Gerilla Pazarlama Stratejisi Nedir?

Geleneksel pazarlamanın çekirdeğini para gücü oluştururken, Gerilla Pazarlama (guerilla marketing) yüksek hayal gücü söz konusudur. Beklenmedik zamanda ve beklenmedik şekillerde ortaya çıkarak, hedef kitlenin ilgisi çekilmeye çalışır.

Gerilla Pazarlama (Guerilla Marketing), ilk defa 1984 yılında Jay Conrad Levinson tarafından kullanılan ve geliştirilen; düşük bütçe yüksek yaratıcılık ile meydana getirilen pazarlama çalışmalarının bütünüdür.

Yoğun tanıtım ve reklam bombardımanına maruz kalan tüketicilere ulaşmak her zamankinden çok daha zor ve masraflı bir hal alınca, düşük bütçeli işletmeler de güçlü firmalarla rekabet edemeyeceklerini anlamış oldular. Çareyi “Farklılaş ya da öl!” pazarlama mottosuna sarılmakla bulan bu işletmeler, sıra dışı pazarlama tekniklerini kullanarak müşterilerini sahada yakalamaya başladılar.

Guerilla Marketing
FedEx’in düşük bütçeli gerilla marketing taktiği

Gerilla pazarlamanın amacı kendi mallarına, hizmetlerine, tekliflerine olan ilgiyi en yükseğe çıkarırken bu uğraş için harcanılan kaynakları, masrafları en aza indirmektir. Gerilla marketinga tıpkı bir gerilla savaşçısı gibi dikkati başka bir tarafa çekmeye çalışır. Bunu yaparken de uyguladıkları politikalar “değişik, şaşırtıcı, orijinal, eğlendiricidir. Her şey küçük bir bütçeyle meydana gelir ve her türlü sektörde kullanılabilir.

  • Mesela, önünüzdeki masada 6 tane elma olsun. Elmalardan beş tanesi kırmızı, bir tanesi ise yeşil renk olsun. Bu altı elma içinden hangi elma daha çok dikkatinizi çekti?
  • Yine önünüzde 6 tane elmanın olduğunu düşünün. Bu elmalardan beşi klasik yuvarlak elma, fakat bir tanesinin şekli kare. Şimdi hangi elmada gözünüz?
  • Yine 6 tane elmanın önünüzde durduğunu varsayın. Elmalardan beşi tıpa tıp birbirine benzerken, bir tanesinin sapına küçük bir papyon takılmış. Şimdi hangi elma dikkatinizi çekiyor?

Bu misillemeleri dilediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Tekniğin mantığı bu şekilde işlemektedir. Önceliğinizi diğerlerinden farklı görünmeye vermelisiniz. Bu farklılık ne kadar sıra dışı ve yenilikçi olursa, dikkat çekeceğiniz de o ölçüde olacaktır.

Birbirinden yaratıcı gerilla marketing fikirlerini görmek ve ilham almak için Pinterest’te oluşturduğumuz ve zaman zaman yenilerini eklediğimiz gerilla pazarlama örneklerini inceleyebilirsiniz.

Gerilla Pazarlama Stratejisi üzerine yazılmış En İyi 3 Kitap

  • Gerilla Pazarlama Devrimi
  • 30 Günde Gerilla Pazarlama
  • Guerrilla Marketing Goes Green

Girişimcilik 101 üzerinde her zaman diğer dijital pazarlama stratejilerini öğrenebilir ve yapabileceklerinizin sınılarını genişletebilirsiniz, unutmayın ne kadar bilgi edinirseniz o kadar fırsat yakalama radaranız genişler.

En iyi 10 Gerilla Pazarlama Örneği

Volkswagen

Colgate

Hung

King Kong

Lipton

Mr Clean

Nikon

Nivea

Örümcek Adam 2

Tyskie Biraları

Kopenhag hayvanat Bahçesi

Benzer İçerikler

1 Comment

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir