Girişimcilik Nedir? Girişimci Kime Denir? Avantajları ve Dezavantajları?

Girişimcilik hem yeni işletmelerin nasıl yaratıldığının hem de yeni bir iş kurma sürecine denir. Yeni bir iş kurmak, bir şeye başlamak için hazırlık yapmak, ele almak ve başlamak girişimciliğin temel unsurlarıdır.

Girişimci ise bir fikri veyahut bir projesi olan ve bundan ticari bir gelir kaynağı elde etmek için bir kuruluş kurarak insanların satın alacakları bir ürün veya hizmet yaratmak için çalışan kişidir. Kısacası Girişimcilik, girişimci kişinin fikrini gerçeğe dönüştürmek için gerçekleştirdiği yoldur.

Fikrini gerçekleştirmek için harekete geçirmek isteyen girişimci olabilir. 21’yüzyıl girişimcilerin yüzyılıdır.

Girişimcilik (Bir iş kurmak) için gereklilikler nelerdir?

Başarılı bir giririşimcilik ve bir iş kurmak genellikle şunları gerektirir:

 • Bir ürün, hizmet, süreç veya yeni teknolojiyi içeren bir iş yöntemi veya bir fikir
 • Çalışanlar, satıcılar veya danışmanlar olarak işi destekleyecek kişiler
 • Ürün veya hizmetin sunulacağı veya teknolojinin geliştirileceği yazılı veyahut bilinen bir iş planı (bir yol haritası)
 • Fikrin gelir üreteceği noktaya kadar yeterli miktarda bir sermaye (Ana para veyahut Yatırım parası)
 • Fikrin gerçekleşmesi için gereken altyapı (Fiziksel ve dijital)
 • Yasal ve resmi izinler
 • Ve en önemlisi fikri gerçekleştirmek için hareket geçmeyi bilen en az bir girişimci

Girişimcilik İçin Ne Tür Bir İş Kurmalıyım?

girişimcilik

Herhangi bir pazardaki yeni bir ihtiyaç veya yeni bir fırsat bulmak ve bu ihtiyacı gidermek başarılı girişimciliğin asıl merkezi kaynağıdır. Ancak bu, halihazırda var olan bir işe benzer bir iş kurmanın başarılı olamayacağı anlamına gelmez.

Ne tür bir işe başlayacağınızı düşünürken şunları değerlendirin:

 • İlgi alanlarınız
 • Geçmişiniz ve deneyimleriniz
 • Finansal kaynaklarınız
 • Karşılanmamış pazar ihtiyaçları
 • Çözebileceğiniz sorunlar
 • Ağınız ve bağlantılarınız

İlk beş yılda yeni işletmelerin başarısız olduğu tahminen% 50’siyle, girişimcilerin de olasılıkları aşmak için kararlı, kalıcı ve uyarlanabilir olmaları gerekecektir.

Girişimlerin çoğunluğu (Yaklaşık %50’si) ilk 5 yılda başarısızlığa uğruyor ve ortadan kayboluyorlar. Girişimciler, fikirlerine gerçekten zaman ayırmaları gerekiyor, eğer tüm analizlerden ve pazar araştırmalarından sonra girişimci hala fikrine inanıyorsa sonuna kadar projesinin veyahut fikrinin arkasından korkusuzca gitmeli, yolda karşılaşacağı bir bir engeli aşıp nihayetinde fikrini gerçeğe dönüştürmeli çünkü ancak bu şekilde küçücük fikirler dünyaca ünlü milyon dolarlık şirketlere dönüşebiliyor.

Girişimci Olmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Girişimcinin girişimindeki karşılaşacağı yol inişler ve çıkışlarla doludur. Girişimcilik kesinlikle kolay bir yol değildir. Ama kesinlikle sıkıcı da değildir.

Girişimciliğin en bariz avantajı kendi patronunuz olma fırsatı sunmasıdır. Sorumlu olmak ve işinizle ilgili önemli kararlar vermek tatmin edici olabilir, ancak aynı zamanda zor olabilir.

Hadi gelin, girişimci olmanın getirdiği artıları ve eksileri daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Girişimci Olmanın Avantajları

girişimcilik nedir

Kontrol. Sadece yapmak istediğiniz işi seçersiniz ve bu da güçlü ve yeteneklerinizi en iyi şekilde kullanmanız için güçlü bir nedendir. Sonuçlar işinizdeki başarınızı kat be kat artıracaktır.
Heyecan. Girişimcilik heyecan verici olabilir ve birçok girişimci yaptığı işi son derece keyifli bulmaktadır. Her gün yeteneklerinize, becerilerinize ve kararlılığınıza meydan okumak için yeni fırsatlarla dolu olduğunu göreceksiniz.
Esneklik. Girişimciler çalışma saatlerini aileleriyle kaliteli zaman geçirmek de dahil olmak üzere istediği zaman çalışma saatlerini yeniden planlayabilir, sırf bunun için bile insanlar girişimciliğin ne kadar vazgeçilmez olduğunu söyler.
Özgürlük. Girişimciler İstedikleri yerde, istedikleri zaman çalışma özgürlüğüne sahiptir. Çoğu girişimci işlerini gerçek işi olarak görmez, çünkü sevdikleri bir şey yapmak onlar için bir iş yapmak değildir..
Maaş Özgürlüğü. Bir girişimci olarak, geliriniz doğrudan çabalarınız ve işinizin başarısı ile ilgilidir. Girişimciler asla “ben hak ettiğimi alamıyorum” demez çünkü bilir ki elde ettiği gelir kendi çabasıyla doğru orantılı.

Girişimci Olmanın Dezavantajları

Girişimciliğin dezavantajları,girişimcilik

İşte burası neden herkesin girişimci olmak istemediğinin nedenleridir.

Sorumluluk. Tüm kararları almak bir fayda olabilirken, bir yük de olabilir. Girişimci olmak, zaman ve enerji alabilecek çok sayıda iş ve sorumluluk demek.
Rekabet. Rekabetçi kalmak, küçük işletme sahibi olarak kritik öneme sahiptir. Sağlam bir müşteri tabanı oluşturmak ve kârlı olmak için işinizi sizinki gibi olan diğerlerinden ayırmanız gerekecektir. Buda çoğu insanın kaldırabileceği bir yük değildir.
Yalnızlık. İşinizin başarısı veya başarısızlığından tamamen sorumlu olmak yalnız kalmanıza neden olabilir ve korkutucu hissettirebilir.
Düzenli Maaş Yok. Girişimci olmak, düzenli maaş güvenliğinden vazgeçmek anlamına gelir. İş yavaşlarsa, kişisel geliriniz risk altında olabilir. Girişimci olmak istemeyen insanların %99’u riskleri korkunç gördükleri için girişimciliği pek sevmez hatta girişimcilik kelimesinden korkan insanlar bile var.
Çalışma Programı. Bir girişimcinin çalışma programı tahmin edilemez. Girişimci olmanın en büyük dezavantajı 9-5 çalıştığınız işinizden daha fazla çalışmanızdır.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Girişimci olmak istiyorsanız neden girişimci olmak istediğinizi bir cümle ile yorumlarda yazabilir misiniz? “Hayır girişimcilik benlik bir yol değil” diyorsanız da nedenlerinizi bir iki cümle ile açıklayabilir misiniz?

Benzer İçerikler