Alibaba’nın Ana Rakipleri Kimler?

Alibaba’nın Ana Rakipleri Kimlerdir? sorusunun cevabıı vermeden önce hadi gelin beraber alibaba kimdir? neye sahiptir özet bir şekilde okuyalım.

Alibaba Group (BABA) Jack Ma tarafından 1999 yılında kurulan bir Çinli e-ticaret şirketidir. Şirketin merkezi Zhejiang, Çin’dir. Şirketin sağladığı hizmet tabanlı e-ticaret modeli, kullanıcıların eBay (EBAY) iş modeli gibi platformlarında mal almasına ve satmasına olanak tanır. Alibaba’nın temel üç ana işe odaklanmıştır:

Alibaba’nın Ana Rakipleri ; Ana Çıkarım

  • Alibaba Group, eBay (EBAY) iş modeli gibi, kullanıcıların mal alması ve satması için bir platform sağlayan hizmet tabanlı bir e-ticaret şirketidir.
  • Alibaba üç ana iş modeline sahiptir: İlki ve en öncelikli olan işletmeler arası (B2B) e-ticaret platformu, Alibaba.com; işletmeden tüketiciye (B2C) bir platform, Tmall.com; ve tüketiciden tüketiciye bir platform olan Taobao.com.
  • Alibaba, Çin’deki e-ticaret ve bulut bilişim hizmetlerine hakim olurken, Amazon bu endüstrilere dünyadaki diğer birçok büyüyen pazarda hakim.
  • JD.com, Alibaba’nın e-ticaret alanındaki başlıca yerli rakiplerinden bir tanesidir.
  • Alibaba ayrıca, Çin e-ticaret sitesi Pinduoduo da dahil olmak üzere Çin peyzajında daha küçük ulusal rakiplerle ve yerel startuplarla karşı karşıya.

ALİBABA NASIL PARA KAZANIYOR

Alibaba öncelikle satış komisyonları, Fullfillment hizmetleri, reklam ücretleri ve çevrimiçi ödeme platformu Alipay dahil olmak üzere diğer hizmet tabanlı ücretlerden gelir elde eder. Şirket ayrıca bir bulut bilişim işletmesi, Aliyun ve diğer e-ticaret işletmelerini ve web sitelerini işletiyor.

Alibaba, Mart 2019’da sona eren yıllık mali raporunda % 51 artışla 56.12 milyar dolar gelir bildirdi. Şirketin Çin perakende pazarlarındaki yıllık aktif müşteri sayısı 31 Mart 2018 tarihinde sona eren 12 aylık döneme göre 102 milyon artışla 654 milyona ulaştını bildirdi, başka bir şekilde söylersek alibaba 1.4 milyar çin nufusunun yarısına sahip.

2010 yılında, Alibaba imparatorluğu dünya sahnesine çok agresif bir şekilde girdi çok kısa bir süre sonra Alibaba, Çin dışındaki tüm e ticaret platformlarına rakip oalcak, çinlği üreticiler için sınır ötesi bir e-ticaret platformu olan AliExpress’i başlattı. Şuan bile Rusya ve Brezilya’da, AliExpress en iyi e-ticaret pazarıdır.

2019 yılında Alibaba’nın avrupaya çıkarımı için İspanya, İtalya ve Türkiye’de başlayan geniş çaplı bir operasyon başlattı. Şirket ayrıca Ağustos 2019’da Madrid’de ilk fiziksel mağazasını açtı.

Amazon

Alibaba, Çin’deki e-ticaret ve bulut bilişim hizmetlerine hakim olurken, Alibaba’nın Ana Rakipleri ‘nden en önemlisi olan Amazon (AMZN) ise dünyadaki diğer birçok büyüyen pazarda bu endüstrilere hakim. Bununla birlikte, Alibaba’nın operasyonları uluslararası alanda genişledikçe, şirket yeni satıcıları çekmek için Amazon’un satıcı ücretlerini azaltmaya çalıştı.

Alibaba’nın denizaşırı müşterileri koruma stratejisi gelecekte de devam edecek ve bu da Amazon’un belirli ülkelerde ve coğrafi bölgelerde en büyük rakibi olarak ortaya çıkma olasılığını artıracak. Şirketin hedefi, 2024 mali yılı sonuna kadar dünya çapında bir milyardan fazla aktif alışveriş yapan müşteriye ulaşmak. Buna ek olarak, Alibaba’nın Çin dışındaki uluslararası tüccarların AliExpress platformunda satmasına izin verme hamlesi Amazon üzerinde ek baskı yarattı.

Daha önce, AliExpress sadece küresel perakende pazarına erişmek isteyen Çinli satıcılara açıktı. Şimdi ise dileyen herkes aliexpress üzerinden dünyaya açılabilir.

Amazon, tanınmış B2C platformuna ek olarak, şirket B2B platformunu “Amazon Business’ı” 2015 yılında tanıttı. Amazon Business ile her büyüklükteki şirket birbirinden alışveriş yapabilir. Amazon Business, BT ve laboratuvar ekipmanlarından eğitim ve yiyecek servisi malzemelerine kadar her türden sektöre erişim erişilebilir. Amazon Business ile aynı modele sahip birçok B2B pazar yeri olsa da, Amazon, marka bilinirliğini avantaj olarak görüyor ve ayrıca diğer birçok ticari girişimlerindeki başarısı Amazonunda alibaba için çok güçlü bir rakip olacağını gösteriyor.

Amazon’un Asya pazarlarına girme çabaları başarılı olmakla birlikte, Çin Halk Cumhuriyetinde başarılı olamadılar. 2019’da, ülkedeki 15 yıllık geçmişine rağmen Amazon Çin mağazalarını kapatmak zorunda kaldı. Ancak, Amazon, Çin’deki müşterileriner Amazon’un küresel mağazasından alışveriş yapabileceklerini duyurdu.

JD.com

2004 yılında kurulan JD.com (JD), e-ticaret alanında Alibaba’nın birincil yerli rakiplerinden biridir. Alibaba ve JD.com Çin’deki en büyük iki e-ticaret şirketidir. EMarketer’in raporuna göre, Mayıs 2019’da Alibaba’nın Çin’deki toplam perakende e-ticaret satışlarının yüzdesi % 55.9 iken JD.com’un %16.7 idi.

JD.com, Amazon’a benzer bir model kullanan doğrudan satış pazar yeridir diyebiliriz, ülkemizde benzetecek olursak sanırım en iyi hepsiburada ile benzetebiliriz. Alibaba’nın e-ticaret modelinin aksine, JD.com depoları, pazarları ve gemileri, tüm ülkede kapı teslimat olacak şekilde ulusal nakliye ağı aracılığıyla doğrudan Çinli tüketicilere mal satıyor.

31 Aralık 2019 tarihinde sona eren tüm yıl için denetlenmemiş finansal sonuçlara göre, JD.com’un 2018 yılının tümünden % 24.9 artışla 82.9 milyar $ net gelire ulaştı.

Alibaba ve JD.com’un çok farklı iş modelleri var. Tedarik zinciri üzerinde doğrudan kontrol sağlayan JD.com, otantik ürünler ve güvenilir, hızlı sevkiyat için bir üne sahiptir. Öte yandan Alibaba, uzun süredir hem yerli hem de uluslararası müşteriler ve gerçek ürün sahipleri arasında kopyalanmış taklit ürünler ile suçlandı.

Alibaba her ne kadar bunun takibini yapsada çinli satıcılar yinede bir yolunu bulup bu ürünleri kendilerinin ürünüymüş gibi üretip satabiliyorlar. Ama yinede alibabanın eskiye oranla taklit ürünler satan satıcılara yaptırımları bir hayli sert.

Diğer Yerli Rakipler

JD.com’un ötesinde, Alibaba Çin peyzajında daha küçük ulusal rakiplerle ve yerel başlangıçlarla karşı karşıya. Yine EMarketers’a göre, Çin e-ticaret sitesi Pinduoduo, 2019’da pazar payının% 7,3’üne sahipti. Alibaba’da pazarlama ücretlerinin maliyetini karşılayamayan küçük tüccarlar için Pinduoduo daha ucuz bir alternatif. Pinduoduo, 2015 yılında eski bir Google mühendisi tarafından kuruldu ve daha küçük, daha kırsal Çin pazarlarında tüketicilere ulaşmayı başardı.

Çin’de E-ticaretin Geleceği

2019 mali yılının dördüncü çeyreğinde Alibaba, Çin’deki online alışveriş platformlarında 654 milyon aktif müşteriye sahipti. Buna karşılık, Pinduoduo’nun 443.3 milyon aktif müşterisi vardı ve JD.com’un ise 310.5 milyon aktif müşterisi vardı. Amazon’un pazar yerinde ise bu sayı alibabanın yarısı yani 300 milyon aktif müşteri var.

Çin, ABD’deki online perakende pazarından çok daha büyük, hatta dünyanın en büyük çevrimiçi perakende pazarını sürdürüyor. Çin’in orta sınıf nüfusu büyüdükçe, Çinli tüketiciler arasında uluslararası markaların iştahını kabartıyor. Alibaba ülkeye yurtdışı markalarını tanıtmak için çok uğraşlar vermektedir. Alibaba muhtemelen daha fazla uluslararası büyüme arayışında başarılı olsa da, taklit ürünler ile ilgili devam eden sorunlarına çözüm bulmazsa sonu hiç iyi olmayabilir lakin rakipler bir hayli güçlü bir şekilde büyümektedir.

Yakın zamanda, Alibaba bir dijital finansal hizmetler şubesini tanıttı. Görece küçük finansal çapıyla Alibaba, işletme, girişimci, tüccar kredileri ve mobil ödemeler sunmaktadır. bu karınca finansal kuruluş ayrıca Alibaba’nın çevrimiçi ödeme platformu Alipay’ı çatısı altında barındırmaktadır.

Şu anda, Alipay, Çin’deki en popüler mobil ödeme hizmetlerinden biridir, bu kuruluş ayrıca tıpkı paypal gibi global’e açılmak istediği biliniyor. Paypal’a ilerde bir rakip olur mu bilmiyoruz ama görünen oki rekabet çok kızışacak e ticaret çözümleri dünyasında. Bundan kesinlikle tüketici faydalanacak.

Alibaba’nın Ana Rakipleri listesi yakın bir zamanda birçok yeni rakiple dolacağı kesin. Şimdilik listede bu kadar kişi olsada görünen o ki gelecek çok daha farklı olacak e ticaret dünyası için.

Alibaba’nın kuruluş hikayesini IGTV – girisimilik101 hesabımızdan izleyebilirsiniz.

Sitemizdeki diğer E-Ticaret gündemi haberleri okumak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir