Zaman Yönetimi ile Daha Verimli Çalışmak

Zaman yönetimi belirli görevleri, projeleri bitirirken kullanılan çeşitli beceriler, araçlar ve teknikler ile hayatın akışını kontrol altına almaktır.

21.yüzyılda modern insanların hayatlarındaki en önemli sorunlardan bir taneside zamanı yönetememektir. Bu yazı içerisinde sizlere zaman yönetimi hakkında kısa ama çok etkili teknikler ve yollar gösterdik.

“Satın alınamayacak tek şey zaman ve insanlar bunu istiyorlarsa, zaman konusunda çok dikkatli olmak lazım. Zaman dışında her şeyi satın alabilirim. Bir tek zamanı satın alamam onun için en değerli şey zamandır.”

Warren Bufet

Zamanımızı nasıl değerlendirebileceğimize ilişkin doğru kararlar vermek, etrafta bulunan herhangi işi verimli şekilde yapmaktan daha önemlidir.Verimlilik yerine göre iyidir. Başarılı insanın bizden daha fazla zamanı yoktur, bunlar zamanı etkili kullananlardır.

Sürekli yapacak çok işiniz olduğundan ama hiç vaktiniz olmadığından mı yakınıyorsunuz? Size bir sır vermek istiyorum: Aslında vaktiniz var sadece zaman yönetimi konusunda sorununuz var.

Zamanınızı daha iyi yönetmek için 7 kural

Bu kurallar herkesin yapabileceği ve kendisinde uygulayabileceği kesinlikle işe yarayan prensiplerdir, tek ihtiyacınız bunları bir an önce ciddiyetle, kararlılıkla ve hiç pes etmeyen bir kararlılıkla bu kuralları uygumalak ve bir alışkanlık haline getirmek

1- Zaman Yönetimi için ilk kural; Tüm Gününüzü Yazın

Zaman hepimizin eşit miktarda sahip olduğu ve parayla daha fazlasını satın alamadığı bir şey. İyi bir planlama ile gününüzü en iyi şekilde değerlendirip, yapmak istediğiniz her şeye vakit bulabilirsiniz.

Sizlere ilk tavsiyem eğer gerçekten zamanınızı yönetmek istiyorsanız ne olursa her zaman gün içerisinde disiplinli bir şekilde her önemli hareketinizi, planınızı, yapmanız gereken sonraki görevlerinizi yazın. Bunun için muhakkak trello veyahut to do list gibi uygulamalardan yararlanın. Bu size yapmanız gerekenleri sürekli hatırlatacak.

Söz uçar,yazı kalır.

2- En Önemli İşlerinize Odaklanın

Her gece yarın ne yapacağınızı belirleyen; Günün en verimli süreleir olan sabah sürelerini öncelikli olan 3 işinize odaklayın, tüm enerjinizi, berrak zihninizi ve önceliğinizi zor ve önemli işlerinize vererek günün sonunda gönül rahatlığıyla yatağınıza girebilirsiniz.

Eğer gün içinde dağınıklıktan ve diğer önemsiz işler yüzünden bu öncelikli görevlerinizi tamamlayamazsınız, gününüzü verimsiz olarak değerlendirin ki ertesi gün daha disiplinli ve sistemli bir çalışma yapın.

3- Tüm Gününüzü Programlayın

A’den Z’ye tüm günü programlayın, kaçta kalkacağınızı, kaçta evden ayrılacağınızı, gym’e kaç saat ayıracağınızı, işe kaçta başlayacağınızı, öğle yemeğinden önce ne kadar iş yapacağınızı, hangi işlere öncelik vereceğinizi, öğleden sonraki süreyi nasıl değerlendireceğinizi, akşam yemeğinden sonra ne yapacağınızı ve en geç kaçta uyumanız gerektiği gibi işlerinizi yazın ve programlayın.

Öncelik görevlerinizi tamamladıktan sonra geri kalan görevlerinizi tamamlamazsanız da olur. Ama ne olursa olsun bir günlük programınız olsun ve bu programa olabildiğince sadık olmaya çalışın.

Örneğin öncelikli görevleriniz sırasında sizinle sohbet etmeye çalışan birisi olursa ona şöyle söyleyin “Arkadaşım şuan çok önemli bir iş içindeyim, seninle öğle arası sohbet edebiliriz.” Tabi kibarlığı da ihmal etmeyin.

4- Mola Vermeyi İhmal Etmeyin

Beyniniz, bir görev sırasında, ne kadar motive olmuş ve dikkatli olursanız olun yinede 30 dakika sonra zirve noktasındayken efektifliğini kaybetmeye başlayacaktır. 30 dakikadan sonra elbette çalışabilirsiniz ama tamamlamaya çalıştığınız işlerden daha iyi verim almak ve beyninizi, gözlerinizi vücudunuzu dinlendirmek için molalar vermelisiniz.

Bu molaların çok olması gerekmiyor. Her iki iş arasında 5-7 dk gayet olacaktır daha verimli çalışmak için. Bunun için tüm yapmanız gereken POMODORO tekniğini kullanmak.

Tüm bu aktiviteleri sistematik olarak gerçekleştirmeyi ve zamanı daha iyi değerlendirmeyi Pomodoro Tekniği ile sizlere mükemmel bir zaman ve üretkenlik kazandıracaktır

Pomodoro tekniği, 1980’li yıllarda Francesco Cirillo adlı İtalyan bir öğrencinin bulduğu ve günümüzde hala üzerine çalışmalar yapılan bu yöntemle ilgili oldukça fazla araştırma var.

Pomodoro Tekniği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Pomodoro Tekniği, 1980’lerin sonlarında Francesco Cirillo tarafından geliştirilen bir zaman yönetimi tekniğidir. Teknik kısaca şöyledir. Dikkat gerektiren herhangi bir işi yaparken 25 dakikada bir 5 dk dinlenme şeklindedir. 25 + 5 dakikalık toplam 30 dakikada 1 Pomodoro periyodu tamamlanır, 4 Pomodoro periyotunda bir 30 dakikalık uzun bir dinlenme verilir. 4 Pomodoro periyodu bir Pomodoro seansına denk gelir.

Pomodoro tekniği işe yarıyor mu?

Pomodoro tekniği üzerine onlarca araştırma yapılmıştır. Bu çalışmaların hemen hemen hepsinde pomodoro tekniği uygulayanların, uzun aralıklı sürelerle çalışanlara göre daha hızlı bir şekilde başarıya ulaştıkları görülmüştür.

Pomodoro tekniği için en etkili uygulama hangisidir?

Pomodoro tekniği ile zaman yönetimine odaklanmış yüzlerce extension ve uygulama yapılmıştır şimdiye kadar ama bunlar arasında en çok kullanılan ve en çok beğenilen 5 uygulama şu şekildedir

Kısacası pomodoro çalışma tekniği nedir?

Belirli bir zaman kısıtı verilerek, yalnızca bir işin yapılması ile kişinin konsantrasyonun en üst seviyede olması ve zihninin tek bir konuya bütün verimiyle odaklanması amaçlanıyor.

Çalışma sürelerini takip eden kısa mola dilimleri, kişinin başarısını hızlı bir şekille ödüllendirmesine sebep olduğu için bireysel motivasyonu artırıcı etki sağlar. Örneğin kahve yapmak, tatlı yemek ya da sosyal medyada kısa bir gezinti yapmak, balkona çıkıp beyne temiz oksijen çekebilirsiniz veyahut daha iyisini yapın 5’er dakikalık egzersizler yaparak göbeğinizi eritebilirsiniz, squat hareketi yaparak bu küçük aralığı değerlendirebilirsiniz. Erkekler, ağırlık kaldırarak göğüs kaslarınızı şişirebilirsiniz. Böylece kısa olsa da sağlığınıza da vakit ayırmış olursunuz.

“Benim her dakikam doluydu ve işleri ancak öyle halledebileceğimi düşünüyordum. Okumak, düşünmek için zaman ayırmalı ve zamanı iyi kontrol etmeliyiz. Zamanı iyi yönetmeliyiz.”

Bill Gates

5- Uyku Düzeniniz Çok İyi Olsun

Uyku eksikliği pek çok bozukluğun nedeni olarak gösteriliyor. Toplam beş milyon kişinin katıldığı 153 araştırma az uykunun daha az verimli çalışma, dikkat dağınıklığı, kolay konsantrasyon dağınıklığı, halsizlik, gün içinde unutkanlık, yavaşlık, davranışlar olarak negatif, bitkinlik, diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve obeziteyi yüksek derecede eklilediğini gösteriyor

Araştırmalar birkaç gece bile uykusuz kalmanın sağlıklı yetişkinleri prediyabetik duruma sokuyor. Orta dereceli uyku eksikliği bile bu kişilerin vücutlarında kan glikoz düzeyini kontrol etmelerine zarar veriyor.

Herkesin ihtiyacı olan uyku süresi farklıdır, kimisine 7,30 saat yeterken kimine ise 8 saat yetiyor, her ne kadar herkesin biyolojik uyku süresi farklı olsada araştırmalar şunu gösteriyork yetişkin bir insanın normal uyku saat en az 7 saat olmalıdır. 7 saatten uyku ciddi manada hayatınızda negatif sonuçlar doğuracaktır.

Eğer gününüz az verimle geçiyorsa, işlerinizi ve derslerinizi zamanında olması gerektiği gibi yetiştiremiyorsanız, bunun nedenlerden bir tanesi de düzensiz ve eksik uyumanızdandır.

Bunun için, zaman yönetiminde daha verimli olmak istiyorsanız muhakkak uyku düzeninize ve günde en az 7,30 saat uyumaya özen gösterin. Başlarda zorluk çekebilirsiniz ama yavaş yavaş saatlerinizi değiştirerek olması gereken sürelere çekin ve o muazzam etkiyi görün.

6-Zaman Yönetimi için En Etkili Yöntem; Öz Disiplin Sahibi Olun

Eminin sizde başarıya ulaşmak için çalışıyorsunuz. Herkes hayatta koyduğu hedefleri gerçekleştirme ve amaçlarına ulaşmak ister.Eminim elinizden gelenin en iyisi yapıyorsunuz, veyahut yaptığınızı düşünüyorsunuz, sürekli ordan burdan vuruluyorsunuz, o iş bu iş derken hiçbir işi düzgünce bitiremiyorsunuz, bir türlü hayallerinize kavuşamıyorsunuz, günler su gibi akıp giderken yerinizde sayıyorsunuz, yapmak istedikleriniz sürekli iptal oluyor,  işleriniz sürekli gecikiyor, yapacağım dediğiniz her şey sürekli erteleniyor, hedefleriniz var ama halen daha ne yapacağınızı bilmiyorsunuz

O zaman sizlere harika bir haberim var, tüm bu sorunlarınızı aşmak için gereken öz disiplini muazzam bir kalitede anlatan bir kitap var.

Kitabın adı “Bahane Yok”.

Çok sevilen Yazar olan Brian Tracy’nin Bahane Yok! adlı kitabı Size, yaşamınızın en önemli üç alanında başarıya nasıl ulaşacağınızı gösteriyor:

Kişisel Hedefleriniz: Kendi kendine disiplin, başarılarınızdan sorumlu olduğunuzu fark etmenize yardımcı olur ve azmin karşılığını gerçekten alabildiğinizi gösterir.

Kariyer ve para hedefleriniz: Kendi kendine disiplin sizi daha iyi bir lider ve yönetici yapar, daha çok satış yapıp daha çok para kazanmanıza yardımcı olur, zaman yönetimi ve sorun çözme becerilerinizi geliştirir ve sizi kariyerinizde daha etkili ve başarılı kılar.

Genel mutluluğunuz: Kendi kendine disiplin daha mutlu, sağlıklı ve zinde olmanızı sağlar, evliliğinizde ve ilişkilerinizde, çocuklarınız ve arkadaşlarınızla olan iletişiminizde yardımcı olur.

Biraz disiplin size büyük başarılara getirecektir. O yüzden bahane üretmeyi bırakın ve zaman yönetimi konusunu bu kitabı okumakla kendinizi eğitmeye ve yetiştirmeye başlayın.

Zaman Yönetimi adlı bu yazıyı büyük üstad ve girişimci olan Jim Rohn’ın bu güzel sözleriyle tamamlamak istiyorum.

İnsan, ya disipline girmenin ya da pişmanlığın acısını çekmek zorundadır. Ama disiplinin acısı hafif, başarısı büyük; pişmanlığın ise, sonucu başarısızlık, acısı da ağırdır.

Jim Rohn

0 Reviews

Write a Review

Benzer İçerikler