan daha fazlasını gerektirir. Şu anda ne satacağınız ve nerede müşteri bulabileceğinizle ilgili bir dizi soruya karşı çıkıyorsanız, her başarılı işletme sahibinin aynı yerde başladığını bilin.

Başarılı işletme sahipleri korkusuz değildir, ancak onları ayıran şey, onunla yüzleşmeye istekli olmalarıdır. Bir evcil hayvan mağazasını sıfırdan inşa etmek kolay değil, doğru araçlar ve bunların nasıl kullanılacağına dair bir anlayışla düşündüğünüzden çok daha kolay.”

Veriler, pazarın büyüklüğü inanılmaz değil mi? Elbette kendinizde bu verileri ve pazar araştırmasınızda dahada net bir şekilde analiz edebilirsiniz, etmelisinizde.

Hedef; Evcil köpek sahiplerinin%1’lik Köpek Tasması satmak

Köpeklerin hemen hemen hergün dışarı çıkması ve yürüyüş yapmaları lazım, özellikle şehir merkezlerinde yaşayan insanlar köpeklerini günde en az 1 defada olsa köpeklerini günlük kontrollü bir şekilde gezdirmesi lazım.

Köpek tasmaları olmazsa olmaz ilk aksesuar araçlarından bir tanesidir köpek gezdiren sahipler için. Yurtdışında köpek tasması neredeyse her sahipte var desek abartmış sayılmayız. Ülkemizdede artar bu pazarın talepleride artmaktadır, şuan google’dan aradığınızda rekabetin yüksek olmadığını rahatlıkla görebiliriniz.

Her ne kadar bu hesabı yapmayı pek önermesemde yinede kabaca pazar büyüklüğünü anlamak için yapmak istiyorum.

Türkiyede1,200.000 evcil köpek var ve eğer biz bu köpeklerin sadece %1’ine en az 1 köpek tasması satsak 12.000 tasma satmış oluruz. Fiyatınızı kalitenize ve vizyonunuza göre değerlendirip ona göre ortaya ulaşabileceğiniz pazarın büyükliğini görebilirsiniz.

Her 100 köpek sahibinden en az birine bir adet köpek tasması satmayı başarabilirseniz mıhteşem bir online işletmeniz olacaktır.

Ürün adı ; Köpek Tasması (Buradan örnek ürüne bakabilirisiniz)

Alibaba Ort. Alış Fiyatı; $3-$4 (buradan bakabilirsiniz)

Ort Satış Fiyatı ; $20 (Buradan bakabilirsiniz)

Pazar yeri ; Turkiye,ABD, Canada, Avrupa, Avusturalya, İngiltere,Kore,Japonya kısacası Tüm dünya

Private Label Durumu; Marka ile çıkartılmalı

Tavsiye Edilen satış kanalı; Shopify mağazası, (Markalaştıktan sonra Pazaryerleri)

Hedef Pazar; Köpek Sahibi (Özellikle yeni köpek sahibi olmuş olanlar)

Pazarlama Stratejisi; İnfluencer Marketing+Facebook&Instagram ads+Bloggers+Youtube

Trend Durumu; Özellikle alım gücü yüksek olan ülkelerin hepsinde evicl hayvan pazarı uzun zamandır yükselişte, köpekler var oldukça hayatımızda bu ve benzeri ürün gruplarıda yükselişte olacak.

Köpek Tasması için Girişimcilik 101 Yorumu

Ülkemizdeki trendler genel olarak avrupa ve amerika trendlerinin birkaç yıl gerisinden takip eder. Bu hemen hemen her türlü sektör için için geçerlidir. Amazonda bugün trend olan ürün yüksek ihtimalle birkaç yıl sonra gerçek manada ülkemizde görebileceğiz. Elbette girişimciler erken davranmaktadır, ama ürünün gerçek anlamıyla ülkeye yayılması en az 1-1.5 yılı almaktadır.

Kedi Köpek gibi evcil hayvanları dost edinme ve sahiplenme alışkanlığımız avrupa veyahut amerika,kanada gibi yaygın olmasada yinede pazarı hızla yükselmektedir.

Sadece köpek tasmaları değil kedi ve köpekle ilgili yüzlerce ürünler yükselişe geçecek birkaç yıl içinde. Türkiyede evcil hayvan pazarında henüz büyük devler diyebileceğimiz kişiler yok, elbete birkaç kişi var ama kesinlikle pazar henüz kızıl okyanusa dönmüş değil. Pazar hala yeni oyuncularını bekliyor.

Tek ürün girişimciliği şeklinde sadece Köpek tasmaları ile harika bir private label markası oluşturup pazardan sizde önemli bir pay alabilirsiniz. Kesinlikle şuan türkiye piyasasındaki birkaç rakibin ürünlerine benzer değilde daha farklı bir üürn dizayn edip, yanına harika bir bundle yapıp şık bir paketle çıkardım müşterimin karşısına, influencer marketing ve tiktok ile pazarı test ederdim.

Son olarak tüm samimiyetimle şunları söylemek istiyorum. Eğer hali hazırda elimizde zaten 3 yoğun private label markası olmasaydı kesinlikle test satışları için ilk siparişlerimi verirdim.

Farklılaştırın

Pazardaki ürünler yerine bu ürün üzerine odaklanırdım, hatta bu ürünü bile bir tık daha bundle (set) şeklinde düşünüp ve müşterimin karşısına o şekilde çıkardım. Ürününüz ne olursa olsun ürünün ana işlevlerine zarar vermeden ürünün tasarımı veyahut kullanımını değiştirip o şekilde rakiplerimden farklılaşırdım. Farklılık her zaman olmasada çoğunlukla kazandırır.

Benzer İçerikler

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir