Ağızdan Ağıza Pazarlama (Word of Mouth Marketing)

Ağızdan Ağıza Pazarlama Nedir?

Ağızdan ağıza pazarlama (WOM pazarlama), bir müşterinin bir şirketin ürün veya hizmetine olan memnuniyetini günlük diyaloglarına yansıtmasına denir. Esasen, müşteri deneyimleri tarafından tetiklenen ücretsiz reklamcılıkta denilebilir ve genellikle şirketlerin beklediklerinin ötesine geçen bir şeydir.

Ağızdan ağıza pazarlama, şirketler tarafından oluşturulan farklı tanıtım faaliyetleri yoluyla tüketicicen tüketiciye olacak şekilde organik ve genellikle kendiliğinden oluşan bir reklam şeklidir. “WOM” veya “ağızdan ağıza reklam” olarak da adlandırılan WOM pazarlama, vızıltı, viral, blog, duygusal ve sosyal medya pazarlama stratejilerinde sıkça rastlanır.

Temel olarak, insanların markanız, ürününüz veya işiniz hakkında konuşmasını sağlamak için bu tür pazarlama stratejisi kullanılır.

Herkes insanların ürünleri hakkında konuşmasını ister, çünkü bu konuşmalar işletmeler için ücretsiz bir reklam çeşididir. Nielsen’e göre, küresel tüketicilerin % 92’si, ailenin ve arkadaşlarının ürünler ve markalar hakkındaki görüşlerine ciddi bir şekilde değer verir. Tüketiciler alışveriş yaptıklarında, değer verdiği insanların tavsiyelerine göre alışveriş yaptıkları tespit edilmiştir.

Sosyal medyanın da etkisiyle Ağızdan Ağıza Pazarlama son yılların giderek parlayan pazarlama stratejilerinden bir tanesi oldu.
Ağızdan Söz Oluşturma


Ağızdan Ağıza Pazarlama Stratejisi Oluşturun

Bu tür konuşmaların ne kadar değerli olduğu göz önüne alındığında, küçük bir işletme olarak ne yapılabilir organik bir şekilde ağızdan ağıza pazarlama zinciri oluşturmak için?

Ağızdan Ağıza Pazarlama oluşturmak için aşağıdaki adımlar başarısı ve etkisi kanıtlanmış bir kaç taktiktir.

  • Markanıza veya ürününüze uyan küçük bir hediye ile mevcut müşterilerinize ne kadar değer verdiğinizi gösterebilirsiniz. Bu müşterinizi bir hayli memnun edecektir.
  • Şirketiniz veya ürünlerinizle ilgili ilginç bir hikaye geliştirin, neden başlatıldığını, neden yaptığınıza, neye inandığınızı – başkalarının yeniden anlatmak isteyeceği hariak bir o kadar da ilginç bir hikaye oluşturun.
  • İnsanların paylaşmak isteyeceği yararlı, eğlenceli veya tartışmalı içerikler olşuturun sosyal medya hesaplarınızda.
  • Web sitenizdeki sosyal medya paylaşım düğmeleriyle içeriğinizi paylaşmayı kolaylaştırın
  • Etkili bir Ağızdan Ağıza Pazarlama için kitlenizin takipçisi olduğu Bloggerlara ve influencerlara ücretsiz ürünler hediye edin..
  • Müşterilerinize değer verin, siz ne kadar değer verirseniz ağızdan ağıza pazarlamanın o kadar etkili bir şekilde viral olacaktır.
  • Müşterileriniz için özel etkinlikler oluşturabilirsiniz.
  • İnsanların ürününüz ve markanız hakkında konuşmasını sağlayan bir reklam kampanyaları olşuturun.
  • Sitenizde muhakkak çok faydalı bir blog oluşturun, Blogunuz üzerinden dijital bir varlık karşılığında müşteri olabilecek ziyaretçilerinizin e maillerini isteyin.
  • Müşterinizle arkadaş gibi olun, mizah dozunu kaçırmadan şakacı olun.
womm


Konuşmaya Değer Bir İş Kurmak

Tabii ki, bu taktikler, insanlara, sizin hakkınızda konuşmak için nedenler veren bir iş yaratmadığınız sürece çalışmaz. İşiniz her ne ise piyasadan farklı bir şekilde müşteriye dokunmalısınız, onları hafızında yer edinmelisiniz, işinizde farklı olmalısınız, en iyisi olmasanızda alternatif en iyisi olmalısınız, güvenilir bir liman olmalısınız, müşteriniz sizden korkmamalı, sizi bir email uzaklıkta görmeli, emaillerinizde kibar ve mizahkar bir dil kullanmalısınız, yaratıcı olmalısınız.

İsimleri hatırlayın – Her bir müşteriye ne kadar özel ve değerli olduğunu hissettirirseniz, başkalarına deneyimlerini anlatma olasılığı o kadar artacaktır.

Beklenenden daha fazlasını verin –Hher satın alma işleminde müşterinizi sadık bir müşteriye dönüştürmek için bir fırsat olduğunu bilerek hareket edin. Müşterinizin ismine özel kartvizitler gibi küçük hediyeler ile müşterinizi şaşırtın, onların doğum günlerinde değerli bir ürün gönderebilirsiniz.

Mağazanızın içine özel bir özellik ekleyin – Eğer fiziksel bir mağaza söz konusu ise müşterinni sizleri tavsiye etmesi için şansınız bir tık daha fazla demektir. Mağazanızda ilginç bir köşe oluşturun, bu instagram köşesi olabilir, fotoğraf köşesi, hayran köşesi, veyahut benzeri yaratcı bir köşe olabilir, müşterinizden hashtag ile sizden bahsetmeleri halinde bir dahaki alışverişlerinizde indirim kuponu sahibi olacaklarını söyleyin. Ama bunu şart olarak uygulamayın, müşterinize karşı her zaman esnek olun.

Bir etkinlik ekleyin – Bu, mağaza içi bir atölye veya canlı bir gösteri, bir gövde şovu, müşterilerin davet edildiği bir ünlü etkinlik olabilir. Müşterilerin mağazanıza gelmeleri ve sosyal medyada bunun hakkında konuşmak istemeleri konusunda heyecanlandırın. Gerilla pazarlama stratejisi ile müşterinizin sizleri paylaşmasını sağlayın.

Rekabetin tüm mavi okyanusları kırmızı okyanuslara dönüştürdüğü bir zamanda, etrafta köpek balıklarının bu kadar çok olduğu bir denizde yaratıcı olmazsanız kaybolup gidersiniz. Müşteri memnuniyeti stratejisi her zaman en güvenilir stratejidir, tabi eğer markalaşmak isityorsunuz.

Word of Mouth pazarlama stratejisi sizlere marka farkındalığı kazandıracaktır. Belki diğer stratejilere göre etkisi biraz daha geç görülebilir ama emin olun sizi ayakta tutacak en sağlam stratejilerden bir tanesidir. Markanız ne olursa olsun Ağızdan Ağıza stratejisini uygulayın.

Benzer İçerikler