Her Girişimcinin Mutlaka Okuması Gereken 5 Kitap

Her biri siz girişimci adaylarına veyahut girişimcilere ayrı yetenekler ve ayrı bakış açısı kazandıracağına inandığımız, her girişimcinin mutlaka okuması gereken 5 kitap seçtik.

Bugün pek çok genç, girişimci olmak, heyecan verici iş maceraları ve yeni paralarla dolu yeni bir yaşam tarzına atlamak istiyor, ancak bu o kadar basit olmadığını geçte anlıyor.

En iyisi olmak istiyorsanız, en iyilerden ders almalısınız, daha önce sizler için tüm riskleri almış, tecrübelerini yazan bir girişimci var ise bilinki onun bildiği birşeyler var sizin öğrenmeniz gereken.

Kıt kanaat geçinen bir genç olsanız bile sadece bir kitap seçerek günümüzün en büyük girişimci ve liderlerinden çoğuna ve tarihteki en önemli insanların zihnine girebilirsiniz. Onların tavsiyelerini alabilirsiniz, onların sırlarına erişebilirsiniz.

Okumak ve bilgi elde etmek ne kadar güzel şeyler değil mi?

Her Girişimcinin Mutlaka Okuması Gereken 5 Kitap listemizdeki bu 5 kitabı düzgün bir sırıyla 1-12 ayda bitirmeye çalışın, ktapları okurken lütfen yazarla ilgili youtubedan ve googledan diğer bilgileride takip edin, bu size onun dünyasını ve kitabını daha iyi anlamınza yardımcı olacaktır.

Not ; Bu kitapları okurken notlarınızı almayı sakın ihmal etmeyin.

Düşün ve Zengin Ol – Napoleon Hill

Bütün engellerin üstesinden gelebileceğiniz, her emelimize ulaşabileceğiniz, sürekli akan bir nehirden taşar gibi başarıya ulaşabileceğiniz bir yol gösteriyor. Bu kitap, gücüyle sizi sarsacak hayatınızı değiştirecektir.

Eğer “Çekim Yasası’nı uyguluyorum ama benim için çalışmıyor” ya da “bazen çalışıyor, bazen çalışmıyor” diyorsanız; bu güçlü yasayı her defasında lehinize çalıştırmanın kanıtlanmış formülü bu kitapta bulacaksınız!

Napoleon Hill, Düşün ve Zengin Ol’u 1937’de Henry Ford, Thomas Edison gibi birçok tanınmış ismin de bulunduğu çok başarılı 500 insan üzerinde yaptığı 25 yıllık bir araştırmanın sonucunda yazmıştır. Dünyanın en çok satan kitaplarından olan Düşün ve Zengin Ol’u şu anda elinizde tutuyor olmanız bir tesadüf mü? Bu kitapta yer alan 13 adımlık formül ile başarıya giden yolda sırrı kullanmakta ustalaşacaksınız. Bir kez okumak kesinlikle yetmez, ben şahsen 2 defa okudum ve 3’nci kez okumayı planladım bile.

Hayalllerinize ulaşmak mı istiyorsunuz?O zaman Hill’in ölümsüz kurallarını takip etmeniz yeter!…

Yüzyıllardır aktarılan bir sır düşünün. Sadece en zenginlerin, en güçlülerin birbirlerine aktardığı bir sır. Tüm hayallere sahip olmanın yöntemini anlatan gerçek bir sır. Napoleon Hill 1900’lerin başında tanıştığı bu sırrı 25 yıl boyunca araştırdıktan sonra, sırrı çalıştıran, on üç adımdan oluşan bir formül çıkarmıştır. Gündelik yaşama olduğu kadar iş hayatına da önemli düşünce yenilikleri getiren bu kitap-taki formülü uygulamayı başaran herkes hedeflerine ulaşabilir.

Bütün başarıların başlangıç noktası olan “Ateşleyici Bir Arzu” yaratan bir hedefi nasıl belirlersiniz? Arzulanan hedefi zihinde canlandırarak “İnanç”ınızı nasıl güçlendirirsiniz? Bilinçaltınızı “Kendi Kendine Telkin” ile başarınız için nasıl programlarsınız? Erteleme huyunu yenmek için nasıl bir “Kararlılık” göstermelisiniz? “Beyin Gücü Gru-bu”nun itici etkisini hedefinize ulaşmanız için nasıl kullanırsınız? “Cinselliğin Gizemli Enerjisi”ni başarınız için nasıl kullanırsınız? “Beyninizin Sınırsız Potansiyeli”ni nasıl ortaya çıkarırsınız? “Altıncı His”sinizi güçlendirerek bilgeliğin tapınağına nasıl ulaşırsınız? Ba-şarınızın önündeki en büyük engel olan “Korkularınız” ile nasıl başa çıkarsınız? Tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası bu kitapta.

Rakibini Yere Ser – Gary Vaynerchuk

Size kötü bir haberimiz var: Pazarlama zor bir iş ve giderek de zorlaşıyor. Ama geçmişin yasını tutacak ya da kendimize acıyacak vaktimiz yok. Modern hikâyeciler olarak pazarın gerçeklerine uyum sağlamak zorundayız, çünkü pazarın kendini bize uydurarak yavaşlamaya hiç de niyeti yok!

Günümüzde içerik hiç olmadığı kadar önemli, ancak mesele sadece nitelikli içerik de değil, sosyal medya platformlarına ve mobil cihazlara uygun ve nitelikli içerik. Bu gürültülü dünyada sesinizi sosyal medya platformlarının açtığı pencerelerden var gücünüzle bağırarak duyuramazsınız. Sesinizi duyurmanın yolu, gücünüzü doğru kullanmaktan ve yeni mecralara uygun farklı hikâye formlarını anlatmaktan geçiyor.

Teşekkür Ekonomisi ve Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız? kitaplarının yazarı, dünyaca ünlü marka danışmanı Gary Vaynerchuk şimdi de okura denenmiş sosyal medya pazarlaması stratejileri sunuyor. Bu kitabı, hikâyelerinizi günümüzün en önemli sosyal medya sitelerinde anlatmaya hazırlanmanızı sağlayacak bir eğitim kampı gibi görün!

Neden ile Başla – Simon Sinek

İnsanlar sizin NE sattığınızı değil, NEDEN yaptığınızı satın alırlar! İnsanları manipüle etmek kolaydır. Ama bu, bize hem kurumsal, hem de bireysel anlamda uzun süreli bir başarı sağlamaz.

Neden yapıyorsun. İnsanlara Nedenimizi (yani yapma amacımız, değerlerimiz ve inançlarımız) söylemek, işlevsel faydalardan daha derin bir düzeyde insanlarla bağlantı kurar. Markaların kendilerini farklılaştırmasına yardımcı olur ve daha fazla bağlılık, daha yüksek fiyattan satışlara ve daha başarılı yeni ürün lansmanlarına yol açar.

Özellikle internet üzerinde kan kızılına dönmüş kızıl okyanustaki rekabatte yok olmamaık için kendinizi eğitmek ve gereken önemleri başlamadan öne almak istiyorsanız işte bu kitabın içindeki “NEDEN” sizlere harika bilgiler verecektir.

Herşeye bir NEDEN ile başlayın.

Simon Sinek

Kitap Dört Bölümden Oluşmaktadır

 • “Neden” Hakkında
 • Markalar
 • Organizasyonlar
 • Kişisel liderlik,

Her Girişimcinin Mutlaka Okuması Gereken 5 Kitap listemizin 5’nci sırasındaki “Neden ile başla” kitabından birkaç satır.

 • Hükümlere ya da emirlere göre hareket eden değil, aldıkları ilhamla içlerindeki arzuları motive olan insanlar yaratırlar.
 • O işi yapmaktaki amacınızı, sebebinizi ve inancınızı belirgin kılın.
 • NEDENiniz ile NEYİ, NASIL yaptığınız birbirleriyle tutarlı olurlarsa, insanlar size güvenirler ve size sadık kalırlar
 • İnsanlar ne yaptığınızı ya da nasıl yaptığınızı satın almazlar. Neden yağtığınızı satın alırlar, onlara nedenlerinizi ürünlerinizle anlatın.
4

Zengin Baba, Zavallı Baba – Robert Kiyosaki

Özellikle teknolojinin, robotların ve global bir ekonominin kuralları değiştirdiği bir dünyada, zengin olmak için yüksek gelirinizin olması gerektiği efsanesini çürütür.

Aktif yatırımlar edinmenin ve oluşturmanın neden yüklü bir maaştan daha önemli olabileceğini, işletme sahiplerinin ve yatırımcıların keyfini sürdüğü vergi avantajlarını öğretir. Evinizin aktif bir yatırım olduğuna karşı meydan okur; emlak balonu patladığında ve yüksek faizli mortgage fiyaskosu şiddetlendiği zaman milyonlarca insanın doğrudan öğrendiği gibi.

Bize okul sistemlerinin parayla ilgili öğrettiklerine neden güvenmememiz gerektiğini hatırlatır ve bu önemli yeteneğin neden bugün hiç olmadığı kadar önemli olduğunu açıklar.Çocuklarınıza paraya dair neler öğretmeniz gerektiğini açıklar, böylece onlar da günümüz dünyasının zorluklarına ve fırsatlarına kendilerini hazırlayabilir ve hak ettikleri zengin yaşamı sürebilir.

“Zengin Baba Yoksul Baba, finansal geleceklerinin kontrolünü eline almak isteyenler için bir başlangıç noktasıdır.”

Usa Today

Bu kitap Zengin Baba felsefesinin bir parçasıdır:

oku, tartış, çalış…Ve tekrar tartış.  Bu 20. yıla özel baskı, okuyup, tekrar okuyup tartışırken ve arkadaşlarınızla ya da ailenizle bu kitabı incelerken size rehberlik etsin diye 9 Yeni Çalışma Oturumu Bölümü içerir. 

“İnsanların maddi olarak sıkıntı çekmesinin başlıca nedeni, yıllarını okulda geçirip parayla alakalı hiçbir şey öğrenememeleridir.

Sonuç olarak bu insanlar para için çalışmayı öğrenirler, ama asla parayı kendileri için çalıştırmayı öğrenemezler.”

Robert Kim Kiyosaki

Robert Kiyosaki dünya genelinde milyonlarca insanın parayla ilgili düşünme şekillerine meydan okudu ve onları değiştirdi. Genel inanışa ters düşen bakış açısıyla Kiyosaki, dobra konuşması ve cesaretiyle ün kazandı. Dünya çapında finansal eğitimin sıkı destekçisi olarak kabul edildi.

Her Girişimcinin Mutlaka Okuması Gereken 5 Kitap listemizin belkide olmazsa olmaz diyebileceğim ilk kitap budur, en az 3 defa okuduğum ve defalarca girisimcilik101 instagram sayfamızda paylaştığımız, ünlü amerikalı yatırımcı Robert Kiyosaki tarafından 1997 yılında yazılmış ve uzun yıllar bestseller olarak kalmış bir finans kitabıdır.

Kiyosakinin yakın arkadaşının babası ortaokul terk bir zengin ve kendi babasının iyi eğitimli fakat varlıklı olmayan bir öğetmen para konusuna bakışından yola çıkarak okuyuculara finans hakkında öğütler vermektedir.

Yatırım yaparken nelere dikkat edileceği, paranın nasıl çalıştırılacağı ile ilgili öğütleri arasında beni en çok etkileyen birkaç bölüm başlıkları şunlardır.

 • Zenginler para için çalışmaz
 • verginin tarihçesi ve şirketlerin gücü
 • zenginler parayı bulur
 • öğrenmek için çalışın para için çalışmayın

Kendini Seç – James Altucher

Hayatınız yolunda gitmiyor mu?
Başarısız olmaktan usandınız mı?
Başkalarının hayatını yaşıyormuş gibi mi hissediyorsunuz? Sıkı durun!

Kendinizi seçin!

Belki üniversiteyi bitirdiniz ve girdiğiniz hiçbir işte mutlu olamadınız, hatta belki de iş bulamadınız. Belki çok defa
iş kurmayı denediniz ve iflas edip pes ettiniz. Belki aklınızda bir sürü parlak fikir var ama icraata nereden başlayacağınızı
bilmiyorsunuz. Hayatınızdan bıkmış bir halde mutluluğu abur cubur yiyeceklerde arayıp obez olma yolunda ilerliyor bile
olabilirsiniz. Türlü türlü olasılıklar ve sonu gelmeyecekmiş gibi görünen çıkmaz sokaklar arasında kayboldunuz ve artık
tükenmenin eşiğindesiniz. Bunlardan en az biri bile doğruysa, bu kitap sizin bu labirentten çıkış biletiniz!
Neden mi? Çünkü kendisini “sıradan” biri olarak tanımlayan James Altucher, işinde ve insan ilişkilerinde sayısız defa başarısız
olmuş fakat tecrübelerinden birçok ders çıkarmış biri. Bunun sonucunda da çok satanlar arasına giren on yedi kitap yazmış, bir
sürü şirket kurup onları satarak ciddi kâr elde etmiş bir yatırımcı, girişimci, yazar, satranç ustası, milyonlarca okuru olan
bir blogcu ve mutlu bir aile babası.
Peki, o bunları nasıl başardı? Daha da önemlisi siz ne yapmalısınız? cevabı işte bu kitap.

Kendinizi seçmeye bu kitapla başlayın!

Düzenli aralıkla siz girişimcilere harika kitap tavsiyeleri vermeye devam edeceğiz. Diğer kitap tavsiyeleri yazılarımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir