Girişimcilerin İzlemesi Gereken 9 Film

Bu Girişimcilik filmleri listemizde sizlere izlemesi birbirinden keyifli ve ilham verici 9 başyapıt hazırladık. Eğer girişimci olmaya hazırlanıyorsanız, girişimci ruha sahipseniz ya da belki şu an bir girişimciyseniz, bu birbirinden harika filmleri mutlaka izlemelisiniz.

Yaptığım şeyin girişimcilik olduğunu farkettiğim zaman yalnızca 1 sene öncesiydi. Yalnızca iki hafta önce de bu kelimeyi nasıl telaffuz edebileceğimi öğrendim

King Sidharth

Biz girişimciler olarak dünya görüşümüz hep farklı olmuştur, gördüğümüz, okuduğumuz ve hatta izlediğimiz filmler bile buna dahildir. Bizi biz yapan farklı bakış açılarımızı ortaya koyan, kendimin de bizzat izlediğim en iyi 11 girişimcilik filmleri ni sizler için derledim.

Bu hikayelerden öğrenilecek bir sürü şey vardır çünkü başka insanların başarılı olmadan önce yaptıkları veya yaptıklarında başarısız oldukları şeyler, hayatımızın her safhasında başarılı olmamızda bize yol gösterebilir.

1. Umudunu Kaybetme  (The Pursuit of Happyness)

Bir daha kimsenin sana bir şeyi yapamayacağını söylemesine izin verme, benim bile. Bir hayalin varsa peşini bırakmamalısın. İnsanlar kendilerinin yapamadıkları şeyleri senin de yapamayacağını söyler. Bir şeyi istiyorsan peşini bırakma!.
Git ve al!. O kadar!..

Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)

Yaşanmış bir olaydan alınmıştır.

Çok inandığı bir ürün satmadığı için evini, karısını ve parasını kaybeden bir adamın hayatta kalma ve babalık görevini yerine getirme mücadelesinin anlatıldığı gerçek bir hikayedir. Bütün olumsuzluklar ve engellere rağmen, borsacı olmak için ücretsiz stajyerlik yapar ve tek bir iş için meslektaşlarına karşı savaşır. İş dünyasında yaşadığınız kişisel zorluklara karşı sabırlı olmanız gerektiğini anlatan güçlü bir hikaye.

2. Sosyal Ağ ( Social Network)

“Birkaç düşman edinmeden 500 milyon arkadaş edinemezsiniz.”

Sosyal Ağ

Genç, başarılı ve zeki bir adamın dünyanın en genç milyonerine dönüşmesini anlatan gerçek bir yaşam öyküsü. Mark Zuckerberg, Facebook’un yaratıcısı ve sahibidir. Bu hikaye oldukça şaşırtıcıdır ve filmi meşhur yapan da budur. Büyük bir kibir ve potansiyelle Harvard’a başlayan Mark Zuckerberg, ülkedeki en prestijli e-posta adresleri olan Harvard e-posta adreslerine dayanan yeni bir sosyal ağ kuruyor ve böylece facebook ana rahmine düşmüş oluyor.

3. Kurucu (The Founder)

Dünyada hiçbir şey azmin yerini alamaz.

Kurucu (The Founder)

McDonalds’ın kurucularından Richard ve Maurice McDonald’ın hayat hikayesini anlatan bu film, iş hayatında stratejik ortaklığın ve fırsatları gözlemlemenin önemini gösteriyor. Zira McDonald kardeşlerin başarısı şans eseri olmadı. McDonalds, Ray Kroc’un iki biraderi yeni şubeler açma konusunda ikna etmesi sayesinde başarılı oldu. Ray Kroc, biraderlerin tutumundan rahatsız olup sonunda McDonalds’ı satın alarak dünyanın en büyük markalarından biri haline getirdi.

Makul bir fiyattan satılan (görece) basit bir ürünün nasıl bir anda popülarite kazanabileceğini anlatan “The Founder” franchising, şirket devri ve iş ortaklarının nasıl sözleşme yapması gerektiği gibi konularda ilham verici sahnelere sahip.

4. Genç Çocuklar (The Internship)

Girişimcilik konusuna farklı bir açıdan yaklaşan film, daha önce satış pazarlama departmanında çalışan iki arkadaşın başarısızlık öyküsünün dostlukları sayesinde nasıl başarıya dönüştüğünü gözler önüne koyuyor. Ansızın Google’ın staj programına başvuran iki arkadaşın hikayesi izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

5. Para Avcısı (Wolf of Wall Street)

Para size sadece daha iyi bir hayat sağlamaz. Daha iyi yemek, daha iyi araba, daha iyi bir şey. Aynı zamanda sizi çok daha iyi biri yapar. Kiliselere ya da seçtiğiniz politik partilere bol bol para verebilirsiniz. Belki de lanet olası bir benekli baykuş kurtarırsınız parayla.

Para Avcısı (Wolf of Wall Street

Girişimcilik filmleri listemizin 5’nci sırasında muhtemelen zaten izlediğiniz düşündüğümüz bir filmi koyduk, bir kez daha izlemenizi tavsiye ediyoruz. Bu sefer izlerken sadece izlemeyin aynı zamanda bir girişimci olarak notlarınızı alarak izleyin. İnanın bana farklı açılarda göreceksiniz.

Jordan Belfort adlı bir iş adamının gerçek hayat hikayesine dayanan ve koca kurt Michael Scorsese tarafından yönetilen bu film, paranın insanı nasıl dönüştürdüğünü çok eğlenceli ve çarpıcı bir şekilde anlatıyor.

Kısa süre içinde büyük paralar kazanan bir “Leonardo di Caprio”, özellikle günümüzde genç girişimcilerin rol modeli durumunda. Ancak paranın başarı yolunda tek faktör olmaması gerektiğini de yine bu filmi izleyerek kavramak mümkün.

6. Kazanma Sanatı (Moneyball)

Dünya şampiyonasını kazanmanız gerekiyor; koç ve takım olarak bütçeniz ise çok düşük… Nasıl bir çıkış yolu bulurdunuz siz olsanız? Brad Pitt’in bir beyzbol antrenörünü canlandırdığı ve gerçek bir hikayeye dayanan bu film, sıkı çalışma ve akıllı stratejiyle her türlü zorluğun üstesinden gelinebileceğini gösteriyor. Moneyball (Kazanma Sanatı), günümüzde de oldukça faydalı olan data analizi konusunda girişimcilere oldukça ilham verecektir.

7. Forrest Gump

-Gump, bu ordudaki yegane amacın nedir? -Bana söylediklerinizi yapmak komutanım. – Lanet olsun Gump! Sen resmen bir dahisin. Hayatımda duyduğum en olağanüstü cevap. Senin zeka seviyen 160 falan olmalı!.

Forrest Gump

Zeka geriliği olan bir gencin dokunaklı ve şaşırtıcı hikayesi.

Hayatını bildiği en iyi şekilde yaşayarak, kazara olağanüstü bir biçimde başarılı olan iyi niyetli bir adamın hikayesi. Madalyalar kazanıyor, profesyonel pinpon oyuncusu oluyor, koşuya başlıyor, büyük bir karides şirketinin sahibi oluyor ve ülke çapındaki herkese ilham veriyor. Forrest’ın basit tabiatı onu sempatik yapıyor çünkü işe yarar bir şeyler yapmak için süper zeka olmak zorunda olmadığınızı kanıtlıyor. Yapmanız gereken tek şey denemek.

8. Joy

Girişimcilik filmleri listemizin 8’nci sırasındaki bu filmdeki en etkileyici repliklerden biri şöyle:

Bu noktaya çok çalışarak, sabrederek, tevazu göstererek geldik. Dünyanın sana borçlu olduğunu asla düşünme. Dünya sana hiçbir şey borçlu değil.

Bu film, gerçek bir girişimci olan Joy Mangano’nun (Miracle Mop ve Huggable Hangers mucidi) hayatını ele alıyor. 100’den fazla icadı olan ve QVC platformunda ürünlerini satarak milyonlarca dolar kazanan Joy Mangano’nun bu süreç boyunca yaşadığı zorlukları ele alan film, aynı zamanda destek veren bir ailenin varlığı, iş hayatında kadının yeri ve piyasadaki ihtiyaca cevap verebilen ürün geliştirmenin önemi gibi olguları ele alıyor.

9. Şeytan Prada Giyer (The Devil Wears Prada)

Vogue dergisi editörü Anna Wintour’un altında çalışan bir kadının anılarından hareketle çekilen bu film, Miranda Priestly adlı güçlü, nüfuzlu ve başarılı bir kadının deneyimi ve pazarlık becerileriyle inandığı şey uğruna nasıl mücadele ettiğini anlatıyor.

Çalışkanlık, piyasa bilgisi, rekabet analizi ve güçlü iletişim konularında herkesin bir şeyler öğrenebileceği bu filmi mutlaka izlemenizi öneriyoruz.

Girişimcilik filmleri listelerimizi sık sık ziyaret edin.

Motivasyonunuz her düştüğünde gelip bu listelerdeki filmlerden birini açıp tekrardan toparlanın diye Girişimcilik.com üzerinden sık sık girişimcilik filmleri listelerini paylaşıyor olacağımızı bilmenizi isteriz.

Peki ya sizin en sevdiğiniz ilk 2 favori girişimcilik filminiz nedir? Yorumlara yazabilirmisiniz lütfen.

Benzer İçerikler

1 Comment

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir